יומן פעילות - שנים קודמות - 2008

לראש הדף
אומ"ץ הגישה תלונה למבקר המדינה נגד שר התחבורה שאול מופז בגין חשד למינהל לא תקין בהתמודדות על ראשות קדימה

03 באוגוסט 2008
תנועת אומ"ץ הגישה הבוקר תלונה למבקר המדינה, בה ביקשה לבדוק חשד של פגיעה במינהל תקין במהלך התמודדותו של שר התחבורה שאול מופז לראשות קדימה.

במכתב ששיגר יו"ר הנהלת התנועה, אריה אבנרי, למבקר המדינה נאמר:

"ממידע שפורסם בימים האחרונים בכלי התקשורת מתברר כי נציגיו של שר התחבורה שאול מופז, המתמודד על ראשות מפלגת קדימה, פקדו למפלגה באחרונה מאות ואולי אלפי עובדי נמלים וכן עובדים בגופים הקשורים במישרין או בעקיפין למשרד התחבורה.

במקביל הגיע לאומ"ץ מידע ממוסמך שעל פיו נהג משרד התחבורה בחודשים האחרונים לזרז תקציבים בנושאים תחבורתיים למימון פרויקטים שמתבצעים בערים ורשויות מקומיות בראשם עומדים חברי קדימה.

אנו רואים בפעילות זו של מר מופז באמצעות שליחיו פגיעה חמורה במינהל התקין ומבקשים שמשרדך יתערב בדחיפות בנושא זה".


לראש הדף
אומ"ץ מתריעה על מחטפים בתקופת פגרת הכנסת

03 באוגוסט 2008
תנועת אומ"ץ מתריעה הבוקר על שורה של מחטפים באמצעות הצעות חוק שהגישו מפלגות וגופים בעלי אינטרסים, שעומדים להתבצע בתקופת פגרת הכנסת, במטרה לשמר את הקואליציה תוך פגיעה חמורה בתקציב המדינה.

המדובר הוא בין היתר בהצעות החוק הבאות:

 • חוק ביטוח לאומי - הגדלת קצבת הילדים.
 • חוק לפקודת מס הכנסה - תיקון שווי שימוש ברכב למשפחה מרובת ילדים.
 • תיקון פקודות מסילות הברזל - פיצוי לנוסעים בשל עיכובים בהגעת הרכבת.
 • הצעת חוק לביטול המשכנתא לאזרחי מדינת ישראל לגמלאים.
 • תיקון בהצעת חוק המפלגות ודרכי השימוש בתרומות.

אומ"ץ טוענת כי בהצעות חוק כבדות משקל מסוג אלה יש לדון בכובד ראש ובצורה מסודרת בתקופה שבה הכנסת פועלת כרגיל וקיימת נוכחות סבירה של חברי כנסת בעת ההצבעות.


יולי 2008

לראש הדף
אולמרט לא דרש כיסוי שכר טרחה לפרקליטיו

27 ביולי 2008
לשכת המנהל הכללי של משרד המשפטים הודיעה לתנועת אומ"ץ כי עד כה לא התקבלה פנייה להשתתפות בהוצאות המשפט של ראש הממשלה בעניין שכר טרחה לפרקליטיו, ואם תתקבל פנייה כזו היא תטופל כמקובל.

הודעת משרד המשפטים באה בתגובה לפניית אומ"ץ אל היועץ המשפטי לממשלה, להורות ששכר הטרחה של פרקליטיו ישולם מכיסו הפרטי של אולמרט.

פניית אומ"ץ נבעה מכך שראש הממשלה שילם לפרקליטים שייצגו אותו בועדת וינוגרד (עו"ד אלי זוהר ועו"ד רועי בלכר) שכר טרחה חלקי בלבד.


לראש הדף
"יד ושם" מכחישה שהעבירה כספים לראש הממשלה

27 ביולי 2008
תנועת אומ"ץ פנתה אתמול לשר האוצר, רוני בר-און, בדרישה לפעול ליישום מיידי של דו"ח ועדת חקירה ממלכתית לטיפול בניצולי השואה, בראשותה של השופטת (בדימוס) דליה דורנר.

יו"ר הנהלת יד ושם, מר אבנר שלו, שיגר בסוף השבוע שעבר מכתב אל יו"ר הנהלת אומ"ץ, אריה אבנרי, עם העתקים לראש הממשלה מר אהוד אולמרט ולמבקר המדינה מיכה לינדנשטראוס שבו הוא מכחיש כי יד ושם העבירה כספים למימון טיסות של אולמרט לחו"ל.

במכתבו של יו"ר יד ושם לאומ"ץ נאמר:

"מייד אחרי פרסום הידיעות בתקשורת לגבי חקירת המשטרה בנושא נסיעותיו לחו"ל של אהוד אולמרט למען מספר ארגונים, בדק יד ושם את הנושא, ככל שהוא נוגע אלינו.

בדיקה זו העלתה כי יד ושם - רשות הזיכרון לשואה ולגבורה לא העבירה מעולם כספים למר אולמרט, ישירות או בעקיפין, ואף לא מימן נסיעה כלשהי שלו או של מישהו מטעמו.

ככל הנראה, הידיעות מתייחסות אל נסיעה עבור אחת מאגודות ידידי יד ושם בחו"ל, לצורך גיוס כספים למען הנצחת זכר הנספים בשואה. יש לדעת כי אגודות הידידים הללו הן עמותות מתנדבים הרשומות כחוק, כל אחת במדינתה, המתפקדות כישויות משפטיות נפרדות והכפופות לחוקים במדינותיהן. נראה כי האגודה הנדונה שילמה חלק מהוצאות הנסיעה של מר אולמרט באחת מנסיעותיו."

תשובתו של יו"ר "יד ושם" באה בעקבות פנייתה של תנועת אומ"ץ אל כל הארגונים והגופים ששילמו באמצעות חברת נסיעות ראשון-טורס כפל תשלומים במימון טיסותיו של מר אולמרט לחו"ל, בתקופות שבהן כיהן כראש עירית ירושלים ושר התמ"ת, בבקשה שיתבעו מאולמרט את החזר התשלומים הללו.


לראש הדף
אומ"ץ תובעת ליישם המלצות ועדת חקירה לטיפול בניצולי שואה

21 ביולי 2008
תנועת אומ"ץ פנתה אתמול לשר האוצר, רוני בר-און, בדרישה לפעול ליישום מיידי של דו"ח ועדת חקירה ממלכתית לטיפול בניצולי השואה, בראשותה של השופטת (בדימוס) דליה דורנר.

בפניית אומ"ץ נאמר:

"ביום 22.6.08 הגישה יו"ר ועדת החקירה הממלכתית לטיפול בניצולי השואה, השופטת (בדימוס) דליה דורנר, דו"ח מפורט בעניין טיפול בניצולי השואה, ליו"ר הועדה לביקורת המדינה, ח"כ זבולון אורלב ולמבקר המדינה השופט (בדימוס) מיכה לינדנשטראוס.

בדו"ח המליצה הוועדה להגדיל את הקצבאות לניצולי שואה שעלו לפני שנת, 1953 שמהם נשללה הזכות לתבוע ישירות את גרמניה במסגרת הסכם השילומים, לשיעור של 75% מהשילומים של ממשלת גרמניה. בנוסף המליצה הוועדה לקצר את ההליכים הבירוקרטיים בוועדות הרפואיות ולהקים מרכז מידע לניצולים.

מפאת חשיבות העניין, ועקב הפגיעה הנמשכת שבה נוהגת מדינת ישראל בניצולי השואה, תנועת אומ"ץ דורשת ליישם לאלתר את המלצות הדו"ח הנ"ל, וליתן התחייבות ללוח זמנים מפורט ליישום מלא של המלצות הועדה".

העתקי הפנייה הועברו למבקר המדינה השופט (בדימוס) מיכה לינדנשטראוס, ולח"כ זבולון אורלב, יו"ר הועדה לביקורת המדינה.


לראש הדף
אומ"ץ התלוננה על ניגוד אינטרסים בפעילותו של יו"ר ועדת חוק חוקה ומשפט ח"כ פרופ' בן ששון

16 ביולי 2008
תנועת אומ"ץ התלוננה אתמול בפני היועצת המשפטית של הכנסת, עו"ד נורית אלשטיין, על פעילות רצופה של ניגוד עניינים חמור של יו"ר ועדת חוק חוקה ומשפט, ח"כ פרופ' מנחם בן ששון, בעת טיפולו בהצעת חוק של קיצור תקופת ההתיישנות בתחום הרפואי וזאת בשעה שרעייתו ד"ר עדה בן ששון משמשת כחברת הנהלה ארצית של קופת חולים הכללית.

העתקי התלונה הועברו לשר המשפטים פרופ' דניאל פרידמן, מבקר המדינה השופט (בדימוס) מיכה לינדנשטראוס, היועץ המשפטי לממשלה מני מזוז ויו"ר הכנסת ח"כ דליה איציק.

בפניה של יו"ר הנהלת אומ"ץ, אריה אבנרי נאמר: "אנו מתכבדים לפנות אליך בדחיפות בנושא שבנדון לאור חומרת העניין. לאחרונה נודע לנו כי פרופ' בן ששון, יו"ר וועדת החוקה, מקדם החל מדצמבר 2006 את הצעת חוק ההתיישנות. הדיון בוועדה מתקיים לעיתים קרובות בימי חמישי, כאשר הוא חבר הכנסת היחיד הנוכח בדיון.עיקרה של הצעת החוק הינו קיצור מאסיבי של תקופת ההתיישנות, משבע לארבע שנים, וכמו כן פגיעה בזכויותיהם של קטינים. עיקרה של פגיעה זו הינה בנפגעים של נזקי גוף, ונפגעי רשלנות רפואית בפרט. קופת החולים הכללית הינה הנתבעת המרכזית בתחום זה במדינה, בעלת אינטרס מובהק בקיצור התיישנות זו והייתה בין הגורמים המרכזיים במינויים של שתי וועדות ציבוריות (וועדת קלינג וועדת שפניץ), שמונו לבדוק אפשרות פגיעה וקיצוץ בזכויותיהם של נפגעים אלו. שתי הוועדות הנ"ל שללו הצורך בפגיעה בנפגעים אלו.

פרופ' בן ששון כבר הביע דעתו (בישיבת הוועדה מיום 15.1.2007, עמ' 8): "אני מתכוון לטפל בסוגיה של רשלנות רפואית טיפול מהותי. היו שתי וועדות של אוצר. לא יצא מזה הרבה. לכל הסוגיה של עלויות ביטוח רפואי, יש גם צד של מערכת הרפואה. זה בבת אחת גורם לעלויות עתק ולא רק במחירי הביטוח הרפואי. הסוגיה הזו ראויה לדיון עקרוני של הוועדה".

זה המקום לציין כי בתאריך 8.3.2007, נתת את דעתך בעניין דומה וקבעת באופן חד משמעי בחוות דעתך, כי עקב עבודתה של אשתו של פרופ' בן ששון, ד"ר עדה בן ששון, כרופאה המחוזית של קופת החולים הכללית בירושלים המשתתפת לעיתים בישיבות ההנהלה הארצית, הוא נמצא בניגוד עניינים חמור בנושאים הנוגעים לקופת חולים, ועליו להימנע מניהול ישיבות הוועדה ולהשתתף בהצבעה בנושאים אלו. בינתיים, הוחרף, לכאורה, ניגוד העניינים לאין שיעור, זאת מאחר וד"ר עדה בן ששון הפכה לחברת ההנהלה הארצית המרכזית של קופת חולים.

הדיון בהצעת חוק ההתיישנות עומד לקראת סיום, הישיבה הקרובה קבועה ל-24.7.08 ובעקבותיה יתקיימו ההצבעות בוועדה.

לאור האמור לעיל, אנו פונים אלייך ומבקשים כי תפעילי את סמכותך בהתאם לחוות דעתך המקורית, ולקו שנקטת, ותורי לפרופ' בן ששון לסיים לאלתר את מעורבותו בנושא קיצור ההתיישנות, וזאת לאור ניגוד העניינים החמור בו הוא מצוי (בהתאם לסעיפים 5-6 של כללי האתיקה של חברי הכנסת). נודה על תשובתך בדחיפות שכן מועד הישיבה הולך ומתקרב, על מנת שיהיה סיפק בידינו לפנות לערכאות במידת הצורך".


לראש הדף
אומ"ץ פנתה לארגונים ששילמו תשלומים כפולים לטיסות ראש הממשלה בבקשה שיתבעו את החזר התשלומים מאולמרט

13 ביולי 2008
תנועת אומ"ץ פנתה הבוקר לשורה של ארגונים ועמותות שמימנו בעבר טיסות לחו"ל של ראש הממשלה אהוד אולמרט, למרות שהמדינה ועיריית ירושלים שילמו עבור הטיסות הללו, בדרישה שיתבעו בחזרה את כספי התרומות הללו, המיועדים לאוכלוסיות נזקקות ביניהן נפגעי נאצים, נכים, ופגועי מוחין וכן חיילי צה"ל.

במכתב ששוגר הבוקר ליד ושם, עמותת על"ה, אקי"ם, והאגודה למען החייל, נאמר ע"י יו"ר הנהלת אומ"ץ, אריה אבנרי:

"בעקבות פרשת חשיפת התשלומים הכפולים, ששולמו על-ידכם, למימון טיסותיו לחו"ל לראש הממשלה אהוד אולמרט, בתקופות שבהם כיהן כראש עיריית ירושלים וכשר התמ"ת, אנו פונים אליכם בבקשה לתבוע ממר אולמרט את החזר התשלומים הללו. אנו מעריכים ומוקירים את פעילותו של כל אחד מכם עבור אוכלוסיה נצרכת לכספי תרומות, ומודעים לקשיים הרבים הכרוכים באיסוף התרומות הללו. הגילויים בתקשורת שעל-פיהם שימשו כספי התרומות הללו, שהיו למעשה תשלומים כפולים ומשולשים ושולמו בתום לב על-ידכם, למימון טיסותיו של אולמרט במחלקה ראשונה למרות שהמדינה ועיריית ירושלים מימנו את הטיסות, מעוררת שאט נפש. נראה לנו שאם תעברו על כך לסדר היום עלול הדבר לפגוע, בעתיד, בתהליך איסוף התרומות שלכם, ובמישרין באוכלוסיות הנזקקות".


לראש הדף
אומ"ץ פנתה ליועץ המשפטי לממשלה בבקשה שיזרז את הגשת כתב האישום כנגד קצב

13 ביולי 2008
אומ"ץ פנתה הבוקר ליועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, בבקשה שיזרז את הגשת כתב האישום כנגד הנשיא לשעבר משה קצב.

בפניית התנועה באמצעות עו"ד גליה גבעולי, היועצת המשפטית להנהלת אומ"ץ נאמר: "הפרסומים האחרונים בכלי התקשורת, שעל-פיהם תובע נשיא המדינה לשעבר משה קצב, שהמדינה תעמיד לרשותו לשכה מפוארת במגדל עזריאלי ומכונית שרד מסוג אודי, שעוררו שאט נפש בקרב אזרחי המדינה, מעוררים מחדש את נושא השעיית כתב האישום כנגד משה קצב. חלפו כבר למעלה מארבעה חודשים, מאז שפרקליטיו של מר קצב הודיעו לבית המשפט שהם חוזרים בהם מעסקת הטיעון.

נראה לנו שיש ציפייה בקרב אזרחי המדינה שהפרקליטות תזדרז בהגשת כתב האישום על מנת למנוע מצב שבו הנשיא לשעבר נוהג כאילו העבירות החמורות שנקשרו בשמו התפוגגו".


לראש הדף
בנק הפועלים דחה את בקשת אומ"ץ לחשוף את היקף מחיקת החובות לעופר הירשזון

09 ביולי 2008
בנק הפועלים הודיע בסוף השבוע שעבר ליו"ר הנהלת אומ"ץ, אריה אבנרי, כי בגלל סודיות בנקאית הוא מנוע מלמסור לו פרטים על היקף מחיקת חובותיו של עופר הירשזון, בנו של ח"כ ושר האוצר לשעבר, אברהם הירשזון.

בשעתו, פנתה אומ"ץ אל המפקח על הבנקים, רוני חזקיהו, בבקשה לחשוף את היקף מחיקת החובות לבנקים של עופר הירשזון. בתגובה לכך הודיע המפקח על הבנקים לאומ"ץ כי "כפי שידוע לך, בנק ישראל אינו מהווה מקור מידע על אודות לקוחות הבנקים, ואינו רשאי להעביר למאן דהוא אודות לקוח בנק, אם וככל שיש בכלל בידיו מידע כזה".

פניה דומה שנעשתה ע"י אומ"ץ להנהלת בנק הפועלים, נדחה.

עו"ד משה זינגל, פרקליטו של יו"ר הנהלת אומ"ץ, פנה פעם נוספת לבנק הפועלים, והפעם כבעל חשבון בבנק בבקשה לחשוף את היקף מחיקת החובות של הירשזון הבן, מאחר שעופר הירשזון הינו היום בבחינת חייב ולא בבחינת לקוח.

במכתבו כתב עו"ד זינגל, בין היתר: "למיטב ידיעתנו, הנ"ל לא פרע את חובו בסדר גודל של ל-100 מיליון ₪(!) ואילו לפי המדווח לאחרונה בתקשורת הינו פעיל בעסקאות כלכליות וקונה חברות ב-6 מיליון ₪ היתכן?! היכן הבנק? כידוע אביו אברהם הירשזון הנאשם כיום במעשים פלילים חמורים, שימש באותה עת כיו"ר ועדת הכספים של הכנסת, ופתח לפניו דלתות של גופים כלכליים גדולים לרבות בנק הפועלים ומרשי תמה כיצד בנק אחראי אפשר לעופר הירשזון לצבור חובות בסדר גודל כזה ללא בטחונות מתאימים".

בתשובה לכך הודיע בנק הפועלים: "ככלל, ענייניהם של לקוחות הבנק, גדולים כקטנים, אכן חוסים תחת מטריה של סודיות ואין הבנק רשאי לדווח עליהם לאחרים. הבנק מכתבך להביא לתשומת ליבך (מבלי להתייחס לענייניו של מר הירשזון עם הבנק) כי הוא פועל כמקובל ובהתאם לאמות המידה הנדרשות, לגביית חובות המגיעים לו, מבלי שיהיה מוטה על ידי שיקולים זרים".


לראש הדף
אומ"ץ דורשת לחקור את פרשת קשרי שלאף וברק בחשד של קבלת שוחד

08 ביולי 2008
אתר Nfc חשף השבוע כי המיליארדר היהודי-אוסטרי, מרטין שלאף, הזרים עפ"י החשד חצי מיליון דולר למערכת הבחירות של אהוד ברק ב-1999, לראשות הממשלה.

יו"ר הנהלת אומ"ץ, אריה אבנרי, פנה הבוקר אל היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז

"אנו פונים אליך בבקשה להורות למשטרה לחקור פרשה זו המעלה חשד לקבלת שוחד, לכאורה, ולדיווח כוזב למבקר המדינה.

בהקשר לכך אנו מבקשים להביא לידיעתך כי תנועת אומ"ץ הגישה לפני זמן קצר תלונה למבקר המדינה, בבקשה שיבדוק את התנהלותו של ברק, כאשר כיהן כראש הממשלה, בשנת 2000, והורה להעביר את שדות הגז שהחזיקה ישראל מול חופי עזה לרשות הפלשתינאית, ללא אישור הממשלה.

העובדה המאלפת היא, שמרטין שלאף הינו בעל עניין בחברה המשותפת לרשות הפלשתינאית וחברת בריטיש גז המספקת גז לישראל.

נראה לנו, שיש מקום לערוך חקירת משטרה מקיפה בנושא זה.

כזכור לך, פנינו אליך לפני זמן קצר בדרישה שתורה למשטרה לחקור את פעילות מטה הבחירות של ברק בעקבות דבריו של עוזר המטה של ברק, דאז, טל זילברשטיין, שרמז על גלגול כספים מזומן למטה הבחירות, אך אתה דחית את בקשתנו.

לאור הגילויים החדשים הללו, אנו מבקשים שתבדוק אם יש מקום לשנות את עמדתך."


לראש הדף
אומ"ץ ליועץ המשפטי לממשלה: עצור את העברת הכסף לרכבת הקלה

06 ביולי 2008
משרד האוצר נתבקש לאחרונה ע"י היועץ המשפטי לממשלה להסביר לו מדוע הועברו מאוצר 150 מליון ₪ נוספים ליזמי הרכבת הקלה בירושלים. הנושא עלה בעקבות תלונה של תנועת אומ"ץ שמחתה על הנסיון להעביר את הכסף והצביעה בפני מזוז על כך שפקידים בכירים ממשרד האוצר יחד עם בכירים מעיריית ירושלים ומשרד התחבורה עברו לעבוד בשירות יזמי הרכבת הזו . לטענת אומ"ץ היזמים אינם עומדים בהתחייבויותיהם, מקבלים תוספות כספים שלא כדין, והעניין מעלה שאלה באשר ליחסי הקח-ותן הסמויים בין המעורבים.

בסוף השבוע שעבר העביר היועץ המשפטי לידיעת אומ"ץ את תשובת האוצר המסביר למזוז כי מדובר בפיצוי בשל עיכוב של 14 חודשים בסלילה, מהם מוסכם ששני שליש הם פיגור באחריות יזמי הרכבת ורק שליש הוא פיגור באחריות המדינה (ועיריית ירושלים). (את הפיגור הראשון של 3 שנים בעצם התחלת הפרוייקט מייחס האוצר להשפעת האינתיפאדה על יכולת היזמים לגייס מימון). כן טוען סגן בכיר לחשכ"ל בפני מזוז, כי חלק מה-150 מליון הם תשלום עבור "שינויים ותוספות" . סגן החשכ"ל אבי דור מודה בתשובתו כי נעשו שגיאות אבל מבטיח כי נלמדו הלקחים והוא מודיע ליועץ המשפטי לממשלה כי בעקבות קבלת 150 מליון הש"ח הללו התחייבו סוללי קו הרכבת לסיים את העבודות עד לינואר 2009.

בעקבות תשובת האוצר פנה יו"ר הנהלת אומ"ץ אריה אבנרי בדחיפות לעו"ד מלכיאל בלאס, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה המטפל בנושא, והבהיר לו כי תשובת האוצר לא עומדת במבחן העובדות וכי למרות שהאוצר מספר כאילו שהעבודות תסתיימנה עד לינואר 2009, הרי שאין סיכוי שהדבר יבוצע, הקו לא יפעל במועד הזה ומדובר בכישלון נוסף המתהווה מול העיניים.

אומ"ץ טוענת עוד כי בינואר 2009 יבואו שוב פקידי האוצר ויציגו תירוצים חדשים כדי להעביר כסף נוסף לחברת סיטי פס שלא סללה במועד את הקו. אבנרי מציין כי החשכ"ל לא הכחיש את טענות העמותה ולא נתן תשובה בנוגע לניגוד העניינים שבמעבר פקידים מהאוצר והשירות הציבורי לשירות בעלי ההון של קו הרכבת, ואבנרי שואל על סמך מה ומי הוסמך להזמין "שינויים" בהיקף של עשרות מליוני ₪ בסלילה (שלא מתבצעת) או לשנות את מה שסוכם ונחתם כדין, בעקבות מכרז בו נקבעו היקף העבודה והתעריף.

אומ"ץ דיווחה ליועץ המשפטי לממשלה כי החשכ"ל הקודם, ד"ר ירון זליכה גילה בשעתו כי סיכם עם היזמים על קבלת פיצוי של 80 מליון ₪ בלבד תמורת הסרת כל תביעה מצידם וביצוע במועד של כל העבודות והמציאות העגומה מלמדת כי בינתיים הוכפל הסכום הנ"ל.

יו"ר הנהלת אומ"ץ אבנרי שואל את היועץ המשפטי לממשלה, מדוע מסכים משרד האוצר לשלם 150 מליון ₪ עבור 4.5 חודשים של פיגור שהוא לכאורה באחריות המדינה, אבל לא תובע פיצוי מהיזמים עבור 8.5 חודשי העיכוב בסלילה שהינם באשמתם שלהם ולא תובע שום פיצוי עבור הנזקים והסבל הנגרמים לתושבי ירושלים מכך, כמו שלא תבע פיצוי עבור 3 שנות העיכוב הראשונים באי התחלת הסלילה. לטענת אומ"ץ לפי תעריפי "הפיצוי" המטורפים הללו שהאוצר נתן ליזמים האלה,( 150 מליון ₪ עבור 4.5 חודשים), היתה המדינה זכאית לקבל מהיזמים לפחות 1 מליארד ₪ כפיצוי מקביל.

לדברי יו"ר אומ"ץ, אם יש ליזמים טענות על נזק שנגרם להם מהמדינה – שיתכבדו ויגישו תביעה לביהמ"ש, המדינה תגיש נגדם תביעה שכנגד והעניין יתברר ויוכרע כדין. אולם ניהול מו"מ חסוי ולא שקוף שנגמר בתשלום 150 מליון ₪ מקופת המדינה מעבר לסכום שנקבע במכרז, הוא מעשה שאינו תואם את הוראות החוק ועל רקע תלונת אומ"ץ כבר בשנת 2007 על מעבר פקידי השירות הציבורי לשירות בעלי ההון של הרכבת – תלונה שלא הוכחשה ע"י משרד האוצר – ההסכם הזה שנעשה עכשיו הוא לקוי , לא חוקי ונגוע בהשפעת ניגודי עניינים.

אבנרי טוען כי האוצר לא הפיק ולא מפיק שום לקחים, ולכן הפקת הלקחים תהייה אפקטיבית רק אם ייאסר מטעם היועץ המשפטי לממשלה על משרד האוצר ועל אגף החשכ"ל לשלם תוספות כלשהן לחברה שהתחייבה לבצע עבודות ציבוריות, קיבלה סכומי עתק, ולא עמדה בהתחיבויותיה.

יו"ר אומ"ץ הזהיר את היועץ המשפטי לממשלה כי למרות שסגן בכיר לחשכ"ל כותב עכשיו כי חברת סיטי פס התחייבה להשלים את הקמת הפרוייקט עד לינואר 2009 (בתמורה לכסף הנוסף) , קיים חשש רציני שתושבי ירושלים לא יזכו לנסוע ברכבת הקלה בינואר 2009 , שכן היא לא תפעל עד אז. לטענת אבנרי נסיון העבר מלמד כי יעשו בקרוב נסיונות נוספים להעביר כספים מקופת הציבור לפרוייקט זה, בתירוץ של "תוספות" ו "שינויים".

אומ"ץ תובעת כעת מהיועץ המשפטי לממשלה לאסור ביצוע כל תשלום נוסף וכל העברת כספים נוספת לחברת סיטי-פס, ולהורות שאם תעלנה תביעות חדשות לפיצויים או לתוספות תשלום – ייאסר על פקידי האוצר לנהל מו"מ עם החברה הזו והנושא יתברר רק בבית משפט (בו המדינה תתבע גם היא את החברה על אי עמידתה בהתחייבויותיה המקוריות).


לראש הדף
אומ"ץ מברכת על בדיקת מבקר המדינה בפרשת האזנות הסתר

06 ביולי 2008
תנועת אומ"ץ בירכה על הצעת הפשרה שנתקבלה בממשלה להעביר לבדיקת מבקר המדינה את נושא האזנות הסתר של המשטרה בפרשת רמון, וקבעה כי יש לה אימון מלא ביכולתם של המבקר ואנשי משרדו להתמודד עם הנושא הרגיש.

אומ"ץ פנתה בימים האחרונים אל ראש הממשלה אהוד אולמרט ואל שר המשפטים דניאל פרידמן והבהירה להם כי אם תתקבל ההחלטה להקים ועדת בדיקה ממשלתית בנושא זה בדעתה לעתור לב.ג.ץ.

בהקשר לכך מציינת אומ"ץ כי בשעתו עתרה לב.ג.ץ בעניין ההחלטה של ראש הממשלה להקים ועדת חקירה ממשלתית בעניין כשלי מלחמת לבנון השנייה ותבעה שנשיאת בית המשפט העליון תקים ועדת חקירה ממלכתית. העתירה נידונה בהרכב של שבעה שופטים ונדחתה ברוב של קול אחד, דבר המשקף את אי הנחת של שופטי בית המשפט העליון מועדות בדיקה ממשלתיות.

אומ"ץ מביעה את הסתייגותה מהתנהלותו של המשנה לראש הממשלה, חיים רמון, שנטל חלק פעיל בעת הדיון בממשלה ופעל מתוך ניגוד אינטרסים זועק לשמים.

התנועה מגנה את היועצת המשפטית של הכנסת, עורכת הדין נורית אלשטיין, שהתערבה בויכוח שהתנהל בין שרי הממשלה בנושא האזנות הסתר וקבעה, בין השאר, כי ועדת בדיקה ממשלתית עשויה להחזיר את אימון הציבור במערכת אכיפת החוק.


לראש הדף
אומ"ץ דורשת לחקור מחדש חשדות למעשים פליליים בעמותות ברק

02 ביולי 2008
תנועת אומ"ץ פנתה אתמול ליועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, ולמבקר המדינה, השופט (בדימוס) מיכה לינדנשטראוס, בדרישה לחקור את ההיבטים החדשים בפרשת עמותות ברק שפעלו בשנת 1999, לקראת התמודדותו לתפקיד ראש הממשלה.

פניית העמותה באה בעקבות מידע שסיפק בימים האחרונים,שמואל לוי, אחד מעוזריו של טל זילברשטיין,מי שכיהן כמנהל מטה הבחירות של ברק.

לפני זמן קצר פנתה תנועת אומ"ץ למבקר המדינה וליועץ המשפטי לממשלה בדרישה לערוך חקירה בעקבות דברי אזהרה חמורים שהשמיע זילברשטיין, כיום מיועציו של אולמרט, בראיון לעיתונאי רזי ברקאי (גלי צה"ל), פנה זילברשטיין אל ברק לפני הופעתו במסיבת העיתונאים, ואמר: "אין לי בעיה שברק יכנס מסיבת עיתונאים ויודיע על התפטרותו - זו זכותו כאיש פוליטי. אבל אם הוא מתכוון להתחיל להתחפש לאסא כשר ולגלגל עיניים בענייני מוסר, תהיה לו בעיה גדולה להסתכל בלבן של העיניים של העיתונאים". זילברשטיין התבקש על-ידי ברקאי להבהיר דבריו, האם למעשים של ברק אליהם מכוון זילברשטיין יש קשר לפרשת בעמותות, ועל כך השיב כי הדברים אודותם הוא מדבר אינם קשורים לפרשת העמותות. הוא ציין, כי ברק פעל שלא כראוי ואף באופן בלתי-חוקי. "אני מניח שאהוד ברק יודע היטב שהוא אחד האחרונים שיכול לדבר על מעטפות, על מזומנים, על טלנסקי יש אחד, אמר זילברשטיין. "אבל, יש פוליטיקאים שיש להם טלנסקים רבים... לאהוד ברק יש את הטלנסקים שלו".

בתגובה לפניית אומ"ץ הודיע עוזרו של היועץ המשפטי של הממשלה, עו"ד רז נזרי, ליו"ר התנועה אריה אבנרי כי: "התשתית העובדתית העולה מפנייתך אינה קיימת לטעמנו בסיס לפתיחה בחקירה פלילית נגד מר זילברשטיין או נגד מר ברק".

גם מבקר המדינה טען שאינו מתכוון לבדוק את הנושא, שנבדק בשעתו ע"י קודמו בנושא, השופט (בדימוס) אליעזר גולדברג.


לראש הדף
אומ"ץ מתנגדת למינויו של ירון ביבי לתפקיד מנהל מינהל מקרקעי ישראל

02 ביולי 2008
תנועת אומ"ץ פנתה הבוקר אל שר הבינוי והשיכון, זאב בוים, והביעה את התנגדותה למינויו של ירון ביבי, עובד בכיר במינהל, לתפקיד מנהל מינהל מקרקעי ישראל.

אומ"ץ צירפה בפנייתה מסמך מפורט המצביע על מעורבותו הבעייתית של ביבי בפרשת מטמנת האשפה "ברקת", לפיו מתברר כי בעקבות פעילותו של ביבי עלה בידי החברה שזכתה במכרז להפעלת המטמנה להשתלט על שטחים מעבר לשטח המקורי מבלי שהמינהל נקט בצעדים מעשיים למנוע זאת.

פעילות זו משתקפת בתצהיר שהגיש ביבי מטעם המינהל לעתירה בנושא זה שנדונה בבג"ץ.

על רקע גילוי זה מבקשת אומ"ץ לבחון את שאלת מועמדותו של ביבי.


לראש הדף
אומ"ץ דורשת להשעות את מפקד מכבי האש בירושלים

01 ביולי 2008
תנועת אומ"ץ, פנתה היום (1.7.08) ליועץ המשפטי לממשלה, בדרישה כי יורה על נקיטת הליכים משמעתיים, לרבות השעייה לאלתר, נגד מפקד שירותי כבאות והצלה בעיריית ירושלים, משה סויסה, בחשד לעבירות על טוהר המידות.

במכתב ששיגר ב"כ תנועת אומ"ץ, עו"ד בעז ארד, ליועץ המשפטי לממשלה, טוענת אומ"ץ כי סויסה שילם (בשנת 2005) סכום של כ- 40,000 ₪ לקצין אחר בשירותי הכבאות בירושלים, על מנת שייסוג מכוונתו להתמודד מול סויסה במיכרז לתפקיד מפקד השירות.

פנייתה של תנועת אומ"ץ באה לאחר שפניות קודמות של העמותה ליועץ המשפטי לממשלה, ולראש עיריית ירושלים, בדרישה לנקיטת הליכים משפטיים נגד סויסה, לא נענו.

אומ"ץ שבה ותבעה מהיועץ המשפטי לממשלה להפעיל את סמכותו לנקיטת אמצעי משמעת נגד סויסה, גם בשל איומים שאיים על פרקליטה מפרקליטות המדינה, בעת דיון שהתקיים בעניינו בבית הדין לעבודה בירושלים, ביום 3.1.08.

יצוין כי דרישתה של תנועת אומ"ץ למנכ"ל עיריית ירושלים, מיום 18.6.08, בדרישה להשעות את מר סויסה מתפקידו בשל חקירה פלילית המתנהלת נגדו בחשד לעבירות על טוהר המידות, כאמור, לא נענתה.

אתמול (30.6.08), כאשר התייצב ראש העיריה מר אורי לופוליאנסקי בבית הדין הארצי לעבודה בירושלים, כדי ללמד זכות על סויסה, בדיון בערעורו של סויסה על פסק דין של ביה"ד האזורי לעבודה שקבע כי מינויו לתפקיד מפקד שירותי כיבוי והצלה בטל מעיקרו, קם בא כוחה של תנועת אומ"ץ עו"ד בעז ארד, והודיע, בנוכחות ראש העיריה, כי ראש העיריה מחפה על סויסה, למרות שלעיריית ירושלים נמסר מידע מפורט על העבירות לכאורה שעבר סויסה.


לראש הדף
אומ"ץ העבירה למשטרה מסמכים מחשידים בפרשת הזיופים בפריימריז לקדימה

01 ביולי 2008
אומ"ץ העבירה הבוקר ליאח"ה מסמכים חדשים, המצביעים על חשד שקבלני קולות בקדימה גייסו למפלגה עשרות חברים שחלקם לא שילמו דמי חבר כנדרש עפ"י חוקת המפלגה, ואחרים נרשמו כחברים ללא ידיעתם.

בין השאר התברר כי חלק ממיסי החבר שולמו לכאורה באמצעות שני כרטיסי אשראי השייכים לגורמים לא ידועים, דבר המעלה חשד להרשמה סיטונית בלתי חוקית.

במקביל, פנתה אומ"ץ למשטרה וביקשה לזרז את חקירת המשטרה לאור העובדה שהפריימריז מיועדים להתקיים בספטמבר הקרוב ולא יהיה זה ראוי שעד אז תישאר עננה מעל ראשיהם של כמה אישים במפלגה.

כזכור, הגישה השבוע אומ"ץ תלונה במשטרה בחשד שבמערכת הפריימריז לבחירת יו"ר המפלגה החדש נעשו זיופים ע"י פעילים מרכזיים כנראה בשיתוף עם בכירים במפלגה.


יוני 2008

לראש הדף
אומ"ץ התלוננה במשטרה בחשד לזיופים במערכת הפריימריס לקדימה

30 ביוני 2008
תנועת אומ"ץ התלוננה אתמול בבוקר במשטרה בחשד שבמערכת הפריימריס לבחירת יו"ר המפלגה החדש נעשו זיופים ע"י פעילים מרכזיים כנראה בשיתוף עם בכירים במפלגה.

במכתב ששיגר יו"ר הנהלת התנועה, אריה אבנרי, אל ראש אגף החקירות במשטרה, ניצב יוחנן דנינו, נאמר:

"תנועת אומ"ץ מגישה בזאת תלונה נגד פעילים מרכזיים במפלגת קדימה שמעורבים לכאורה בעבירות פליליות שנעשו במהלך מפקד החברים במפלגה לקראת בחירתו של יו"ר המפלגה בפריימריס שאמורים להתקיים בחודש ספטמבר הקרוב. על פי מידע שפורסם לאחרונה בכלי התקשורת בוצעו בין השאר לקראת הפריימריס העבירות הבאות: רבים שנרשמו כמתפקדים לא שילמו מכיסם את דמי החבר. הם נתנו צ'ק וקיבלו מזומנים מגורם עלום (אותה שיטת המזומנים החביבה על אולמרט-טלנסקי). רבים מאלה הרשומים עתה במפקד קדימה כחברים, אינם יודעים על כך. הם נרשמו בלא ידיעתם על ידי גורמים עלומים והופתעו בימים אלה מפניות הכתבים שבישרו להם על דבר חברותם לכאורה במפלגת קדימה. פעילים בכירים פעלו כדי לפקוד קבוצות/משפחות. בתמורה קיבלו תפקידים בזרועות השלטון השונים. כך אירע, למשל, בסביבתו הקרובה של שר התחבורה. נראה לנו כי יש מקום לפתוח בחקירה מידית של המשטרה בנושא רגיש זה כדי לברר אם מאחורי הפעילים שעברו לכאורה על החוק עומדים אישים מצמרת קדימה המשמשים בתפקידים ממלכתיים רמי דרג."


לראש הדף
יאיר לפיד מקבל את שכרו מחברת החדשות

29 ביוני 2008
המנהל הכללי של הרשות השניה, מנשה סמירה, הודיע לתנועת אומ"ץ כי שכרו של מגיש הטלוויזיה יאיר לפיד משולם ע"י חברת החדשות של הרשות השניה.

הודעתו של סמירה באה בעקבות פנייתה של היועצת המשפטית להנהלת אומ"ץ, עו"ד גליה גבעולי, בה נאמר:

"מפרסומים בכלי התקשורת עולה כי משכורתו של יאיר לפיד בסך של כ-8,000 דולר לתוכנית, עבור הגשת מהדורת "אולפן שישי" משולמת מזכיינית "רשת" ולא מחברת החדשות, דבר המנוגד לחוק הרשות השנייה לטלוויזיה ורדיו, תש"ן-1990 (להלן: "החוק"). על-פי החוק הנ"ל על רשות החדשות לממן את הוצאות התפעול השוטף של חברת החדשות לרבות משכורתם של אנשי חברת החדשות בכללם ושל יאיר לפיד. לאור האמור לעיל, תנועת אומ"ץ דורשת לבחון מחדש את סדרי התשלום של משכורתו של יאיר לפיד ולוודא שיהיו חופפים להוראות החוק."


לראש הדף
רשות המיסים משתפת פעולה עם פרקליטות המדינה בחקירות ראש הממשלה ומקורביו

23 ביוני 2008
מנהל רשות המיסים, יהודה נסרדישי, הודיע בסוף השבוע שעבר לתנועת אומ"ץ, כי היבטי המיסוי בעקבות חקירת ראש הממשלה אהוד אולמרט, על השלכותיה, מתקבלות בעצה אחת עם פרקליטות המדינה.

תגובתו של מנהל רשות המיסים באה בעקבות תלונה שהגיש יו"ר הנהלת אומ"ץ, אריה אבנרי, בחשד להעלמות מס, נגד ראש הממשלה אהוד אולמרט, פרקליטו לשעבר עו"ד אוריאל מסר ומזכירתו שולמית זקן.

בתלונתה טענה אומ"ץ, כי עדותו של מוריס טלנסקי בפרשת כספי המזומנים שהועברו במעטפות לראש הממשלה ומקורביו, מעלה חשדות כבדים להעלמת הכנסות בהיקפים בלתי ידועים.

אומ"ץ דרשה מרשות המיסים לחקור את הפרשה מהיבטים של עבירות מס.


לראש הדף
אומ"ץ תעתור לבג"צ אם לא יבוטל ההסכם המעניק להסתדרות שליטה בקופ"ח "כללית"

22 ביוני 2008
תנועת אומ"ץ תובעת מן היועץ המשפטי לממשלה מני מזוז לפעול מיידית לבלימת ההסכמה שהושגה בימים אלה בין משרדי האוצר והבריאות לבין ההסתדרות הכללית החדשה, שלפיה מוותרת המדינה לטובת ההסתדרות על נכסים יקרים בקופת חולים "כללית".

לפי הסיכום עם מזכ"ל ההסתדרות, עופר עיני, שליש מחברי דירקטוריון קופ"ח כללית ימונו בידי ההסתדרות, וזאת שבשעה שמזה שנים רבות אין להסתדרות כל מעמד בקופה.

יו"ר הנהלת אומ"ץ, אריה אבנרי, כותב ליועץ המשפטי לממשלה כי בהסכמה שהושגה בימים אלה הצליחה ההסתדרות לנכס לעצמה נתח משמעותי בקופת חולים שכבר מזה שנים אינה שייכת לה. המשמעות החמורה של מימוש הסכמה כזו – כותב עוד אבנרי: ההסתדרות הכללית החדשה אולי לא תחזור להיות הבעלים של הקופה אבל בפועל היא תחזור להיות בעלת השליטה ב"כללית".

אומ"ץ הודיעה ליועץ המשפטי לממשלה כי אם לא תיעשה הפעולה הנדרשת לבלימת השערוריה לא יהיה לאומ"ץ מנוס אלא לעתור לבג"ץ.


לראש הדף
אומ"ץ התלוננה במשטרה על חשדות למעשים פליליים בקופת חולים מאוחדת

22 ביוני 2008
תנועת אומ"ץ הגישה הבוקר תלונה למשטרה בתביעה לחקור את ממצאי המבקר הפנימי של קופת חולים "מאוחדת" שלפיהם מדובר, לכאורה, בעבירות של מירמה, הפרת אמונים, מעילה, שיבוש הליכי ביקורת פנימית ומתן טובות הנאה למקורבים ואולי אף רישום כוזב במסמכי תאגיד, בתקופת כהונתו של המנכ"ל הקודם של הקופה עוזי סלנט.

במכתב התלונה המופנה אל תנ"צ שלומי איילון, ראש היחידה הארצית לחקירות הונאה, כותב יו"ר הנהלת אומ"ץ אריה אבנרי, כי בהסתמך על העובדות שנחשפו בדו"ח המבקר ברור כי מבקר המדינה יבדוק את כל ההיבטים המנהליים של הפרשה, אבל כיוון שמדובר במיליוני שקלים שיצאו מקופתה של "מאוחדת" - לכאורה בדרכים בלתי חוקיות, ראוי שהמשטרה תפתח במקביל בחקירת האספקטים הפליליים של האירוע.


לראש הדף
ועדת האתיקה של הכנסת דחתה קובלנה של אומ"ץ נגד חבר הכנסת המושעה בניזרי

18 ביוני 2008
ועדת האתיקה של הכנסת דחתה בשבוע שעבר קובלנה שהגישה תנועת אומ"ץ נגד חבר הכנסת שלמה בניזרי, בעקבות התבטאותו על בימת הכנסת "רעידות האדמה בישראל נגרמים בגלל ההומואים".

בתגובה לקובלנה הודיע יו"ר ועדת האתיקה של הכנסת ח"כ חיים אורון ליו"ר הנהלת אומ"ץ אריה אבנרי: "ועדת האתיקה קיימה שתי ישיבות בקובלנתך הנ"ל. בעיצומו של הדיון בקובלנה, הורשע מר בניזרי בעבירה פלילית שיש עימה קלון, ובהתאם לסעיף 42ב(א) לחוק-יסוד: הכנסת, הושעתה כהונתו בכנסת.

לאור נסיבות אלו, ומבלי לגרוע מהסתייגותם של חברי הוועדה מהדברים שנאמרו על ידי מר בניזרי, לא ראתה הוועדה כי יש עוד עניין ציבורי בבירור הקובלנה בהתאם לסמכותה הקבועה בסעיף 13ה(ב) לחוק חסינות חברי הכנסת, זכויותיהם וחובותיהם, התשי"א-1951. לפיכך החליטה הוועדה שלא להמשיך לדון בקובלנה."


לראש הדף
אומ"ץ קובלת על תנאים חריגים ליועצת המשפטית המוסד לביטוח לאומי

17 ביוני 2008
תנועת אומ"ץ פנתה בשבוע שעבר אל מנכ"לית המוסד לביטוח לאומי, גב' אסתר דומיניציני, בדרישה למנוע הענקת תנאים חריגים ליועצת המשפטית של המוסד, עו"ד אורנה גייל.

בפניית העמותה נאמר: "על פי מידע שהגיע בימים האחרונים לתנועת אומ"ץ דרשה באחרונה היועצת המשפטית של המוסד לביטוח לאומי, עו"ד אורנה גייל, מהממונה על השכר במשרד האוצר, מר אלי כהן, להעניק לה תנאים חריגים לכאורה: חוזה בכירים ופנסיה תקציבית.

אנו מבקשים לדעת האם פנייה זו נעשתה על דעתך והאם את תומכת בדרישה שאינה מקובלת עלינו."


לראש הדף
אומ"ץ תובעת מראש הממשלה למנוע ועדת בדיקה ממשלתית בנושא האזנות הסתר של השר רמון

17 ביוני 2008
תנועת אומ"ץ פנתה הבוקר אל ראש הממשלה אהוד אולמרט ולמזכיר הממשלה עובד יחזקאל בבקשה שיפעלו למניעת הקמתה של ועדת בדיקה בפרשת האזנות הסתר למשנה לראש הממשלה, השר חיים רמון ביוזמתו של שר המשפטים, פרופ' דניאל פרידמן.

אומ"ץ הודיעה כי אם בקשתה לא תיענה בחיוב היא תבחן אפשרות להגיש עתירה נגד הקמת הועדה.

בפניית התנועה, באמצעות יו"ר הנהלת אומ"ץ אריה אבנרי נאמר:

"על סדר יומה של הממשלה עומדת הצעתו של שר המשפטים, פרופ' דניאל פרידמן, להקים ועדת בדיקה ממשלתית לבדיקת התנהלותם של חוקרי המשטרה ואנשי הפרקליטות בפרשת האזנות הסתר בחקירת המשנה לראש הממשלה השר חיים רמון.

תנועת אומ"ץ מתנגדת להקמת הוועדה מהנימוקים הבאים:

1. לא יעלה על הדעת ששר המשפטים יפעל לקדם, לכאורה, אינטרסים פוליטיים של חיים רמון על חשבון אחריותו המקצועית והציבורית. לא ברור מדוע לא השתמש השר רמון בזכותו להגיש ערעור על גזר הדין במשפטו ומעדיף להסתתר מאחורי היוזמה של שר המשפטים.

2. מהלך זה הינו המשך מגמה כפייתית של שר המשפטים לנגח את מערכת אכיפת החוק שהוא נימנה על אחד מראשיה.

3. מהלכיו של שר המשפטים עלולים להטיל מורא על חוקרי משטרה שעוסקים בשורה של פרשות של שחיתות שלטונית, ולהרתיע גורמים בפרקליטות למלא את תפקידם כראוי.

4. אין תקדים לכך ששר משפטים פועל למינוי ועדה נוספת אחרי ששתי בדיקות קודמות לא הביאו, לכאורה, לתוצאות שהוא ייחל להן. יש לציין, שההאזנות הסתר אישרו את גרסת המתלוננת בפרשת רמון, וכל החומר היה מונח בפני השופטים שהרשיעו את רמון פה אחד.

5. הקמת ועדת הבדיקה עלולה לנפץ את שארית האמון הציבורי שנותרה במערכת אכיפת החוק.

6. אין זה הגיוני שבממשלה שבראשה עומד חשוד בפרשות חמורות ימנה ועדת חקירה ממשלתית נגד חוקרי ראש הממשלה.

7. אנו פונים אליך בבקשה שנושא הקמת הועדה הממשלתית לא יובא לאישורה של הממשלה ושתורה לשר המשפטים לחזור בו מכוונתו להקים את הוועדה הנ"ל."


לראש הדף
היועץ המשפטי לממשלה דחה בקשת אומ"ץ לערוך חקירה חוזרת נגד אהוד ברק

16 ביוני 2008
היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, דחה בקשת אומ"ץ להורות על בדיקת משמעות דברי האזהרה שהשמיע לאחרונה היועץ האסטרטגי של ראש הממשלה, טל זילברשטיין, המתייחסים לעבירות לכאורה שנעשו על ידי מטה הבחירות של אהוד ברק בשנת 1999, שבהן שימש זילברשטיין עוזרו של ברק.

עוזרו של היועץ המשפטי לממשלה, עו"ד רז נזרי, כתב בנושא זה ליו"ר הנהלת אומ"ץ, אריה אבנרי, "כי התשתית העובדתית העולה מפנייתך אינה מקימה לטעמנו בסיס לפתיחה פלילית נגד מר זילברשטיין או נגד מר ברק. עם זאת, נציין, כי ככל שמר זילברשטיין אכן מחזיק בידיו מידע אודות ביצוען של עבירות לכאורה, מן הראוי שיעבירו למשטרה, וזאת ככל אדם היודע על קיומן של עבירות."

בתלונתה של אומ"ץ ליועץ המשפטי לממשלה צוטטו דברי האזהרה של זילברשטיין, שאמר בין היתר בראיון ברדיו : "אני מניח שאהוד ברק יודע היטב שהוא אחד האחרונים שיכול לדבר על מעטפות, על מזומנים, על טלנסקי יש רק אחד. אבל יש פוליטיקאים שיש להם טלנסקים רבים ולאהוד ברק יש את הטלנסקים שלו".

אומ"ץ טענה שדבריו של זילברשטיין מחייבים לערוך בדיקה חוזרת של ספיחי פעילות עמותות ברק מחשש שבשעתו הועלמו ראיות מחשידות במשרד מבקר המדינה.


לראש הדף
אומ"ץ מתנגדת למינויו של רו"ח משה ליאון לתפקיד יו"ר הרשות לפיתוח ירושלים

15 ביוני 2008
תנועת אומ"ץ פנתה בסוף השבוע שעבר אל מבקר המדינה בבקשה למנוע את מינויו של רו"ח משה ליאון לתפקיד יו"ר הרשות לפיתוח ירושלים, מנימוק שמינוי זה אינו ראוי בגלל מעורבותו לכאורה של רו"ח ליאון בפרשות של מינהל לא תקין בשעה שכיהן כיו"ר דירקטוריון רכבת ישראל.

בפניית אומ"ץ, באמצעות יו"ר הנהלת אומ"ץ, אריה אבנרי נאמר:

"עפ"י ידיעה בעיתון "גלובס" מהיום (12.6.08), הוחלט למנות את רו"ח משה ליאון לתפקיד יו"ר הרשות לפיתוח ירושלים.

תנועת אומ"ץ פונה אליך בבקשה לפעול להקפאת המינוי לאור העובדה שכהונתו של רו"ח ליאון לתפקיד יו"ר דירקטוריון רכבת ישראל, לא הוארכה בשעתו, ביוזמתך, אחרי שהועלו נגדו חשדות כבדים בביצוע לכאורה של עבירות פליליות, בפעולות רכש עבור ברכבת.

דו"ח מבקר המדינה התייחס לפעילות הרכש של רכבת ישראל והנושא נחקר בימים אלו עדיין על ידי משטרת ישראל.

זאת ועוד,תנועת אומ"ץ העבירה בשעתו אל משרד מבקר המדינה רשימה של מינויים פוליטיים בלתי ראויים לתפקידים בכירים בחברת רכבת ישראל שנעשה בתקופתו של רו"ח ליאון.

לאור האמור לעיל, אנו מבקשים את התערבותך המיידית".

מאי 2008


לראש הדף
אומ"ץ הגישה תלונה נגד יועץ התקשורת במשרד ראש הממשלה בגין חשד לשיבוש הליכי חקירה והפרת אימונים

27 במאי 2008
תנועת אומ"ץ הגישה הבוקר תלונה ליועץ המשפטי לממשלה, מבקר המדינה ונציב שירות המדינה נגד יעקב גלנטי ראש מערך ההסברה הלאומי ויועץ התקשורת במשרד ראש הממשלה בגין ביצוע לכאורה של עבירות הפרת אמונים ושיבוש הליכי חקירה בחקירות הפליליות המתנהלות נגד ראש הממשלה אהוד אולמרט.

אומ"ץ תובעת להשעות לאלתר את גלנטי מתפקידיו עד לבירור התלונה.

אומ"ץ מסתמכת בתלונתה על פרסום ב- nfc שעל פיו פועל באחרונה גלנטי בניגוד לתקש"יר ומעורב בחקירות הפליליות המתנהלות נגד ראש הממשלה, מרכז את הדברור להגנתו של אולמרט בכל מהלכי החקירה והמשפט.

אומ"ץ מצטטת בתלונתה בהקשר לכך ב- nfc:

"תנועת אומ"ץ מגישה בזאת תלונה נגד ראש מערך הסברה הלאומי ויועץ התקשורת במשרד ראש הממשלה יעקב גלנטי בגין ביצוע לכאורה של עבירות הפרת אימונים ושיבוש הליכי חקירה."תנועת אומ"ץ מגישה בזאת תלונה נגד ראש מערך הסברה הלאומי ויועץ התקשורת במשרד ראש הממשלה יעקב גלנטי בגין ביצוע לכאורה של עבירות הפרת אימונים ושיבוש הליכי חקירה".

על פי פרסום ב- nfc מתאריך 26.05.08 פועל באחרונה גלנטי בניגוד לתקש"יר ומעורב בחקירות הפליליות המתנהלות נגד ראש הממשלה אהוד אולמרט. גלנטי מרכז את הדברור להגנתו של ראש הממשלה בכל מהליכי החקירה והמשפט.

על פי הנאמר ב": nfc גלנטי פועל בניגוד לתקשי"ר, שכן בהיותו עובד מדינה הוא אינו רשאי לטפל ו/או לגונן בענייניו האישיים של אולמרט, קל וחומר כאשר מדובר בחקירות הפליליות נגדו.

יותר מזה: גלנטי פועל בדרך של שיבוש מהלכי חקירה ומשפט, כאשר הוא וגורמים נוספים בלשכת ראש הממשלה, מדליפים מידע מתוך חומר החקירה בניסיון לחבל בחקירה משטרית. לידיעת nfc הובא מידע מדויק על מעשיו של גלנטי ובשל זאת אנו חושפים זאת כאן.

בהחלטת הממשלה על יצירת תפקיד ראש מערך הלאומי ועל מינויו לתפקיד – במעמד ובשכר של מנכ"ל משרד ממשלתי, נאסר עליו מפורשות לעסוק בדוברות אישית ופוליטית של ראש הממשלה, הנה כי כן: גלנטי מפר את החלטת הממשלה ואת מחוייבותיו על פי חוק, דבר המחייב לפחות מיצוי הדין המשמעתי."


לראש הדף
אומ"ץ הגישה תלונה נגד היועצת המשפטית לשעבר של משרד האוצר עו"ד ימימה מזוז

27 במאי 2008
תנועת אומ"ץ פנתה הבוקר אל מבקר המדינה בבקשה לבדוק את תקינות מינויה של היועצת המשפטית לשעבר של משרד האוצר עו"ד ימימה מזוז לתפקיד היועצת המשפטית של תנובה בחשש לניגוד אינטרסים. בפניית אומ"ץ נאמר: " תנועת אומ"ץ פונה אליך בבקשה לבדוק האם אין פסול ופגיעה במינהל התקין במינויה של היועצת המשפטית לשעבר של משרד האוצר עו"ד ימימה מזוז לתפקיד היועצת המשפטית של תנובה. אומ"ץ היתה הראשונה שהיפנת בשעתו את תשומת ליבו של שר האוצר לשעבר מר בנימין נתניהו בצורך לקבל מהתנועות הקיבוציות חלק מהתמורה שתתקבל ממכירת מניותיהן בתנובה וזאת על פי ההסכם להסדרת חובות הקיבוצים שנעשה בערבות המדינה.

אמנם בעקבות פנייתנו, החל משרד האוצר לטפל בנושא זה והטיפול נמשך גם אחרי פרישתו של מר נתניהו מתפקידו. במסגרת טיפול זה הועברו חלק מהמניות של הקיבוצים לבעלות המדינה. החשב הכללי לשעבר במשרד האוצר ד"ר ירון זליכה עמד על כך שהמדינה תקבל סכום גבוה עבור המניות לקראת מכירן לחברת "איפקס". אחרי פרישתו של ד"ר זליכה נמכרו המניות לחברה הנ"ל במחיר מופחת בהרבה שהסב לעניות דעתנו נזק לקופת המדינה. בעיסקה זו טיפלה המחלקה המשפטית של משרד האוצר. על רקע הנאמר לעיל נראה לנו שמינויה של עו"ד מזוז הינו בעייתי וטעון בדיקה."


לראש הדף
נדחתה בקשת אומ"ץ להקמת ועדה פרלמנטארית לחקר השחיתות השלטונית

22 במאי 2008
יו"ר הכנסת, חברת הכנסת דליה איציק, הודיעה השבוע לתנועת אומ"ץ, באמצעות מזכיר הכנסת, אייל ינון, כי בנסיבות הקיימות אין מקום להיענות לתביעתה של אומ"ץ להקמת ועדת פרלמנטארית לחקר השחיתות השלטונית.

בפניית אומ"ץ, באמצעות יו"ר הנהלת אומ"ץ אריה אבנרי נאמר בין השאר: "בשנתיים האחרונות הגיעה השחיתות הציבורית במדינה לממדים מדאיגים ביותר והיא מהווה כיום מחלה ממארת בגוף המדינה.

תנועת אומ"ץ עוסקת בנושא זה יום יום ושעה שעה וסבורה שלא ניתן יותר לעמוד מנגד ולהמתין לתוצאות חקירותיהם של גופי אכיפת החוק ויש צורך לפעול בנחישות במישור הציבורי שבוא אין צורך בראיות מפלילות וניתן להסתפק בציון עובדות חמורות. בשעתו, בתקופת כהונתו של אריאל שרון כראש הממשלה, הוחלט ע"י הכנסת להקים ועדה פרלמנטארית לחקר השחיתות הציבורית, אך לאחר פיזור הכנסת והקמת הממשלה הנוכחית ירד הנושא מעל סדר היום. תנועת אומ"ץ תהיה מוכנה להעמיד לרשות הועדה ממצאים חמורים בנושאים מגוונים הנוגעים לשחיתות הציבורית".

בתגובה לכך הודיעה יו"ר הכנסת: "אכן כפי שציינת בפנייתך, הכנסת השש-עשרה החליטה על הקמת ועדת חקירה פרלמנטארית בנושא גילוי השחיתות בממשל במדינת ישראל. וידה זו אכן הוקמה ואף קיימה מספר ישיבות אלא שכמו ועדות חקירה פרלמנטאריות נוספות שהוקמו בתקופת כהונתה של הכנסת השש-עשרה, היא סיימה את תפקידה עם פיזור הכנסת השש-עשרה.

בתקופת כהונתה של הכנסת השבע-עשרה לא נתקבלה עד כה החלטה בעניין הקמת ועדת חקירה פרלמנטארית בנושא זה. יצויין כי הצעה לסדר היום של חה"כ אלדד בנושא הוסרה מסדר יומה של הכנסת ביום 31 במאי 2006. לפיכך, דרישתך כי יושבת ראש הכנסת תפעל בזריזות למימוש ההחלטה להקים ועדת חקירה כאמור, אינה עולה בקנה אחד עם מצב הדברים שתואר לעיל".


לראש הדף
אומ"ץ תובעת השעיתם של מנהלי בית החולים טירת הכרמל בגין התעלללות בחולי נפש במוסד

18 במאי 2008
תנועת אומ"ץ פנתה הבוקר אל שר הבריאות יעקב בן יזרי ותבעה ממנו להשעות לאלתר מתפקידם את מנכ"ל בית החולים טירת הכרמל ד"ר אלכס גרינשפון וסגניתו ד"ר אלה שנקמן בגין אחריותם המיניסטריאלית למתרחש בין כותלי בית החולים שבו נוהגים אחיות ואחים להתעלל בחולים פגועי נפש ולהשפילם.

בפניית התנועה, באמצעות האחראית על הפרויקטים הרפואיים באומ"ץ, אורית אבדור, נאמר: "תנועת אומ"ץ פונה אליך בעקבות צפייה בכתבה ששודרה בתכנית כלבוטק ביום 14.5.08. מן התוכנית עולה באופן חד וברור חשד ליחס אלים ופוגעני של הצוות הטיפולי בבית החולים כלפי החוסים חסרי הישע, ביניהם ניצולי שואה עריריים. המדובר בהתעמרות הצוות המטפל המתבטא במכות, קללות, סטירות, סתימת אף לשם מתן תרופות, רחצה במים רותחים ודיבור בוטה ופוגעני במיוחד ועוד.

כמו כן עולה מן המשדר בבירור, כי אין המדובר במקרה נקודתי או במטפל ספציפי, אלא בהתנהלות של רבים מאנשי הצוות כלפי חולים חסרי ישע.

לא פחות חמורה מכך היא העובדה כי קיים, לכאורה, קשר של שתיקה בין העובדים אשר רואים את המתרחש בין כותלי המוסד ואינם נוקטים בשום פעולה, וזאת לצורך שמירה על מקום עבודתם.

יצויין, כי בכתבה רואיינו שתי דמויות של מטפלות אשר לא שתקו, דיווחו להנהלה על הנעשה במחלקות השונות בבית החולים, ובעקבות כך פוטרו ממקום עבודתן.

מהתנהלות זו מועבר מסר לכלל העובדים כי כדי להגן על מקום עבודתם, מוטב להם להעלים עין מן המתרחש, ולהימנע מדיווח.

נדהמנו מתגובתה של סגנית מנהל בית החולים, ד"ר אלה שנקמן, שכאשר הועלו בפניה השערות אודות אלימות המתחוללת בתוך כתלי המוסד, עליו היא מופקדת, מיהרה הרופאה להכחיש בצורה גורפת את הדברים מכל וכל ולא הציעה אפילו לבדוק את הטענות.

לאור האמור לעיל תנועת אומ"ץ דורשת להשעות לאלתר את מנכ"ל בית החולים ד"ר אלכס גרינשפון וסגניתו ד"ר אלה שנקמן, בגין אחריותם המיניסטריאלית למתרחש בבית החולים הממשלתי טירת הכרמל".


לראש הדף
אומ"ץ דורשת להקים ועדה פרלמנטארית לחקר השחיתות הציבורית

18 במאי 2008
תנועת אומ"ץ פנתה ליו"ר הכנסת, חברת הכנסת דליה איציק, בדרישה לפעול מיידית להקמת ועדת פרלמנטארית לחקר השחיתות הציבורית ברוח החלטה בנושא זה שנתקבלה בכנסת הקודמת ולא מומשה.

אומ"ץ טוענת כי רק הקמת ועדת חקירה מעין זו עשויה להעלות על סדר היום הציבורי את נושא השחיתות השלטונית הגואה ללא צורך להמתין לחקירות הממושכות של המשטרה נגד אישי ציבור בכירים שסרחו, ובראשם ראש הממשלה אהוד אולמרט ולהכרעות היועץ המשפטי לממשלה, פרקליט המדינה והפרקליטות שעשויות להימשך זמן רב נוסף.

בפניית העמותה, באמצעות יו"ר הנמהלת אומ"ץ אריה אבנרי נאמר: "בשנתיים האחרונות הגיעה השחיתות הציבורית במדינה לממדים מדאיגים ביותר והיא מהווה כיום מחלה ממארת בגוף המדינה.

תנועת אומ"ץ עוסקת בנושא זה יום יום ושעה שעה וסבורה שלא ניתן יותר לעמוד מנגד ולהמתין לתוצאות חקירותיהם של גופי אכיפת החוק ויש צורך לפעול בנחישות במישור הציבורי שבוא אין צורך בראיות מפלילות וניתן להסתפק בציון עובדות חמורות. בשעתו, בתקופת כהונתו של אריאל שרון כראש הממשלה, הוחלט ע"י הכנסת להקים ועדה פרלמנטארית לחקר השחיתות הציבורית, אך לאחר פיזור הכנסת והקמת הממשלה הנוכחית ירד הנושא מעל סדר היום. תנועת אומ"ץ דורשת ממך לאור האמור לעיל לפעול בזריזות למימוש ההחלטה להקמת ועדה פרלמנטארית לבדיקת השחיתות הציבורית שתהיה מורכבת מכל סיעות הבית. אנו מציעים שהועדה תטפל בין השאר בדרכים לבלימת תופעה של הון ושלטון שהספיקה להרוס חלקות טובות במדינה בדרכי התעשרותם של נבחרי ציבור במהלך שרותם הציבורי ובקביעת כללים וסייגים שימנעו מארגוני פשע ומנציגהם של אילי הון מקומיים וזרים לקנות שלטון ממלכתי ומקומי. תנועת אומ"ץ תהיה מוכנה להעמיד לרשות הועדה ממצאים חמורים בנושאים מגוונים הנוגעים לשחיתות הציבורית".


לראש הדף
אומ"ץ דורשת מהיועץ המשפטי לממשלה להורות על חקירה פלילית נגד רוה"מ אהוד אולמרט - הנחה בתשלום עבור אירוח במלון בניו יורק

12 במאי 2008
עמותת אומ"ץ פנתה היום ליועץ המשפטי לממשלה, בדרישה להורות על חקירה פלילית נגד ראש הממשלה בפרשת ההנחה המפליגה שקיבל בעת שהתארח בשנת 2005, במסגרת ביקור פרטי, במלון פנינסולה בניו יורק.

במכתבה של עמותת אומ"ץ, באמצעות פרקליט העמותה, עו"ד בעז ארד, התבקש היועץ המשפטי לממשלה להורות למשטרה לחקור גם את החשד, שראש הממשלה העסיק את אנשי לשכתו, עובדי מדינה, בארגון אירועים ויחסי ציבור בקשר עם פתיחת תערוכת ציורים של רעיתו בניו יורק, באפריל 2005, וכן השתמש בנייר המכתבים הרשמי של משרדו, משרד התמ"ת, לצורך הזמנת מכובדים ומקורבים לאירוע הנ"ל.

במכתבו למזוז מספר יו"ר אומ"ץ כי בשנת 2004 נפתחה במשטרת אשדוד חקירה בפרשת גניבת חולות. גניבת החולות הפכה ל"מכת מדינה" ומעבר לגניבת נכסי הציבור המעשה הגורם גם לפגיעה קשה בערכי הטבע (המידלל) של המדינה.

העמותה מציינת בפנייתה כי על פי תחקיר שפורסם במוסף הארץ בשבוע האחרון, גויסה עובדת לשכת השר למשימת ארגון יחסי הציבור לתערוכה בה הוצגו עבודותיה של עליזה אולמרט, וביקשה לחקור אם היה קשר בין רכישת ציוריה של אשת ראש הממשלה על ידי אנשי עסקים וגופים כלכליים, לרבות מועדי הרכישה, לבין מעורבות של ראש הממשלה, גם בתפקידיו הקודמים כשר וכראש עיר, בענינים הנוגעים לעסקים של רוכשי הציורים.

בקשר למשמעות הפלילית של קבלת הנחה מפליגה במחיר האירוח במלון ע"י השר (דאז) אולמרט, ציין עו"ד ארד במכתבו את החלטת היועץ המשפטי לממשלה בפרשת הרב מצגר, מיום 3.4.06, בה נחקר הרב הראשי בענין הנחות שקיבל בעת בהתארח במלונות פאר בירושלים.


לראש הדף
אומ"ץ למזוז: למה הפרקליטות מעכבת החלטתה בתיקו של צבי צילקר?

12 במאי 2008
המשטרה המליצה להעמיד את ראש עירית אשדוד לדין בפרשת גניבת החולות באשדוד.

עמותת אומ"ץ פנתה היום ליועץ המשפטי לממשלה בדרישה לברר מדוע מעכבת הפרקליטות את החלטתה בדבר העמדתו לדין של ראש עיריית אשדוד, צבי צילקר.

במכתבו למזוז מספר יו"ר אומ"ץ כי בשנת 2004 נפתחה במשטרת אשדוד חקירה בפרשת גניבת חולות. גניבת החולות הפכה ל"מכת מדינה" ומעבר לגניבת נכסי הציבור המעשה הגורם גם לפגיעה קשה בערכי הטבע (המידלל) של המדינה.

חקירת המשטרה העלתה כי גניבת החולות נעשתה במעורבותו (לכאורה) של מי שמכהן כיום כראש עיריית אשדוד, עיר בה מרובים המעשים של גניבת החולות. למימצאי המשטרה הללו נוספה קביעה של בית המשפט המחוזי בבאר שבע שדרש מרשויות החוק לבדוק חלקו ואחריותו של מר צילקר בפרשת כריית (או גניבת) חולות.

אבנרי כתב למזוז כי כבר בחודש מאי בשנת 2006 העבירה המשטרה לפרקליטות המדינה את תיק החקירה על מימצאיו ועדויותיו ואת המלצותיה להעמיד לדין את ראש העיר המכהן. (למיטב ידיעת עמותת אומ"ץ).

והנה, למרות שפרקליטות המדינה אישרה ׁ(גם בשנת 2006 וגם בשנת 2007) כי התיק נמצא בידיה ומסרה כי היא תקבל בו החלטתה, לא עשתה הפרקליטות דבר. רק לאחר פניות חוזרות ונשנות ולאחר מחאותיה של עמותת אומ"ץ הודיעה הפרקליטות לאומ"ץ כי היא העבירה בימים אלה (רק עכשו, בשנת 2008) את התיק למשטרה לצורך "השלמת חקירה".

בתלונתו ליועץ המשפטי לממשלה טוען אריה אבנרי כי מעשיה אלה של הפרקליטות מוזרים וחסרי הצדקה , שכן אזרחי המדינה ובמיוחד אזרחי העיר אשדוד, זכאים לדעת אם ראש העיר שלהם מעורב במעשים של גניבת חול ואם הוא יועמד לדין. לטענת אבנרי אין כל דרך להצדיק את העובדה שתיק משטרה עם ראיות והמלצה להעמיד ראש עיר לדין שכב על שולחן הפרקליטות כשנתיים ללא כל טיפול – ורק עכשו הוא מועבר ל"השלמת חקירה" , דבר שמאפשר גרירתו שנים נוספות.

אבנרי טועו כי לא רק הציבור אלא גם מר צילקר עצמו זכאי לדעת מהי ההחלטה בעניינו, ולדבר חשיבות מוגברת במיוחד כיוון שהשנה היא שנת בחירות, מר צילקר הינו מועמד לכהונה נוספת, והאזרחים זכאים לדעת , עוד טרם ילכו לקלפי לבחור ראש עיר, אם ראש העיר שלהם מעורב בפלילים והיכן עומדים הדברים בעניינו.

אבנרי טוען כי התנהגות רשויות החוק בפרשה זו, בה נגררת החקירה כבר 4 שנים ללא החלטה , פוגעת ביתרת אמון הציבור בשלטון החוק ודורש, בשם עמותת אומ"ץ, כי השלמת החקירה וקבלת ההחלטה יעשו עכשו ללא עיכובים ותירוצים נוספים. אבנרי טוען כי חובה על פרקליטות המדינה להודיע לציבור, בתוך 30 או 60 יום לכל היותר, מהי החלטתה והאם מר צבי צילקר יועמד על ידה לדין.

עמותת אומ"ץ רואה בחומרה רבה את השיטה של עיכובים חסרי הצדקה בחקירות אישי ציבור בכלל, ועל רקע שנת הבחירות לרשויות המקומיות - במיוחד בחקירות נגד מועמדים לכהונת ראשי עיר. לטענת אומ"ץ, הציבור רשאי לדעת אם המועמד לכהונה ציבורית בעירו הינו גם מועמד ל"כתב אישום". השכל הישר והאינטרס הציבורי (וגם ההגינות כלפי המועמדים עצמם) דורשים כי הפרקליטות תקבל לאלתר החלטותיה בכל התיקים שבהם מתקיימת כיום חקירת ראשי עיר ומועמדים לכהונה כזו, וזאת כדי למנוע את התופעה המבזה בה נבחרי ציבור מועמדים לדין רק בדיעבד ובאמצע כהונתם, שעה שניתן היה לסיים את החקירה מראש ולקבל החלטות לטיהור שמם (או לחילופין - להעמידם לדין) עוד קודם לבחירתם.


לראש הדף
אומ"ץ תובעת שפרקליטו של ראש הממשלה יושעה מחברותו במליאת רשות השידור

12 במאי 2008
תנועת אומ"ץ פנתה הבוקר אל יו"ר מליאת רשות השידור מר משה גביש בבקשה לפעול להשעייתו של עו"ד נבות תל-צור פרקליטו של ראש הממשלה אהוד אולמרט מחברותו במליאת הרשות מחשש לניגוד אינטרסים.

יו"ר העמותה אריה אבנרי כתב בהקשר לכך לגביש: "עו"ד נבות תל-צור חבר מליאת רשות השידור, נתמנה בימים האחרונים כאחד מפרקליטיו של ראש הממשלה מר אהוד אולמרט. נראה לנו שבעקבות זאת יש מקום שעו"ד תל-צור ישעה את עצמו בחברותו במליאה מחשש לניגוד אינטרסים. במציאות הקיימת ברשות השידור מתברר שלנבחרי ציבור במליאה יש לרוב נגישות יתר למשדרי הרדיו והטלוויזיה ועל מנת למנוע לזות שפתיים מוטב שכל עוד עו"ד תל-צור מייצג את ראש הממשלה הוא ימנע מלכהן בעת ובעונה אחת כחבר המליאה."


לראש הדף
עמותת אומ"ץ פנתה לח"כ נאדיה חילו בנושא ביטול מע"מ על מוצרי מזון בסיסים

11 במאי 2008
בפניית העמותה שנעשתה באמצעות חברת הנהלת אומ"ץ, יעל ארצי נאמר: הרינו לברך אותך על יוזמתך לכנס את וועדת הכנסת בראשה את עומדת, לדון במצוקה התזונתית שנוצרה בקרב ילדי השכבות החלשות עקב מחירי המזון המאמירים.

עליית מחירי המזון הגולמי ברחבי העולם פוגעת קשות באותה אוכלוסיה שאין ידה משגת, שמימדיה בישראל מחרידים. גל התייקרויות העולמית למרבית מוצרי המזון הבסיסיים היא בעיצומה ועוד תגבר ותתרחב (שהרי אף פרות ותרנגולות ניזונות ממוצרי דגנים) וכן בגין נזקי הקרה הקשה שפקדה החורף את הארץ. בנוסף ישפיע על מחירי המזון גם מחיר הדלקים המאמירים, הן על יצור המזון והן על התשומות החקלאיות.

משלחת חברי כנסת חזרה מביקור בארה"ב בה למדו את שיטת בנק המזון הנהוגה שם, החוסכת ממעוטי היכולת את ההשפלה של חלוקת המזון הנהוגה בארצנו.

השיטה האמריקאית המופעלת כבר עשרות שנים היא יעילה וטובה, אך עד שתיושם אצלנו יעברו שנים, אם בכלל.

לכן אנו מתכבדים להציע בפניך פתרון מעשי וקל יחסית ליישום, שיקל משמעותית על כלל השכבות החלשות, והוא, להסיר כליל את המע"מ מכל מוצרי הייסוד, כגון לחמים אחידים, פיתות, חלב 3%, ביצים מס' 3, עוף וחלקיו, גבינה לבנה 9%, קוטג' 9%, לבן, גבינה צהובה פשוטה, חמאה (לא מרגרינה המזיקה לבריאות בהחילה שומן טראנס) , קמח, סוכר, אורז, פסטה בסיסיים, ועוד, ועוד.

כך יוקל משמעותית הנטל הכספי המוטל על שכבות המצוקה, תזונתם תהה בריאה יותר מאשר כיום, ויהיו תלויים פחות לחסדיהם של מאות אם לא אלפי עמותות ובתי תמחוי, כדי לשרוד את היום יום האכזר.

היות והתנגדות הגורפת של האוצר תעמוד בפרץ, הרינו מצרפים נספח ובו הצעה כיצד לממן את המחסור התקציבי שייווצר עקב ביטול המע"מ על מוצרי יסוד, שהוא הנהגת מע"מ דיפרנציאלי ופרוגרסיבי על מוצרי מותרות.


לראש הדף
תנועת אומ"ץ מברכת על נקיטת צעדים כפי עובד בכיר ברכבת ישראל

04 במאי 2008
תנועת אומ"ץ פנתה הבוקר אל מנכ"ל רכבת ישראל, מר יצחק (חקי) הראל וברכה על נקיטת צעדיך כלפי העובד הבכיר.

התנועה רואה בכך פעולה מבורכת לביעור השחיתות בחברות ממשלתיות וציבוריות ומהווה סימן מעודד במיוחד בחברת רכבת ישראל לאור העובדה שהעמותה התריעה בשנים האחרונות על חשדות כבדים לשחיתויות שבחלקן הגדול נבדקו על ידי מבקר המדינה ואכן היו דברים בגו. מאז פרסום הכתבה בידיעות אחרונות בתאריך 1.5.08, זרמו לעמותה ידיעות המצביעות על קצה הקרחון בפרשה של העובד הבכיר ובין היתר חשדות כבדים שהעובד, בתקופה שעבד במכללה האקדמאית "אינטלקט" והיה בעליו, סיפק לעובדי הרכבת ולבכירים בוועד הרכבת תעודות לצורך גמול השתלמות ותעודות טכנאים והנדסאים לצורך קידום בדרגה מבלי שהיו נוכחים במכללה. כמו כן נודע לעמותה שהועד מתכוון להפעיל עליך לחץ כבד לביטול הדחתו של העובד וזאת מתוך חשש שהעובד יפתח את הפה ויגלה את סוגיית התעודות הפיקטיביות לכאורה. תנועת אומ"ץ מבקשת שלא להסתפק בפרשת הדחת העובד ולפתוח בחקירה משטרתית מקיפה בנושא לאימות חשדות כאמור לעיל.אנחנו מאמינים שתנקוט בכל הצעדים הנדרשים כדי לבער את השחיתות לכאורה הקיימת ברכבת בחסות הועדים הפנימיים והפוליטיקאים הפועלים מבחוץ.


לראש הדף
אומ"ץ הגישה תלונה ליועץ המשפטי לממשלה ולמבקר המדינה בגין מעורבותם לכאורה של אולמרט והירשזון בעסקת הפשרת קרקעות ברמת גן

04 במאי 2008
תנועת אומ"ץ הגישה הבוקר תלונה ליועץ המשפטי לממשלה ולמבקר המדינה בבקשה לבדוק חשד לפגיעה במינהל לא תקין בעסקת הפשרת קרקעות ברמת גן שבה היו מעורבים, לכאורה, ראש הממשלה אהוד אולמרט, שר האוצר לשעבר אברהם הירשזון וראש עיריית רמת גן צבי בר.

במכתב התלונה שנשלח ע" יו"ר הנהלת אומ"ץ, אריה אבנרי נאמר: "עפ"י מידע שהגיע באחרונה לתנועת אומ"ץ, מעורבים, לכאורה, ראש הממשלה אהוד אולמרט, שר האוצר לשעבר אברהם הירשזון וראש עיריית רמת גו צבי בר ואחרים, בעסקת הפשרת קרקעות ברמת גן שממנה עולה חשד לפגיעה במינהל לא תקין.

המדובר הוא בשטח קרקע המשתרע על פני 235 דונם באזור המשולש הגדול ברמת גן הגובל עם כפר אזר וקריית קרניצי. פרשת ההפשרה החלה בראשית שנות השמונים, כאשר אולמרט, עו"ד במקצועו (שלא שימש אז כשר בממשלה אלא היה ח"כ) טיפל בהפשרת הקרקעות הללו, שבבעלות בעלים פרטיים, חברות זרות הרשומות בוודוז, עיריית רמת-גן, מינהל מקרקעי ישראל והאפוטרופוס הכללי.

בשלב מאוחר יותר, כאשר נאסר על חברי כנסת לעסוק בעבודות נוספות, ומאוחר יותר כאשר אולמרט הצטרף לממשלה, המשיכו לטפל בנושא פרקליטים אחרים.

לדעת אומ"ץ יש מקום לבדוק האם לאולמרט היתה, לכאורה, טובת הנאה גם אחרי שהפסיק את טיפולו הפורמאלי בנושא הזה והאם המשיך לטפל בפרשת ההפשרה גם מצידו השני של המתרס כאשר היה כבר שר בממשלה.

עפ"י המסמכים המצויים בידי תנועת אומ"ץ, אחד מבעלי החלקות היה השר לשעבר אברהם הירשזון, שבנסיבות תמוהות, קיבל משכנתא על חלקי חלקות שמכר. מן הדין לבדוק, מתי רכש את חלקות הקרקע והאם יש קשר בין פעילותו המקצועית של אולמרט לבין פעילותו העסקית של הירשזון.

אומ"ץ סבורה שיש גם לבדוק את מעורבותו של ראש עיריית רמת גן צבי בר שפעל, לכאורה, לזירוז ההפשרה ופעל בניגוד להצהרותיו הקודמות בשעה שפעל לאישור בנייה לגובה באזור קריית קרניצי וזאת בניגוד להצהרותיו הקודמות בנושא זה.

מהמסמכים עולה שמעורבות בעסקה זו חברות זרות שזהות בעליהם לא ידועה. לדעת אומ"ץ יש מקום להרחיב את הבדיקה בנושא זה לאור העובדה שהיתה העברה ללא תמורה של חלק מהקרקעות בנסיבות תמוהות".


לראש הדף
אומ"ץ תובעת להשעות את שולה זקן מעבודתה בלשכת ראש הממשלה

04 במאי 2008
תנועת אומ"ץ פנתה הבוקר אל היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, בבקשה להורות על השעייתה של גב' שולה זקן מהמשך עבודתה בלשכת ראש הממשלה, עד לסיום החקירה החדשה בעניינו של ראש הממשלה, שבה מעורבת גם זקן.

בפנייתו של יו"ר הנהלת אומ"ץ, אריה אבנרי, נאמר: "נוכח חקירתה של עובדת לשכת ראש הממשלה, הגב' שולה זקן, בפרשה פלילית בה נחקר גם ראש הממשלה, מר אהוד אולמרט, אנו מבקשים ממך להנחות את הגורמים הנוגעים בדבר להשעות את גב' זקן עד לסיומה של החקירה, וזאת למניעת שיבוש החקירה ושמירה על סדרי מינהל תקין".

יצוין, ששולה זקן שימשה בעבר כמנהלת לשכת ראש הממשלה, ובעקבות החקירה בפרשת רשות המיסים, שבה נחקרה בחשד לביצוע מעשים פלילים, הושעתה מתפקידה לתקופה מסוימת. בתום ההשעיה חזרה לעבודה בלשכה אך לא בתפקיד מנהלת הלשכה. לפני זמן קצר, נחקרה זקן בפרשה החדשה שבה מעורב ראש הממשלה, ובעקבות זאת נשלחה למעצר בית עד הערב, ומחר אמורה לחדש את עבודתה בלשכה.


לראש הדף
אומ"ץ תובעת לבטל את מינויו של אפי הושעיה לתפקיד יו"ר ועדת הבחירות של העבודה

01 במאי 2008
תנועת אומ"ץ פנתה הבוקר אל יו"ר מפלגת העבודה אהוד ברק בדרישה לבטל לאלתר את מינויו של אפי הושעיה לתפקיד יו"ר ועדת הבחירות של המפלגה.

בפניית אומ"ץ נאמר: "בישיבתו האחרונה של מרכז מפלגת העבודה נבחר ביוזמתך חבר הכנסת לשעבר אפי הושעיה לתפקיד יו"ר ועדת הבחירות הפנימית של המפלגה שאמורה לקבוע בין השאר עניינים הקשורים בקידום חברי הכנסת של העבודה.

תנועת אומ"ץ סבורה כי מינוי זה הינו פסול מיסודו מאחר שקיים ניגוד אינטרסים חמור שכן מר הושעיה מכהן בעת ובעונה כמנהל משרד הלובינג "בוריס קרסני" ועוסק בין השאר בשכנועם של חברי הכנסת להצביע בשירות לקוחותיו. אנו מבקשים לבטל מינוי זה לאלתר ."


אפריל 2008

לראש הדף
אומ"ץ מתנגדת למינויו מינויו של ח"כ אברהם הירשזון לתפקיד יו"ר הועדה המוניציפאלית של קדימה

29 באפריל 2008
עמותת אומ"ץ פנתה אל ראש הממשלה מר אהוד אולמרט בדרישה להימנע בעניין מינויו של ח"כ אברהם הירשזון לתפקיד יו"ר הועדה המוניציפאלית של קדימה.

במכתב שנשלח אל ראש הממשלה ע"י מנכ"ל העמותה פליצ'ה פלד (פנחס) נאמר:

"עפ"י פרסומים מכלי התקשורת בימים האחרונים עולה כי יש בכוונתך למנות את שר האוצר לשעבר אברהם הירשזון לתפקיד יו"ר הועדה המוניציפאלית של המפלגה שאמורה לקבוע את שמות המועמדים לרשויות המקומיות, בישיבה פנימית של מפלגת קדימה, שאתה עומד בראשה.

תנועת אומ"ץ סבורה שמינוי זה הינו פסול מיסודו, בשל העובדה שנגד ח"כ הירשזון התנהלה בחודשים האחרונים חקירה משטרתית בחשד לביצוע עבירות פליליות ותיקו תלוי ועומד בפרקליטות לצורך קבלת הכרעה בנוגע לכתובת אישום. הנורמה הציבורית הבסיסית מחייבת להימנע ממינוי זה, לפי כך אנו פונים אליך לחזור בך מכוונתך זו."


לראש הדף
תנועת אומ"ץ פנתה אל היועצת המשפטית של הכנסת בבקשה להשעות את ח"כ בניזרי

10 באפריל 2008
אומ"ץ פנתה היום אל עו"ד נורית אלשטיין, היועצת המשפטית של הכנסת בבקשה להשעות את ח"כ שלמה בניזרי, שהורשע ע"י ביהמ"ש המחוזי בירושלים בעבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים בהתאם סעיף 42ב' לחוק יסוד: הכנסת.

סעיף 42 ב' לחוק יסוד: הכנסת, כפי שתוקן במרץ 2007, אכן קובע כי ח"כ שהורשע יושעה מכהונתו כח"כ, אם קבע בית משפט כי יש בעבירה קלון, אך אין הסעיף האמור, או כל הוראה אחרת בחוק האמור, שוללים אפשרות להשעייה עצמית, מרצון, של חבר הכנסת שהורשע, גם קודם שבית המשפט יכריע בשאלת הקלון. חובת ההשעייה, הנגזרת מקביעת הקלון, על פי סעיף 42 ב' לחוק יסוד: הכנסת, אינה שוללת מחבר הכנסת שהורשע, ובמקרה הנידון חה"כ בניזרי, את האפשרות להשעייה עצמית, מרצון. יש לברך על נכונותו של תה"כ בניזרי להשעות עצמו, מרצונו, כבר עתה ובטרם נדונה שאלת הקלון שבמעשיו, ויש להצר על חוות דעה משפטית, אם אכן ניתנה כזו, אשר באה להציב מחסום בפניו, מפני השעייה מרצון.

אינטרס הציבור הוא כי חבר הכנסת שהורשע על ידי בית משפט, יושעה מיד עם מתן הכרעת הדין, אף מקום ששאלת הקלון נותרה עדיין פתוחה. על כן מתבקשת הבהרתך, כי אין בחוות הדעת שניתנה על ידך או מטעמך, כדי לשלול אפשרות השעייתו העצמית של חה"כ בניזרי.


לראש הדף
נשיא המדינה הודיע לאומ"ץ כי אינו עוסק בהענקת חנינה לעמרי שרון

08 באפריל 2008
לשכת נשיא המדינה הודיעה לתנועת אומ"ץ, כי הנשיא אינו עוסק בחנינת ח"כ לשעבר עמרי שרון, מאחר שהנאשם לא פנה אישית לבקש חנינה ועפ"י הנוהל הנשיא דן רק בבקשות חנינה שהנדונים פונים אליו.

לשכת הנשיא הודיעה במקביל לאומ"ץ, באמצעות טליה סוכרי-לינא, עוזרת לענייני חנינות: "למען הסדר הטוב, ברצוני להביא לידיעתך כי עד כה לא אותרה כל פניה מעם שר האוצר, מר רוני בר-און".

תגובת לשכת הנשיא לאומ"ץ, באה בעקבות פניית התנועה לנשיא המדינה שמעון פרס, בבקשה שלא יחון את עמרי שרון על-מנת לשמור על השוויוניות בפני חוק ולמנוע מצב של איפה ואיפה בגלל יחוסו המשפחתי.


לראש הדף
תנועת אומ"ץ תובעת שהמנהל החדש של רשות המיסים יבחר ע"י ועדת איתור חדשה בראשות שופט בדימוס

07 באפריל 2008
תנועת אומ"ץ פנתה היום אל שר האוצר בדרישה למנות לאלתר ועדת איתור חדשה למנהל החדש של רשות המיסים בנימוק שהמצב הנוכחי, שבו פועלת הרשות ללא ניהול מיומן, גורם נזקים לקופת המדינה ויוצר אנדרלמוסיה בסדרי המינהל התקין.

בפניית התנועה באמצעות היועצת המשפטית להנהלה, עו"ד גליה גבעולי, נאמר: "אנו מברכים אותך על כוונתך לפזר את ועדת האיתור הציבורית שבחרה רו"ח זאב פלדמן לתפקיד מנהל רשות המיסים וכשלה בתפקידה.

אנו מציעים שתוקם ועדה בלתי תלויה ברשות שופט בדימוס, לתפקיד רגיש זה, וזאת בעקבות הזעזועים והחקירות שהיו ברשות המיסים בחודשים האחרונים, והכישלון בבחירת מועמד חדש, שבעקבותיהם סיים את תפקידו המנהל הקודם רו"ח ג'קי מצא, בעקבות הכשל בבחירת יורשו.

העובדה שרשות המיסים פועלת זה תקופה ממושכת ללא מנהל מיומן חסר פניות שאינו "נגוע" גורמת ללא ספק לנזקים לקופת המדינה והינה בניגוד לכללי המינהל התקין.

אחת הדוגמאות הבולטות לכך היא עיכובים בפרסום קובץ הוראות ושינויים בחקיקה במיסוי מטעם רשות המיסים שבו מעודכנים שינויי החקיקה, לצורך הגשת הדו"ח השנתי.

כידוע לך, פנתה אליך תנועת אומ"ץ, לפני כחודש, ובקשה לעכב את המינוי של פלדמן לתפקיד, עד שיתבררו לאשורן העובדות הקשורות בייצוג שהוא העניק בשעתו לאיל-ההון ארקדי גאידמק מול רשות המיסים - בפרשת יהושע ויטה המושעה מזה 15 חודשים מתפקידו.

אנו מצפים לכך, כי שכאשר גורם ציבורי מוסמך ימליץ על בחירת המנהל לרשות המיסים, לא יהיו יותר תקלות בעתיד".


לראש הדף
אומ"ץ התלוננה על תוכנית מסחרית בטלוויזיה החינוכית

06 באפריל 2008
תנועת אומ"ץ אל מבקר המדינה ומנכ"לית משרד החינוך בתלונה על כך שתכנית האירוח המועדון המשודרת בטלוויזיה החינוכית, נגועה עדיין במסחור למרות שבעבר התחייבה הטלוויזיה החינוכית להקפיד על כך שלא תהיה הטעייה של ציבור הצופים.

בפניית היועצת המשפטית של הנהלת אומ"ץ, עו"ד גליה גבעולי, נאמר: "עפ"י פרסום בכלי התקשורת קיים חשש לכאורה שתכנים שיווקים מסחריים משובצים בתכנית האירוח ה"מועדון" המשודרת בערוץ הטלוויזיה החינוכית. בשעתו, הושעתה תכנית זו לאחר שנחשף שגופים מסחריים שילמו עבור קטעים שעסקו במוצריהם. לאחר מכן חודשה התכנית, תוך הבטחה, שמקרים כגון אלו לא יקרו בעתיד, אך במציאות התברר כי נמצאו דרכים אחרות להכנסת חומר פרסומי לתכנית, ובכך קיימת הטעייה של ציבור הצופים.עלינו להפנות את תשומת ליבך לחוק הגנת הצרכן, תשמ"א-1981,הקובע בין היתר כי "פרסומת העלולה להביא אדם סביר להניח, כי האמור בה אינו פרסומת, נראה בכך פרסומת מטעה אף אם תוכנה איננו מטעה. המפרסם פרסומת בצורה של כתבה, מאמר או ידיעה עיתונאית, בלי לציין באופן ברור כי המדובר בפרסומת, יראו בכך פרסומת מטעה, אף אם תוכנה אינו מטעה".אנו תובעים את התערבותך המיידית למניעת המשך התופעה של מסחור הטלוויזיה החינוכית."


לראש הדף
מועמדותו של זאב פלדמן למנכ"ל רשות המיסיים ירדה מעל סדר היום בעקבות גילוי אומ"ץ

02 באפריל 2008
רו"ח זאב פלדמן החליט להסיר את מועמדותו לתפקיד מנהל רשות המיסים.

בשבוע שעבר פנתה תנועת אומ"ץ לבר-און וללינדנשטראוס, בבקשה לעכב את המינוי "עד שיתבררו לאשורן העובדות הקשורות בייצוג שהוא העניק בשעתו לאיל-ההון ארקדי גאידמק מול רשות המיסים - בפרשת יהושע ויטה המושעה מזה 15 חודשים מתפקידו".

אומ"ץ הזכירה במכתבה לשני האישים, כי נטען בשעתו נגד ויטה כי בתפקידו בעבר כפקיד שומה באזור רמת-גן הוא העניק העדפות לשלושה "נישומים כבדים", כניסוחה - לב לבייב, זאב רוזנשטיין וגאידמק. "ככל הידוע לנו", נאמר בפנייה, "לגבי שני הנישומים הראשונים נסתרו הטענות - אך לעומת זאת נותרה פתוחה בעיית גאידמק. פלדמן ייצג בשעתו את גאידמק מול יהושע ויטה, ובעוד ויטה נחקר בפרשה זו לא נחקר עד-כה רו"ח פלדמן". אומ"ץ טענה כי נראה לה שלאור הנסיבות יש לעכב את מינויו של פלדמן לתפקיד - גם אם ועדת האיתור שהוא הופיע בפניה אישרה את מועמדותו.


לראש הדף
בדיקת משרד מבקר המדינה את התנהלות פרשת פולארד

02 באפריל 2008
תנועת אומ"ץ פנתה אל מבקר המדינה השופט (בדימוס) מיכה לינדנשטראוס בקשר לפרשת פולארד. בפניית התנועה נאמר: "תנועת אומ"ץ מברכת אותך ואת אנשי משרדך על היוזמה לבדוק את התנהלותם של אישים בכירים במערכת השלטונית לאורך שנים בפרשת מאסרו של ג'ונתן פולארד, הכלוא מזה 21 שנה בכלא אמריקאי.

עמדתך הנחושה מול גורמים פוליטיים בעלי אינטרסים, המנסים לחבל בעבודת משרד ולהציג אותך כמי שכביכול פוגע בסיכויים לשחרורו של פולארד, ראויה להוקרה.

תנועת אומ"ץ עומדת מאחוריך, ומצפה יחד עם רבים וטובים לפרסום הדו"ח האמין שיחשוף בצורה אחראית ומבוקרת את הנעשה מאחרי הקלעים בפרשה זו.


לראש הדף
השעייתו של ח"כ בניזרי שלמה

02 באפריל 2008
תנועת אומ"ץ פנתה הבוקר אל היועצת המשפטית של הכנסת לעו"ד נורית אלשטיין בבקשה שתבהיר את עמדתה שעל פיה אין מקום להשעות לאלתר את ח"כ שלמה בניזרי חרף הרשעתו בקבלת שוחד. בפניית העמותה נאמר: "ח"כ שלמה בניזרי, שהורשע ע"י ביהמ"ש המחוזי בירושלים בעבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים, טען כי ביקש להשעות עצמו, בשל הרשעתו בפלילים, אך בשל חוות דעת משפטית שקיבל, ולפיה אין הוא רשאי להשעות עצמו, נמנע מלעשות כן. עוד פורסם בכלי התקשורת, כי פרסמת חוות דעת, ולפיה אין החוק מאפשר השעייתו של חבר הכנסת שהורשע בפלילים, אלא אם נקבע על ידי בית המשפט כי יש בעבירה בה הורשע קלון.

סעיף 42 ב' לחוק יסוד: הכנסת, כפי שתוקן במרץ 2007, אכן קובע כי ח"כ שהורשע יושעה מכהונתו כח"כ, אם קבע בית משפט כי יש בעבירה קלון, אך אין הסעיף האמור, או כל הוראה אחרת בחוק האמור, שוללים אפשרות להשעייה עצמית, מרצון, של חבר הכנסת שהורשע, גם קודם שבית המשפט יכריע בשאלת הקלון. חובת ההשעייה, הנגזרת מקביעת הקלון, על פי סעיף 42 ב' לחוק יסוד: הכנסת, אינה שוללת מחבר הכנסת שהורשע, ובמקרה הנידון חה"כ בניזרי, את האפשרות להשעייה עצמית, מרצון. יש לברך על נכונותו של תה"כ בניזרי להשעות עצמו, מרצונו, כבר עתה ובטרם נדונה שאלת הקלון שבמעשיו, ויש להצר על חוות דעה משפטית, אם אכן ניתנה כזו, אשר באה להציב מחסום בפניו, מפני השעייה מרצון.

אינטרס הציבור הוא כי חבר הכנסת שהורשע על ידי בית משפט, יושעה מיד עם מתן הכרעת הדין, אף מקום ששאלת הקלון נותרה עדיין פתוחה. על כן מתבקשת הבהרתך, כי אין בחוות הדעת שניתנה על ידך או מטעמך, כדי לשלול אפשרות השעייתו העצמית של חה"כ בניזרי".


לראש הדף
התקשרות משרד החינוך עם חברת מחשוב "טלקוד"

02 באפריל 2008
עמותת אומ"ץ פנתה למנכ"לית משרד החינוך, שלומית עמיחי בר, עפ"י פרסום בכלי התקשורת נחשדה חברת "טלקוד" במכירת מחשבים עליהם מותקנות תוכנות מיקרוסופט ללא רישיון. בפניית העמותה נאמר: "ככל הידוע לנו, ממשיכה החברה הנ"ל לספק מחשבים ותוכנה למשרד החינוך.

אנו מבקשים לקבל תשובות לשאלות הבאות:

1. האם בעקבות חשדות המשטרה, נעצרו המכרזים של כל גופי משרד החינוך עם החברה הנ"ל.

2. האם משרד החינוך עקב אחר מהלך החקירה המשטרתית ותוצאותיה בפרשה זו.

3. האם משרד החינוך מפעיל מערכת בקרה לבדוק את רישוי תקין של התוכנות המסופקות למשרד החינוך ומצויות בגופי משרד החינוך ובבתי ספר.

4. האם פורסמו מכרזים חדשים לאספקת מחשבים ותוכנות או שהחברה הנ"ל עדיין מספקת את המחשוב למשרד החינוך וגופיו".


לראש הדף
"מכרזים תפורים" במפעל הפיס

02 באפריל 2008
תנועת אומ"ץ פנתה אל מבקר המדינה השופט (בדימוס) מיכה לינדנשטראוס בבקשה לבדוק "מכרזים תפורים" במפעל הפיס. בפניית אומ"ץ נאמר: "במסגרת החקירה שנערכת בימים אלה בחשד לקבלת שוחד על ידי בכירים לשעבר במפעל הפיס עלתה מחדש ביתר שאת את בעיית המכרזים לקביעת הזכיינים האזורים של מפעל הפיס.

המציאות העגומה מלמדת כי גורמים פוליטיים וכלכליים היו מעורבים מאחורי הקלעים בבחירת חלק מהזכיינים הללו שכל אחד מהם מרוויח מידי שנה מיליוני שקלים.

במהלך החקירה גילו חלק מהזכיינים כי הם הפרישו חלק מריווחיהם לגורמים מסוימים שהיו מעורבים כנראה בזכייתם.

נראה לנו שיש מקום לערוך בדיקה יסודית בנושא זה על מנת לקבוע קריטריונים חדשים שימנעו את המשך התופעה הפסולה".


לראש הדף
אומ"ץ מבקשת לעכב את מינויו של רו"ח זאב פלדמן לתפקיד מנהל רשות המיסים

02 באפריל 2008
תנועת אומ"ץ פנתה הבוקר אל שר האוצר ואל מבקר המדינה בבקשה לעכב את מינויו של רו"ח זאב פלדמן לתפקיד מנהל רשות המיסים עד שתתברר שאלת היצוג שהוא העניק לארקדי גיידמק מול רשות המיסים. בפנייתה העמותה לשר האוצר נאמר:

"אנו מבקשים ממך לעכב את מינויו של רו"ח זאב פלדמן לתפקיד מנהל רשות המיסים עד שיתבררו לאשורן העובדות שקשורות בייצוג שהוא העניק בשעתו לאיל ההון ארקדי גיידמק מול רשות המיסים בפרשת יהושע ויטה המושהה מזה 15 חודשים מתפקידו.

כזכור נטען בשעתו נגד ויטה כי בתפקידו בעבר כפקיד שומה רמת גן העניק העדפות לשלושה "נישומים כבדים" : ליב לבייב, זאב רוזנשטיין, וארקדי גיידמק.

ככל הידוע לנו לגבי שני הנישומים הראשונים נסתרו הטענות אך לעומת זאת נותרה פתוחה בעיית גיידמק.

רו"ח פלדמן יצג בשעתו את גיידמק כאמור מול יהושע ויטה. בעוד ויטה נחקר בפרשה זו לא נחקר עד כה רו"ח פלדמן.

נראה לנו כי לאור הנסיבות הנ"ל יש לעכב את מינויו של רו"ח פלדמן לתפקיד הנ"ל גם אם ועדת האיתור שהוא הופיע בפניה אישרה את מועמדותו."


מרץ 2008

לראש הדף
אומ"ץ פנתה לשר האוצר בבקשה להחזיר את רפי רותם שחשף מעשי שחיתות במכס לעבודתו

27 במרץ 2008
עמותת אומ"ץ פנתה הבוקר לשר האוצר רוני בראון בבקשה שיפעל להחזרתו של רפי רותם , עובד המכס שחשף מעשה שחיתות, לתפקידו הקודם או לתפקיד אחר שהולם את כישוריו.

בפניית העמותה לשר האוצר נאמר: "עמותת אומ"ץ ליוותה בחודשים האחרונים את מאבקו הציבורי והמשפטי של קצין המכס רפי רותם שחשף, לכאורה, מעשי שחיתות ופגיעה במינהל התקין שאירעו בין כותלי המכס.

בעקבות חשיפת שחיתיות זו, הועבר רותם מתפקידו הבכיר לתפקיד שולי ונחות שעל פניו נראה כצעד נקמני מצידם של גורמים מסוימים במכס.

מאז רותם אינו עובד בפועל, למרות שלא פוטר מעבודתו, אינו מקבל שכר ומצבו הכלכלי והבריאותי הדרדר לשפל.

אנו מודעים לכך שרותם לא הצליח, עד כה, במאבקו המשפטי להוכיח שההתנכלות שקיימת כלפיו, לדבריו, נובעת מחשיפת השחיתות, אך עפ"י פרסומים בכלי התקשורת, אמנם קיימת התנכלות מעין זו.

לצערנו לא עלה בידו שלמבקר המדינה להעניק לרפי רותם צו הגנה. המבקר נימק זאת בנימוקים שונים, לרבות העובדה שלא ניתן להתערב כאשר מתנהל הליך משפטי.

אנו פונים אליך, בתוקף תפקידך כשר הממונה על רשות המיסים, להתערב באופן אישי ולבדוק אפשרות להחזיר לאלתר את רפי רותם לתפקידו הקודם במכס או לחילופין להציע לו תפקיד שהולם את כישוריו.

אנו חוששים שאם המצב הנוכחי יונצח, הפרשה עלולה להסתיים בטרגדיה אישית.

אנו מצפים לתגובתך בהקדם."


לראש הדף
אומ"ץ מבקשת לעכב את מינויו של רו"ח זאב פלדמן לתפקיד מנהל רשות המיסים

27 במרץ 2008
תנועת אומ"ץ פנתה הבוקר אל שר האוצר ואל מבקר המדינה בבקשה לעכב את מינויו של רו"ח זאב פלדמן לתפקיד מנהל רשות המיסים עד שתתברר שאלת היצוג שהוא העניק לארקדי גיידמק מול רשות המיסים. בפנייתה העמותה לשר האוצר נאמר:

"אנו מבקשים ממך לעכב את מינויו של רו"ח זאב פלדמן לתפקיד מנהל רשות המיסים עד שיתבררו לאשורן העובדות שקשורות בייצוג שהוא העניק בשעתו לאיל ההון ארקדי גיידמק מול רשות המיסים בפרשת יהושע ויטה המושהה מזה 15 חודשים מתפקידו.

כזכור נטען בשעתו נגד ויטה כי בתפקידו בעבר כפקיד שומה רמת גן העניק העדפות לשלושה "נישומים כבדים" : ליב לבייב, זאב רוזנשטיין, וארקדי גיידמק.

ככל הידוע לנו לגבי שני הנישומים הראשונים נסתרו הטענות אך לעומת זאת נותרה פתוחה בעיית גיידמק.

רו"ח פלדמן יצג בשעתו את גיידמק כאמור מול יהושע ויטה. בעוד ויטה נחקר בפרשה זו לא נחקר עד כה רו"ח פלדמן.

נראה לנו כי לאור הנסיבות הנ"ל יש לעכב את מינויו של רו"ח פלדמן לתפקיד הנ"ל גם אם ועדת האיתור שהוא הופיע בפניה אישרה את מועמדותו."


לראש הדף
אומ"ץ פנתה למבקר המדינה בדרישה לבדוק את ההתנהלות הכספית של ארגון ההורים הארצי

23 במרץ 2008
תנועת אומ"ץ פנתה הבוקר למבקר המדינה בדרישה שמשרדו יבדוק את ההתנהלות הכספית של ארגון ההורים הארצי, הניזון מכספי המדינה ומכספי הורי התלמידים בעקבות תלונות של חברי ועדת הביקורת של הארגון שקבלו על כך שקיימים אי סדרים לכאורה בהתנהלות הארגון.

חברי ועדת הביקורת טענו עוד כי קיימת גם אי בהירות על ההתנהלות הכספית של העמותה, ולחברי וועדת הביקורת לא הועברו דוחות כספיים ואין הם יודעים מהו מצבה הכספי של העמותה. יש לציין, ארגון ההורים הארצי לא קיבל אישור ניהול התקין לשנת 2008 מרשם העמותות.

אומ"ץ קובלת על כך כי בעקבות פניותיה אל רשם העמותות ומשרד החינוך בנדון, התברר לה כי נוצר מצב אבסורדי כאשר רשם העמותות נמנע מלטפל בנושא זה בנימוק שהדבר מצוי בבדיקה במשרד החינוך ואילו משרד החינוך אינו מזדרז בעריכת הבדיקה.

אומ"ץ טוענת כי נושא זה חייב להיבדק על ידי משרד מבקר המדינה לאור העובדה שכספי ציבור של הורי תלמידים זורמים לארגון ההורים הארצי, לכאורה, ללא כל מערכת בקרה ופיקוח על דרכי השימוש בהם.


לראש הדף
משרד התחבורה מעביר לחקירת המשטרה חשד לעומס יתר על נהגי אגד המסכן חיי נוסעים

23 במרץ 2008
מנהל גף קציני בטיחות משרד התחבורה, ג'קי לוי הודיע בסוף השבוע שעבר לעמותת אומ"ץ, כי לאחר בדיקת תלונה שהגישה התנועה בחודש דצמבר 2007, בנושא חריגה בשעות הנהיגה של נהגי "אגד" המסכנת חיי אדם, נעשתה בדיקה מדגמית מעמיקה במשרדי הקואופרטיב, שהעלתה כי קיימות חריגות בשעות הנהיגה של הנהגים וחלקם עובדים 13-14 שעות נהיגה ביום.

מנהל גף קציני הבטיחות הודיע עוד לתנועת אומ"ץ כי נתגלתה גם תופעה של "פיצול" בשעות הנהיגה של נהגים, ובהתאם לכך נמצאו נהגים שיום עבודתם, כולל הפסקות שמחוץ לנהיגה, נמשך כ-17 שעות, כאשר הנהיגה בפועל היתה בין 10 ל-12 שעות. בעקבות זאת הודיע משרד התחבורה, כי בכוונתו להעביר את הממצאים לחקירת משטרת ישראל.

בתלונת אומ"ץ באמצעות עו"ד גליה גבעולי, היועצת המשפטית של ההנהלה, מיום 16.12.07 שנשלחה אל מנכ"ל משרד התחבורה, רו"ח גדעון סיטרמן, נאמר: "ממסמכים פנימיים של "אגד" שהגיעו בימים האחרונים לעמותת אומ"ץ, אנו למדים שקיימת חריגה בשעות הנהיגה של נהגי אגד וזאת בניגוד לסעיף 168 (א) לתקנות התעבורה התשכ"א-1961, דבר העלול לגרום לסיכון חיי אדם. דבר זה מפליא במיוחד לאור העובדה כי ב-19.12.06 ניתן גזר דין על ידי כבוד השופט ישראל ויטלסון בבית משפט לתעבורה ת"א-יפו (פל 000909.05) בו, עפ"י טיעוני התובע, אגד לקחה מיד על עצמה את האחריות לעבירות שנעשו וכי בדיעבד נקטה בפעולות הדרושות כדי למנוע בעתיד את ביצוע העבירות לפי התקנה הנ"ל. מן המסמכים שהגיעו לידי אומ"ץ, וביניהם דו"ח חריגי נהיגה 12 שעות, דו"ח חריגי שעות מנוחה וכרטיסי עובד של נהגי אגד, עולה כי בניגוד לנאמר בגזר הדין לעיל, אגד לא הפנימה את גזר הדין ואת האחריות, שכביכול לקחה על עצמה, ואינה שומרת באופן ראוי על האינטרס הציבורי בסוג זה של עבירות.אנו פונים אליך בבקשה שתורה על בדיקה יסודית של שעות הנהיגה של נהגי אגד במטרה למנוע את סיכון הציבור כמפורט לעיל".


לראש הדף
ההסתדרות הרפואית ותנועת אומ"ץ משתפות פעולה בפרוייקט רפואה שיוויונית

20 במרץ 2008
ביום 18.3.08 התקיים דיון בנושא "אי שיוויון בבריאות בישראל" אצל יועץ ראש הממשלה לענייני בריאות ורווחה הפרופ' טרכטנברגר.

בדיון השתתפו נציגי ההסתדרות הרפואית ונציגות תנועת אומ"ץ, הגב' אראלה גולן וגב' אורית אבדור. נציגי ההסתדרות הרפואית הציגו נתוני מחקר המאשש את הטענות הרווחות בתחום הזה. נציגות אומ"ץ לקחו חלק בדיון בהצעות ובהדגשת תחומים המעידים על העדר שיוויון בבריאות, בין היתר בנושאים הבאים: התעריף האחיד בביטוח המשלים הנקבע על-פי גיל ללא קשר לרמת ההכנסה, הצורך בהנפקת כרטיס מידע לרשומה רפואית כך שכל אדם המגיע לטיפול רפואי כלשהו לא יצטרך לזכור את שמות המחלות והטיפולים להם הוא נזקק. הדיון הסתיים בהצעתו של פרופ' טרכטנברגר להתמקד בנושא ספציפי ולהציע הצעה אופרטיבית לביצועו.


לראש הדף
עמותת אומ"ץ פנתה אל ועדת הכלכלה של הכנסת בקשר לאמינות המדידה של מכשיר המשמש לאכיפת מהירות

19 במרץ 2008
בפניית העמותה נאמר: ישנם אזרחים המואשמים לא תמיד בצדק ע"י משטרת ישראל, כאשר היא אוכפת את חוקי התנועה באמצעות מכשירי מדידה שאינם מכוילים ובשיטות מדידה שאינן ראויות לביצוע תקין של אכיפת מהירות. נושא העדר הכיול של מכשירים אכיפת מהירות נדון מזה מספר שנים בפורומים שונים, עם שרי תחבורה שונים, בועדות הכנסת ובבתי המשפט. מתברר כי שיטות האכיפה הנקוטות ע"י משטרת ישראל מהבחינה הטכנולוגית לוקות בחסר.

משטרת ישראל אינה נעזרת באנשי מקצוע בעלי ידע מוכח במטרולוגיה - תורת המדידה. כל הדיונים בנושא נעשו ע"י פוליטיקאים, עורכי דין וכד' שרובם ככולם אינם אנשי מקצוע המבינים את כל רזי הנושא שבנדון.

מעיון בפרוטוקולים של דיוני ועדות הכנסת עולה כי רוב האנשים המעורבים בנושא אינם מבינים כלל מה ההבדל בין אמינות של מכשיר ואמינות המדידה באמצעותו. יובהר כי חובה להבדיל הבדלה ברורה בין סטיות מדידה (חוסר וודאות) בשל מבנה של מכשיר מדידה, לבין סטיות בתהליך כיולו כתוצאה מחוסר וודאות בתהליך הכיול וכמובן סטיות במדידה המתקבלות בשל אופן ההפעלה בעבודה שוטפת ובתנאי אמת. חובה להבחין ולהבדיל בין בדיקת תקינות לבין בדיקת כיול וגם לבין בידוקי ביניים, הנקראים בעגה המקובלת "אימות דיוק". לגופו של עניין אנו טוענים כי תקן ישראלי ת"י 5140 חלק 2 יש בו כדי להנציח מצב קיים ובלתי נסבל של ביצוע מדידות שאינן אמינות.

לא נסכים להנציח מצב קיים כאמור במפורש בתקן, "תקן זה חל על כל דגמי המכשירים שהוכנסו לפעילות מבצעית במשטרת ישראל לאחר פרסומו", או בלשון פשוטה התקן אינו חל ולא יחול על הממל"ז, בו האינטרסים הצרים והזרים של אנשים מסויימים במערכת מכתיבים את סדר היום הציבורי. אין להשלים עם מצב בו אין כל התייחסות הולמת להוראות חוקים מקבילים בארצות נאורות ו/או לתקנים לאומיים ובינלאומיים".


לראש הדף
בג"צ הורה לועדה למינוי דיינים להגיב על עתירה לביטול בחירתו של הרב הראשי לישראל כדיין

16 במרץ 2008
כבוד השופט בית המשפט העליון, יורם דנצינגר הורה בסוף השבוע שעבר לוועדה למינוי דיינים, בראשותו של שר המשפטים, פרופ' דניאל פרידמן, להגיב תוך שבועיים על עתירה שהגישה עמותת אומ"ץ למתן צו על תנאי לביטול בחירתו של הרב הראשי לישראל, הרב יונה מצגר לתפקיד דיין בבית הדין הרבני הגדול.

עמותת אומ"ץ הגישה בשבוע שעבר עתירה לבית המשפט הגבוה לצדק, נגד הוועדה למינוי דיינים ונגד הרב הראשי לישראל יונה מצגר. בעתירה מבקשת אומ"ץ כי בג"צ יורה לוועדה, בראשה עומד שר המשפטים, להתייצב ולנמק מדוע לא תבוטל החלטתה מיום 18.2.08, שלא לסיים את כהונתו של הרב מצגר כדיין. כמו כן התבקש בג"צ ליתן צו על תנאי המורה לוועדה לבוא וליתן טעם מדוע לא יפורסם ברבים פרוטוקול הדיונים שקיימה הוועדה, בעניין הפסקת כהונתו של הרב מצגר כדיין, וכן מדוע לא תפרסם ברבים את ההנמקה שביסוד החלטתה האמורה, ואת השיקולים המונחים ביסודה.

אומ"ץ מבקשת בעתירה, שהוגשה באמצעות בא כוחה עוה"ד בעז ארד, כי בג"צ ייתן צו ביניים, שיאסור על הרב מצגר לשוב למשרתו כדיין בבית הדין הרבני הגדול, וכן לאסור על הוועדה למינוי דיינים לקיים דיונים בהשתתפותו של הרב מצגר, עד להכרעה סופית בעתירה. עו"ד ארד ציין בעתירה כי בימים הקרובים צפוי הרב מצגר להחליף את הרב הראשי ה עמאר בתפקיד נשיא ביה"ד, ולפיכך התבקש בג"צ ליתן צו ביניים האוסר על הוועדה למנות את הרב מצגר לנשיא ביה"ד, עד תום ההליכים בעתירה.

הוועדה החליטה ביום 18.2.08 שלא להדיח את הרב מצגר מכהונתו כדיין, לאחר ששר המשפטים פנה לוועדה, בספטמבר האחרון, בבקשה לדון בהדחתו, נוכח מימצאי חקירת המשטרה בפרשת אירוח הרב ומשפחתו, מספר פעמים, במלון מצודת דוד בירושלים. הרב מצגר נחשד כי קיבל הנחות מפליגות במחיר השהייה במלון, וכי טובות ההנאה ניתנו כשוחד, תמורת סיוע לרב במלון בקבלת תפקיד מטעם הרבנות הראשית. כן נחשד כי התארח במלון עם משפחתו, אף כאשר עמדה לרשותו דירת שרד בירושלים, ולא שילם תמורת האירוח. אף שהיועץ המשפטי מני מזוז החליט כי אין די ראיות לאישומו בעבירות שוחד, קבלת דבר במירמה והפרת אמונים, קבע היועץ בהחלטה מיום 3.4.06 כי ראוי שהרב מצגר יתפטר, ואם לא יתפטר,יהא על שר המשפטים לנקוט הליכים להדחתו. משלא פעל השר כהנחיית מזוז, עתרה אומ"ץ לבג"צ (בספט' 2006) נגד שר המשפטים.


לראש הדף
עמותת אומ"ץ מבקשת מועדת האתיקה של הכנסת ומהיועץ המשפטי לממשלה לבדוק את הוצאות נסיעתו של ח"כ בנימין נתניהו בלוויית רעייתו בזמן מלחמת לבנון השנייה

16 במרץ 2008
בפניית העמותה נאמר: "ביום 14.3.08 פורסם תחקיר בחדשות שישי בערוץ 10, שחשף כי בשנת 2006, עת מלחמת לבנון השנייה, במהלך השבוע בו שהה בבריטניה ח"כ בנימין נתניהו יחד עם רעייתו, התאכסן נתניהו במלון יוקרה והוציא סכום של כ-131 אלף שקלים".

מקור המימון היה ארגון יהודי בריטי, בניגוד, לכאורה, לחוק שירות הציבור (מתנות), תש"ם-1979, ולכללי האתיקה של הכנסת.

עמותת אומ"ץ תבקש מועדת האתיקה לבדוק מי מימן את הוצאות הנסיעה של שרה נתניהו שנלוותה לבעלה בנסיעה הנ"ל, וכן לבדוק את מימון הנסיעה בכללה.

בפניית העמותה ליועץ המשפטי לממשלה ביקשה העמותה לבדוק האם בנסיעת ח"כ נתניהו בלווית רעייתו נעברו עבירות על חוק המתנות.


לראש הדף
אומ"ץ מתנגדת לבקשת שר האוצר רוני בר און לחון את עמרי שרון

12/3/2008
עמותת אומ"ץ פנתה היום לנשיא המדינה שמעון פרס וביקשה להביע את התנגדותה לחנינה של עומרי שרון מטעמים הבאים:

1. שרון הורשע, לפי הודאתו, בעדות שקר, רישום כוזב במסמכי תאגיד, ועבירות לפי חוק מימון מפלגות, וזאת במסגרת גיוס תרומות עבור מסע הבחירות לראשות הליכוד שניהל אביו, אריאל שרון, ב-1999. בערעור שהגיש שרון קבעו השופטים בין היתר: "כי המערער הפר שורה ארוכה של איסורים במודע ובמתכוון, הסווה את מעשיו בצורה מתוחכמת ועקבית והציג מצגי שווא".

2. בית משפט השלום בתל אביב גזר עליו תשעה חודשי מאסר אך בעקבות ערעורו לבית משפט המחוזי, הופחת עונשו לשבעה חודשי מאסר. העונש שנגזר על שרון בפועל בגין מסכת הפעולות המסועפת בגינה הורשע שרון אינו חריג בחומרתו. יש לציין כי בית המשפט לא התעלם מהנסיבות האישיות של שרון ולא הגזים בעונש המאסר בפועל, כפי שהוא היה יכול לעשות.

3. זכות הבחירה הינה מהליכי הדמוקרטיה הבסיסים ביותר ולפיכך אין לאפשר פגיעה בהליכי הבחירות, כפי שקבע בית המשפט שנעשה בעניינו שרון. החלטת בית המשפט בעניין גזר דינו של שרון משקפת את עמדתו הנחרצת של בית המשפט לפיה אין לנהוג בסלחנות ויש למצות את מלוא חומרת הדין כלפי נבחרי ציבור בעבירות הפוגעות בטוהר הליכי הבחירות.

4. הענקת חנינה לעמרי שרון תהווה פגיעה בעיקרון השוויון ותהווה מסר לציבור לפיו המתקת העונש נובעת מהיותו איש ציבור, ולא משיקולים עניינים. אם אדם אחר, שאינו איש ציבור, היה מבקש חנינה מסיבות דומות ספק אם הנשיא היה מאשר זאת.אין אנו חושבים שדווקא משום שעמרי שרון, חבר הכנסת לשעבר, הוא צריך לזכות ביחס מועדף.

יחד עם זאת ולאור מצבו הקשה של אביו, ממליצה עמותת אומ"ץ לאפשר לשרון לבקר את אביו ביקורים תכופים וזאת ע"מ לסעוד את אביו.


לראש הדף
אומ"ץ תובעת מהיועץ המשפטי לממשלה למנוע תוספת של 150 מליון ₪ לרכבת הקלה בירושלים

12/3/2008
עמותת אומ"ץ פנתה היום בדחיפות ליועץ המשפטי לממשלה, לאחר שנודע לה על כוונת גורמים בכירים באוצר להעביר לחברת "סיטי פס" (קבוצה בראשותו של יאיר מבורגר) תוספת של 150 מליון ₪, בנוסף ומעבר לסכום שהמדינה התחייבה לשלם לה במסגרת המכרז לסלילת הקו.

במכתבו למזוז טוען יו"ר הנהלת אומ"ץ אריה אבנרי כי לאיש מעובדי משרד האוצר אין כל סמכות חוקית להוסיף סכומי כסף לזוכה במכרז ממשלתי אחרי שהמכרז נסגר ונקבעו סכומיו. אבנרי טוען כי אם יש לזוכה במכרז תביעות כספיות מהמדינה – עליו לפנות לבית המשפט. אולם, מציין אריה אבנרי במכתבו, הפקידות הבכירה של משרד האוצר רגילה לפרוש מהשירות הציבורי כדי לעבור לעבוד אצל אותם אנשי עסקים הזוכים במכרזי המדינה, והדבר מסביר מדוע ידם של הפקידים הללו נדיבה בכספי הציבור בכל פעם כשמדובר באישור תוספות בסכומי עתק לאנשי ההון הללו, מעסיקיהם העתידיים.

אומ"ץ מזכיר להיועץ הממשלתי לממשלה כי לפני 4 חודשים סיפר לו החשב הכללי דאז, ד"ר ירון זלכיה, כי בעליה של קבוצת "סיטי פס" , מר יאיר המבורגר, היה מוכן לוותר על כל תביעה אפשרית כנגד המדינה ולהתחייב לבצע את סלילת הקו תמורת תוספת של 80 מליון ₪ (שגם אותם זליכה לא אישר), והנה רק פרש זליכה מלשכת החשכ"ל, וכבר הוכפל הסכום ובכירי האוצר מוכנים עכשו לתת ליאיר המבורגר 150 מליון ₪.

אומ"ץ מזכירה ליועץ המשפטי לממשלה כי כבר בפנייתה הקודמת אליו בנושא זה , בחודש נובמבר 2007, היא פירטה שמות של פקידים שפעלו בניגודי עניינים. אומ"ץ מציינת כי החשכ"ל הקודם זלכיה כתב בזמנו (במכתב שהועבר ליועץ המשפטי לממשלה) שיש למצות את הדין עם הגורמים והפקידים בעירית ירושלים ובשירות המדינה שאחראים למחדלים, אבל הדבר לא נעשה. לטענת אריה אבנרי יש מי שמחפה על הפקידים הללו ונראה שעתה האוצר מוכן לתת 150 מליון ₪ כדי לקבור את הפרשה.

אומ"ץ תובעת ממזוז להתערב ולעצור כל העברת כסף לחברת "סיטי פס" בנימוק שצעד זה מנוגד לכאורה לחוק, אינו בסמכותו של איש מפקידי האוצר ועצם המעשה הזה נוגד את פסקי בתי המשפט בישראל, נוגד את מדיניות משרד האוצר עצמו ואת דרישותיו כלפי משרדי ממשלה אחרים ומסכן את הנורמות הציבוריות הנוגעות בכספי הציבור.


לראש הדף
פסילת הופעת יועץ פוליטי כבעל טור בגלי צה"ל

11/3/2008
עמותת אומ"ץ פנתה אל מפקד כלי צה"ל יצחק טוניק בבקשה לבטל את הופעתו של עו"ד ברדוגו כבעל טור בגלי צה"ל . בפניית העמותה נאמר: "עפ"י פרסום בכלי התקשורת נתמנה באחרונה עו"ד יעקב ברדוגו כיועצו הפוליטי של שר הביטחון אהוד ברק.

עו"ד ברדוגו הינו בעל טור שבועי של ביקורת תקשורת בגלי צה"ל, שאמור להיות בלתי תלוי.

נראה לנו כי תפקידו החדש של עו"ד ברדוגו, כיועץ פוליטי, פוסל אותו מלהמשיך לשדר בטור זה, שחייב להיות א פוליטי, מה גם שהמדובר ביועץ של שר הביטחון המופקד על גלי צה"ל".


לראש הדף
עמותת אומ"ץ מתנגדת למינויו של יואל לביא למנהל מינהל מקרקעי ישראל

11/3/2008
עמותת אומ"ץ פנתה הבוקר אל היועץ המשפטי לממשלה מני מזוז ואל מבקר המדינה השופט (בדימוס) מיכה לינדנשטראוס בדרישה לפסול את מועמדותו של ראש עירית רמלה מר יואל לביא לתפקיד מנהל מינהל מקרקעי ישראל.

בפנייתו של יו"ר הנהלת העמותה אריה אבנרי נאמר: " ראש הממשלה מר אהוד אולמרט ושר הבינוי והשיכון מר זאב בוים החליטו בימים האחרונים למנות את ראש עיריית רמלה מר יואל לביא לתפקיד מנהל מינהל מקרקעי ישראל. עמותת אומ"ץ מביעה בזאת את התנגדותה למינוי זה מהטעמים הבאים: לביא הינו אישיות פוליטית ממייסדי מפלגת קדימה ופעיל מרכזי במפלגה. עמותת אומ"ץ הגישה לפני זמן קצר ליאח"ה תלונה נגד לביא בחשד לקבלת שוחד וטובות הנאה. ככל הידוע לנו מתנהלת חקירה בנדון.


לראש הדף
עמותת אומ"ץ מתריעה על מינויים פוליטים במוסד לביטוח לאומי

11/3/2008
עמותת אומ"ץ פנתה אתמול אל מבקר המדינה השופט (בדימוס) מיכה לינדנשטראוס בדרישה שמשרדו יתערב מיידית בשני מינויים בכירים במוסד לביטוח לאומי, לרבות בדיקת כישוריהם של העובדים הללו.

בפנייתה של היועצת המשפטית להנהלת העמותה עו"ד גליה גבעולי נאמר: "בעקבות מעצרם של שני בכירים במוסד לביטוח לאומי, אילן מורנו מנהל מחקת הלוגיסטיקה וסגנו יוסי ביג'ה, הועברו השניים מתפקידיהם והם שובצו בתפקידים אחרים. עפ"י מידע שהגיע לעמותת אומ"ץ בימים האחרונים, נתמנו במקומם שני עובדים אחרים מקרב עובדי המוסד לביטוח לאומי, ללא מכרז, בהנחיית גורם פוליטי בכיר, שהשניים קשורים אליו.עובדים אלו הם דני בן דור שנתמנה כמנהל המחלקה ללוגיסטיקה, ואהובה שחור שנתמנתה כסמנכ"ל המחלקה הנ"ל.נודה לך על התערבות משרדך בנדון, לרבות בדיקת כישוריהם של העובדים הנ"ל לתפקידים שלהם הם מונו".


פברואר 2008

לראש הדף
מדוע לא פורסם מיכרז לתפקיד סמנכ"ל תפעול רכבת ישראל

4/2/2008
עמותת אומ"ץ פנתה אל יו"ר דירקטוריון רכבת ישראל בשאלה לגבי תהליך המכרז. בפניית העמותה נאמר: "ככל הידוע לנו מינה מנכ"ל רכבת ישראל סמנכ"ל בפועל ללא מכרז ורק לאחר מכן פורסם מכרז ובכך הייתה מידה של חוסר הגינות כלפי המועמדים שהשתתפו במכרז.

אנו מבקשים שדירקטוריון החברה יבחן היטב את תהליך המכרז ויוודא שכל המועמדים יזכו ליחס זהה, בדומה לזה של הסמנכ"ל לתפעול.
בשלב מאוחר יותר אנו מציעים שהמינוי יועבר לאישור סופי של דירקטוריון החברה".


לראש הדף
אומ"ץ מבררת האם פעל ח"כ נתניהו בניגוד לכללי המינהל התקין

4/2/2008
במכתב ששיגר יו"ר הנהלת אומ"ץ, אריה אבנרי, אל מבקר המדינה נאמר בין השאר: "בכתבת תחקיר שפורסמה בימים אלה, בידיעות אחרונות, נחשף, בין השאר, יו"ר האופוזיציה בנימין נתניהו, פעל כדי לקדם בניית מלון יוקרה ועשרות דירות פאר בפרויקט ירושלים, בהיקף של מאת מיליוני שקלים, שבו מעורבים חבריו ומקורביו.

באותה כתבת תחקיר נאמר עוד כי, בימים האחרונים לשירותו כראש ממשלה בחודש מאי 1999, לא נימנע נתניהו לקדם את העסקה וגייס למטרה זו שרי ממשלה נוספים, שהיו נתונים למרותו.
אנא מעבירים אליך את העתק כתב התחקיר לבחינה אם יש מקום לנקוט בצעדים כלשהם".


ינואר 2008

לראש הדף
תיקון "חוק שלטי חוצות"

29/1/2008
עמותת אומ"ץ שבה ופנתה לוועדת הכלכלה בבקשה שלא תתן ידה לשינוי חוק השילוט כמבוקש ע"י ח"כ מרציאנו. אולם בניגוד לעמדת יו"ר הועדה (ארדן), אישרה ועדת הכלכלה לקריאה ראשונה את ההצעה לתיקון המאפשרת הצבת שלטי חוצות לאורך נתיבי איילון בלבד.

כידוע החוק הקיים מאז 1966 אוסר על התקנת שלטים הנראים לעיני מי שנוהג בדרך בין-עירונית, אלא אם השלט נועד למנוע סכנות בדרך, או בהיתר מיוחד לצורך הכוונה של הנוסעים בדרך בעניין הנוגע ישירות לנסיעתם בדרך. בתאריך 31/12/2007 פנתה עמותת אומ"ץ באמצעות ח"כ גלעדן ארדן לחברי הכנסת, בעניין הצעת החוק הדרכים (שילוט) (תיקון - שילוט חוצות), התשס"ז-2006, שהוגשה ע"י ח"כ יורם מרציאנו.

לדעת עמותת אומ"ץ, הצעתו של ח"כ מרציאנו לתיקון החוק מהווה מחטף בוטה של הרגע האחרון, שמטרתו להתיר הצבת שלטי פרסומת לאורך כבישים בין עירוניים. אם וכאשר יתוקן החוק כמוצע תצחקנה חברות הפרסום בדרך אל הבנק, על חשבון איכות החיים של הציבור כולו. שילוט בדרכים בין-עירוניות יזהם את הנוף הפתוח, ישטוף את המוח לציבור הנוסעים ויגדיל את הסכנה להסחת דעתם של הנהגים.

אומ"ץ חוזרת וטוענת כי מדברי ההסבר לחוק עולה, כי כבר בשנת 1959 מינה שר העבודה ועדה לבדיקת שלטי הפרסומת הרבים המוצבים לאורך כבישי הארץ. מסקנות הועדה דאז היו, שהצבת אמצעי פרסומת בצידי הדרכים מסכנות את בטיחות התנועה ובשל כך המליצה הועדה להסיר את השלטים פרט למקרים מיוחדים המצדיקים הצבתם. מחקרים רבים מלמדים, כי שילוט חוצות יוצר סכנה בטיחותית, ושלט פרסומת הוא בבחינת גורם המסיח את דעת הנהגים והשפעתו רעה במיוחד בדרכים בין עירוניות בגלל מהירות הנסיעה הגבוהה.

מעבר לנושא הבטיחותי עולה גם הנושא הסביבתי של חזות המרחב הציבורי, מאחר ושלטי חוצות מפקיעים את המרחב הציבורי השייך לכולנו.

לאחר קיום הצבעה בוועדה אמר היו"ר, ח"כ ארדן:

  "צר לי מאוד על החלטת חברי הועדה. אני סבור שכאשר משטרת ישראל טוענת שהתיקון לחוק פוגע בבטיחות ועמדת משרד התחבורה עדיין נמצאת בסימן שאלה, עמדת חברי הכנסת הייתה צריכה להיות התנגדות נחרצת. כיון שמדובר בספק בנושא הבטיחות בדרכים וכאשר יש ספק בנושא העלול לפגוע בחיי אדם יש להכריע לחומרא ולא לקולא."

ר' הודעת הוועדה לעיתונות


לראש הדף
עוד התנהלות מוזרה של הפרקליטות

27/1/2008
עמותת אומ"ץ פנתה לפרקליט המדינה, עו"ד משה לדור, בבקשה להורות לפרקליטות לבדוק מחדש אספקטים שונים של פרשת שוחד, לרבות פתיחת תיק שנסגר. זאת לאחר שפניית העמותה לפרקליטת מחוז ת"א, עו"ד רות דוד, לפני כחצי שנה לא זכתה לכלל מענה.

לפני זמן קצר חלה התפתחות משמעותית במשפט שוחד, שבמהלכו התברר כי המשטרה המליצה לפרקליטות שלא להגיש בשעתו כתב אישום נגד נותן השוחד לכאורה (דוד אפל), אלא רק כנגד מקבלי השוחד לכאורה (וביניהם צבי בן ארי, ראש עיר מכהן).

העובדות הללו התבררו במהלך חקירתה הנגדית של ראש יאח"ה לשעבר, תנ"צ מירי גולן, שנערכה למורת רוחם של אנשי הפרקליטות, אשר טענו כי חומר החקירה הגיע "בשגגה" לידי סניגוריו של הנאשם בתיק (אפל) והתנגדו להצגתו בביהמ"ש. כתוצאה מכך ויתרה הפרקליטות על עדותו של עד (בן ארי).

בדיקת אומ"ץ העלתה שהתנהלותה של פרקליטות מחוז תל-אביב (פלילי) היתה מוזרה ביותר בפרשה זו. הפרקליטות לא הגישה כתבי אישום לא רק בתיק השוחד הנ"ל, אלא גם בתיקים אחרים, שיש בהם, לכאורה, ראיות מוצקות.

עתה משהפרקליטות חזרה בה כאמור מכוונתה להעיד את עד התביעה (בן ארי), נראה לאומ"ץ כי יש מקום לבחון הגשת כתבי אישום חדשים ללא דיחוי נוסף.

מן הראוי לציין שעקב השהייה הממושכת בהכרעה בתיקיו של העד (צבי בן ארי) המתייחסים לעבירות שבוצעו לפני חצי תריסר שנים נוצר מצב שבו לכאורה הופקר יישוב בידיו של ראש עיר, שדבק בו רבב והעננה שרובצת מאז מעל ראשו לא הוסרה.


לראש הדף
הישעה רוה"מ את השר חיים רמון?

27/1/2008
עמותת אומ"ץ הגישה תלונה נגד המשנה לראש הממשלה, השר חיים רמון, בגין עבירה לכאורה על החוק בשעה שחשף בפומבי בתקשורת מבצע סודי של צה"ל.
במקביל פנתה אומ"ץ לראש הממשלה בבקשה להשעות לאלתר את השר רמון מחברותו בקבינט הביטחוני עד לקבלת הכרעתו של היועץ המשפטי בעניין הפרת חוקי הצנזורה.

המשנה לראש הממשלה השר חיים רמון הפר לכאורה את חוקי הצנזורה, בכך שחשף בפומבי פרטיו של אירוע צבאי שאירע בסוריה על פי מקורות זרים בחודש ספטמבר האחרון. בעקבות דבריו של השר רמון אמר רוה"מ אהוד אולמרט: "הופתעתי מדבריו של רמון לא תואמו איתי ולא נאמרו על דעתי".


לראש הדף
מי יממן הגנת מלונות ים המלח

27/1/2008
עמותת אומ"ץ ממליצה לקיים פגישה בין הגורמים האחראים על פרויקט הגנת מלונות עין בוקק לבין מומחים בלתי תלויים כדי להפחית את הנזקים ואת הוצאות המדינה הצפויות.

לדעת מומחים מטעם אומ"ץ וביניהם הגיאולוג הימי ד"ר יעקב ניר, נושא אחריות "מפעלי ים המלח" על הנעשה בשטח הינו רובו ככולו כתוצאה מהגבהת מפלס בריכה מס' 5. בשעתו התריעה העמותה על האבסורד שיקרה באם המדינה תכסה כל הוצאות המחקר וההגנה על אזור בתי המלון, ולא הגורמים שבעטיים זה קורה. מדובר בסכומים נכבדים, שכן לדברי משרד התיירות הוקצבו לנושא 300 מליון ₪. לפיכך חיוני כי הבעיה תידון מוקדם ככול האפשר כדי שהנזקים יופחתו ובמקביל יש לתת את הדעת ולהעביר לאוצר דעה מקצועית מגובשת וחד-משמעית הקשורה בגורם האחראי למצב אליו נקלעו בתי המלון.


לראש הדף
מבקר המדינה יבדוק תלונת אומ"ץ
על התערבות פוליטית ברשות השידור

27/1/2008
משרד מבקר המדינה מרכז בימים האחרונים מידע שקשור בחשד לכאורה על התערבות פוליטית של מזכיר הממשלה עובד יחזקאל בשידורי רדיו וטלוויזיה הממלכתיים - הודעה על כך נמסרה לעמותת אומ"ץ ע"י משרד המבקר.

התערבותו של משרד מבקר המדינה בנושא זה באה בעקבות תלונה שהגישה לפני כמה ימים עמותת אומ"ץ למבקר המדינה שבה טענה כי מזכיר הממשלה עובד יחזקאל נזף במנכ"ל לרשות השידור מר מרדכי שקלאר על שידור דבריו של החשב הכללי לשעבר ד"ר ירון זליכה באירוע שבו קיבל את אות אומ"ץ על חשיפת שחיתות שלטונית.

אומ"ץ קבלה על כך שאין זו הפעם הראשונה שמזכיר הממשלה מתערב בשידורי הרדיו והטלוויזיה ויש לו אף חלק במינויים שונים ברשות ודרשה ממבקר המדינה לפעול להפסקת פעולות פסולות אלו.


לראש הדף
פרקליטות המדינה טרם הכריעה בנושא פורר

27/1/2008
* מה קרה לתיקי החקירה של ראש עירית רחובות מר יהושע פורר? * עמותת אומ"ץ הגיבה לפרקליטות המדינה ממנה משתמע כי המלצת המשטרה להעמדה לדין אינה אלא "שמועה".

כפי שדווח בתאריך 9/12/07 עמותת אומ"ץ הגישה בעבר תלונות למשטרה על עבירות פליליות לכאורה שביצע ראש עירית רחובות, מר יהושע פורר . מאוחר יותר הגיבה המשטרה לפניות אומ"ץ כי תיק החקירה הכולל את כל הנושאים שנחקרו הועבר להחלטתה של פרקליטות מחוז מרכז. אולם בפרקליטות טרם התקבלה החלטה.

בתגובה לתשובת הפרקליטות המדינה מתאריך 20/12/07 (סימוכין 2007-0047-11948) מבקשת אומ"ץ להדגיש כי חלפו כבר 3 שנים מיום המלצת המשטרה להעמדה לדין, שהינה לכל הדעות תקופת זמן ממושכת ביותר, וראוי שבדיקת הפרקליטות תסתיים במהירות מרבית.

הערת אומ"ץ במכתבה מתאריך 9/12/07 בנוגע ל"שמועות" נבעה מכך שהן מהלכות בעיר רחובות סביב הדחיות החוזרות ונשנות בקבלת הכרעת הפרקליטות במקרה זה, ובכך נפגעת הפרקליטות. בעניין המלצת המשטרה להעמיד את פורר לדין, לא מדובר ב"שמועות" אלא בעובדות מוצקות ומבוססות המעוגנות במסמכים.

אומ"ץ מדגישה את החשיבות בקבלת הכרעה מידית בכך שלא יעלה על הדעת כי נבחר ציבור, אשר עננה מרחפת מעל ראשו ימשיך לכהן בתקופה שלפני הבחירות לרשויות המקומיות.

אומ"ץ מצפה להכרעת הפרקליטות בהקדם.


לראש הדף
נפוטיזם בחברות ממשלתיות

24/1/2008
אומ"ץ מחזקת את ידיו של יו"ר הועדה לביקורת המדינה, בשל יוזמתו האחרונה לחקיקת חוק האוסר העסקת קרובי משפחה בחברות ממשלתיות.

אומ"ץ רשמה לפניה בסיפוק את יוזמתו של יו"ר הועדה לביקורת המדינה, ח"כ זבולון אור לב, בעת הופעתו בפני חברי ועדת חוקה. לדברי אור לב מופעלים עליו לחצים מצד גורמים שונים במטרה שיסיר את החוק מעל סדר יומה של הכנסת. עמותת אומ"ץ מטפלת בשנתיים האחרונות בתופעת הנפוטיזם בהיקף נרחב ובהקשר לכך העבירה נתונים מאלפים למבקר המדינה. כעת פונה העמותה לח"כ אור לב בבקשה שלא להיכנע ללחצים מבית ומחוץ ולהמשיך בהליך החקיקה ככל שניתן. אומ"ץ עומדת מאחורי היוזמה ותעניק לה את כל הגיבוי הציבורי הדרוש.


לראש הדף
מועמדותו של אשר קדוש לתפקיד יו"ר מפעל הפיס

24/1/2008
אומ"ץ פנתה למנכ"ל משרד ראש הממשלה, מר רענן דינור, לבחון את הסתייגות העמותה ממועמדותו של אשר קדוש לתפקיד יו"ר מפעל הפיס.

עפ"י פרסומים בכלי התקשורת המועמד המוביל לתפקיד היו"ר החדש של מפעל הפיס הינו אשר קדוש, המשמש גם כחבר דירקטוריון החברה. במכתב שכתב יו"ר העמותה (אריה אבנרי) מביעה אומ"ץ את הסתייגותה מהמינוי, בשל קרבתו של המועמד לראש המששלה (אהוד אולמרט) עוד מהתקופה בה כיהן כראש עיריית ירושלים וכמו-כן על רקע פעילותם הפוליטית המשותפת בליכוד. למר קדוש (ככל הידוע לאומ"ץ) אין תואר ראשון ממוסד אקדמאי מוכר, שיש בו כדי להוות שיקול נכבד בבחירת יו"ר למוסד עם הכנסות של כ-4 מיליארד שקל בשנה.


לראש הדף
יו"ר ועד חברת החשמל בצפון מועמד למנכ"ל חברת הפחם

22/1/2008
עמותת אומ"ץ פנתה למבקר המדינה בבקשה שיתערב למניעת הליך בחירתו של יו"ר ועד חברת החשמל בצפון, דוד ביטון, לתפקיד מנכ"ל חברת הפחם בנימוק שהינו פועל בניגוד לכללי המינהל התקין.

על פי מידע מוסמך שהגיע בימים האחרונים לעמותת אומ"ץ יש כוונה לשר התשתיות, בנימין בן אליעזר (פואד) למנות את יו"ר ועד חברת החשמל בצפון הארץ, דוד ביטון, לתפקיד מנכ"ל חברת הפחם וכי הנ"ל מפעיל לחצים על חברי דירקטוריון חברת הפחם (הפועל בהרכב חסר ללא יו"ר) שאמורים לבחור את המנכ"ל ובמקביל על חברים בדירקטוריון חברת החשמל שאמורים לאשר את המינוי.

עמותת אומ"ץ מתנגדת למינוי של ביטון לתפקיד מהטעמים הבאים:
 1. נגד ביטון נפתחה חקירה פנימית בחברת החשמל, בחשד ש"סחב" לכאורה כמויות חשמל מהחברה לשימוש פרטי בדירות שבבעלותו מבלי שטרח לשלם עבור החשמל. אחרי שנפתחה החקירה נעלמו באורח מסתורי המונים שהיו יכולים לשמש כראיות ומשום כך נפסקה החקירה בעיצומה.
 2. ביטון העסיק בשעתו על חשבון קופת ארגון העובדים חוקרים פרטיים שביצעו עבודות חקירה נגד עובדים ובכך עבר לכאורה על כללי המנהל התקין.
 3. ביוזמתו של ביטון נפתח מועדון עובדים מהודר, המהווה צעד בזבזני לכל הדעות.
 4. ביטון היה שותף "לתרגיל מסריח" שבאמצעותו הוכנסו לעבודה בחברת החשמל קרובי משפחה ועובדים אחרים במסווה של עובדים זמניים במערך הטלפוני של החברה, בעוד שבפועל שובצו מרביתם בתפקידים משרדיים אחרים, בניגוד למדיניות החברה לצמצם את מספר העובדים.

לראש הדף
ניהול בית החולים מזרע בזמן מלחמת לבנון השנייה

20/1/2008
בתגובה לתשובת מנכ"ל משרד הבריאות טוענת אומ"ץ כי היא פועלת ביושר ובאחריות ציבורית, אינה משרתת אף גורם בעל עניין ורק טובת הציבור עומדת לנגד עיניה.

גורמים בכירים בעמותת אומ"ץ הופתעו לקבל את מכתבו של מנכ"ל משרד הבריאות (פרופ' אבי ישראלי) שבו ניסה להטיל דופי בפעילות של עמותת אומ"ץ בכל הנוגע לבית החולים מזרע, בעת מלחמת לבנון השנייה ולאחריה, בעיקר בהקשר לביקורת שנמתחה על מנהלת ביה"ח, ד"ר אילנה טל.

העובדות הידועות לאומ"ץ (ואשר מפורטות בתגובת יו"ר אומ"ץ, אבנרי) סותרות את קביעת משרד הבריאות שעל-פיה התנהלותם של ד"ר טל והנהלת בית החולים מזרע בזמן מלחמת לבנון השנייה היו למופת וכל ההחלטות בנושא מיגון בית החולים ופינויו לא היו כלל בסמכות הנהלת בית החולים.

לנוכח פירוט העובדות, המפורטות במכתבו של אבנרי, מסתייגת אומ"ץ מכוונתה של ד"ר טל לחזור בה מהתפטרותה בברכת הנהלת משרד הבריאות.


לראש הדף
עוד פגיעה בתדמית המערכת המשפטית

20/1/2008
עמותת אומ"ץ פנתה לשר המשפטים שיפעל בתוקף תפקידו כיו"ר הועדה לבחירת שופטים וידאג להוצאת הודעה מוסמכת מטעם הוועדה, שתבהיר לציבור הרחב פרסום עובדות השנויות במחלוקת בין גורמים שונים במערכת המשפט.

חילוקי הדעות התעוררו בשל מכתב מכתב חריף ששיגרה נשיאת בית המשפט המחוזי בתל-אביב, השופטת עדנה בקנשטיין, אל נשיאת בית המשפט העליון, השופטת דורית בייניש, שבה האשימה אותה בין השאר "בזריית חול בעיניים".

במכתבו שנשלח היום לשר המשפטים פרופ' דניאל פרידמן, פרט אריה אבנרי יו"ר אומ"ץ את העובדות השנויות במחלוקת בין הצדדים וציין את העובדה כי מאוחר יותר הודיעה לשכת השר כי אינה מעורבת בהוצאתה של השופטת כוחן מרשימת השופטים המועמדים לבית המשפט המחוזי, טענה שהוכחשה מאוחר יותר ע"י נשיאת ביהמ"ש העליון בייניש, באמצעות דוברת בתי המשפט.

לדעת אומ"ץ אם יישארו הפרסומים הסותרים תלויים באוויר קיים חשש שאמון הציבור במערכת המשפטית, שהינו כבר בעייתי, ישחק שבעתיים.


לראש הדף
פוליטיזציה ברשות השידור

20/1/2008
עמותת אומ"ץ פנתה למבקרת הפנים של רשות השידור, בבקשה שתבחן לעומק את התופעה של פוליטיזציה במשדרי קול ישראל והערוץ הראשון שנערכת בידיעתו של מנכ"ל הרשות, מר מרדכי שקלאר המשמש כעורך ראשי.
יו"ר עמותת אומ"ץ (אריה אבנרי) מציין במכתבו למבקרת הפנים (איתנה גרגורי) כמה דוגמאות וביניהן:
 1. הכתבת הפוליטית איילה חסון, פנתה בימים האחרונים לעורכי היומן השבועי בבקשה לשדר מחדש ולתקן את מה שאמרה כמה ימים קודם לכן בעניין דו"ח ועדת וינוגרד. בשידור הראשון טענה חסון כי הדו"ח אמור להיות חמור ואילו במשדר השני חזרה בה ואמרה שמדובר בדו"ח מתון.
 2. במשדרי החדשות של מבט, הושמטו כמה פעמים דיווחים על הכמות האמיתית של הקאסמים שנפלו בדרום הארץ ולאו דווקא מסיבות של צנזורה ביטחונית, אלא כדי להסתיר, לכאורה, מחדלים של הממשלה.
 3. תוכניות שונות של הרדיו נבדקות בקפידה כדי למנוע פגיעה באישים פוליטיים מסוימים. דוגמא בולטת לכך היא התוכנית "דין ודברים" בהגשת משה נגבי שנבדקת בזכוכית מגדלת כדי שלא תימתח בה ביקורת על שר המשפטים, פרופ' >דניאל פרידמן וכן מקורבים של ראש הממשלה.
 4. השר הממונה על רשות השידור, יצחק הרצוג מרבה להתראיין ברדיו ובטלוויזיה, יותר מאשר שרי ממשלה אחרים ויש לכך טעם לפגם, לדעת אומ"ץ.
 5. בדיקה שנעשתה באחרונה ע"י האגודה לזכות הציבור לדעת, העלתה שבתוכנית "הכול דיבורים" יש העדפה מספרית לראיונות שנערכים עם חברי כנסת מהקואליציה לעומת חברי כנסת מהאופוזיציה.

לראש הדף
פוליטיזציה בפופוליטיקה

16/1/2008
עמותת אומ"ץ פנתה לשר יצחק הרצוג, כממונה על רשות השידור, בבקשה שיבחן חשד להעדפות של מרואיינים בתוכנית "פופוליטיקה".

הבקשה מסתמכת על פרסום בכלי התקשורת לפיו, ועדת הטלוויזיה של מליאת רשות השידור הורתה להציג את רשימת המרואיינים בתוכנית "פופוליטיקה" בערוץ הראשון בשנה החולפת. דרישה זו באה בעקבות תלונה שעל פיה מרבה להתראיין בתוכנית הרב בני גיסר מעופרה המזוהה עם חוגי הימין. ככל הידוע לאומ"ץ רב זה הינו ידיד אישי של מנכ"ל רשות השידור מרדכי שקלאר.

אומ"ץ טוענת כי הרב גיסר אינו המרואיין היחיד שזכה להעדפה פוליטית בתוכנית זו, שאינה שומרת לעתים, לטעם העמותה, על איזון פוליטי נאות.


לראש הדף
נדחתה עתירת אומ"ץ בעניין ליברמן

16/1/2008
בית המשפט הגבוה לצדק דחה עתירה שהגישה עמותת אומ"ץ לחייב את היועץ המשפטי לממשלה מני מזוז לפרסם את עיקרי החשדות שעליהם מתנהלת חקירה פלילית נגד ח"כ אביגדור ליברמן.

באוקטובר 2006 עתרה עמותת אומ"ץ לביהמ"ש העליון נגד החלטת היועץ המשפטי לממשלה שלא לפרסם כל מידע או דוח ביניים, בעניין חקירה פלילית נגד ליברמן שהחלה לפני כ-7 שנים ואשר טרם הסתיימה. מן הראוי היה שהיועץ המשפטי לממשלה יפרסם את עיקרי ממצאי החקירה הפלילית כדי לאפשר החלטה על צירופו של ליברמן לממשלה.

בתגובה טען היועמ"ש לממשלה כי אין מקום להורות לרשות החוקרת למסור את המידע המצוי בידיה, קודם שהסתיימה החקירה בעניינו של ליברמן. החקירה טרם הסתיימה. בראשית שנת 2006, הגיע חומר חקירה חדש, המעלה חשדות נוספים לעבירות על חוק העונשין בתחום טוהר המידות. במסגרת החקירה נחקרו מעורבים רבים, נתפסו מסמכים ובוצעו חיקורי דין בחו"ל. פרסום דוח ביניים באשר לממצאי החקירה כרוך בחשש מפני שיבוש הליכים אפשרי ומפני הטעיה.

בהרכב של שלושה שופטים דחה ביהמ"ש את העתירה בנימוק כי "די בחשש זה שעליו מצהיר היועץ המשפטי לממשלה כדי להביא לדחיית העתירה, שכן התועלת בגילוי חלקי היום קטנה מן הנזק הבלתי הדיר שעלול להיגרם לחקירה". יחד עם זאת, "אין להקל ראש בטענת העותרת כי התמשכות החקירה במשך שנים כה רבות מעוררת קושי. קושי זה עומד במידה לא פחותה ואף רבה יותר בפני ח"כ ליברמן, אלא שהוא ביקש שלא להגיב בשלב זה לגופה של העתירה. כיוון שכך, בפנינו, בעתירה זו, אין עניינו של ליברמן בהחשת החקירה עומד נגד הצורך לאפשר חקירה מלאה".


לראש הדף
הוראות אשפוז כפוי ע"י רופא החשוד בפלילים

16/1/2008
עמותת אומ"ץ פנתה ליועץ המשפטי לממשלה בבקשה שיורה על הפסקת פעילותו של סגן הפסיכיאטר של מחוז מרכז, לחתום על הוראות אשפוז בכפיה במוסדות של חולי נפש, בהעדרה של הפסיכיאטרית המחוזית בגין מחלה.

עילת הבקשה נעוצה בפרסום, לפיו סגן הפסיכיאטר של מחוז המרכז נמנה עם קבוצת הרופאים שנעצרו באחרונה על ידי המשטרה כחשודים בקבלת טובות הנאה בפרשת הגשת תביעות כוזבות, בגין מחלות למוסד לביטוח לאומי ולגופים נוספים.

ככל הידוע לאומ"ץ האישור להוצאת הוראות האשפוז ניתן על ידי מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' אבי ישראלי, המשמש יו"ר רשות האשפוז העליונה. לדעת אומ"ץ, לא יעלה על הדעת שרופא החשוד בפלילים יגזור את דינם של אזרחים בנושא של אשפוז בכפיה.


לראש הדף
חשד לסתימת פיות ברשות שידור

13/1/2008
אומ"ץ מבקשת מחברי מליאת רשות השידור להבטיח את שמירת עצמאותו של השידור הציבורי במדינה ולמנוע חזרה לתופעות פסולות שהיו קיימות בעבר. במקביל מבקשת העמותה ממבקר המדינה לחקור חשד להתערבות פוליטית של מזכיר הממשלה, עובד יחזקאל, בענייני רשות השידור.

עפ"י מידע שהצטבר בעמותת אומ"ץ נוהג, לכאורה, מזכיר הממשלה עובד יחזקאל להתערב מאחורי הקלעים בענייני רשות השידור, הן בתכניות ובמשדרים והן במינויים לתפקידים בכירים. הדוגמא האחרונה קשורה, כנראה, בהנחיתו של מנכ"ל רשות השידור מרדכי שקלאר לפני כמה ימים לקצת בתכניתו השבועית של מיכאל מירו "שעת חברה" המעניקה פתחון פה לגופים ארגונים העוסקים בנושאים חברתיים ומייצגים את האוכלוסיות החלשות וקהילות פגועי הגורל. איננו יכולים להשתחרר מהתחושה שהרקע להחלטה הנ"ל קשור לכוונה של גורמים ממלכתיים בכירים לסתום את פיו של עורך התכנית ואורחיו שנהגו בחודשים האחרונים באורח שיטתי למתוח ביקורת חריפה על כשלי ומחדלי מלחמת לבנון השנייה, שחלקם באו לידי ביטוי בדו"ח האחרון של מבקר המדינה.

לעמותת אומ"ץ נודע כי בשעתו נזף יחזקאל בשקלאר על כך שאפשר לשדר בשידור ישיר בעת ובעונה אחת בתכנית "שעת חברה" ובערוץ הראשון את טקס חלוקת אות אומ"ץ לשנת 2007.

במהלך הטקס המשודר נאמרו דברים חריפים לגיטימיים בגנות טוהר המידות של ראש הממשלה הן ע"י מקבל אות המופת החשב הכללי לשעבר ד"ר ירון זליכה והן ע"י יו"ר אומ"ץ, אריה אבנרי. מאז "סומן", כנראה, עורך התוכנית, מיכאל מירו, כמי ששוחה נגד הזרם".


לראש הדף
שכרו של יאיר לפיד בטלויזיה

13/1/2008
אומ"ץ מערערת על סדרי התשלום ליאיר לפיד, עבור הגשת "אולפן שישי", הנעשים בניגוד לכללי מנהל תקין.

בפניית העמותה למנכ"ל הרשות השנייה לטלוויזיה ורדיו (מר מנשה סמירה) באמצעות היועצת המשפטית של הנהלת אומ"ץ (עו"ד גליה גבעולי) נאמר:

  "מפרסומים בכלי התקשורת עולה כי משכורתו של יאיר לפיד בסך של כ-8,000 דולר לתוכנית, עבור הגשת מהדורת "אולפן שישי" משולמת מזכיינית "רשת" ולא מחברת החדשות, דבר המנוגד לחוק הרשות השנייה לטלוויזיה ורדיו, תש"ן-1990 (להלן: "החוק")."
  "על-פי החוק הנ"ל על רשות החדשות לממן את הוצאות התפעול השוטף של חברת החדשות לרבות משכורתם של אנשי חברת החדשות בכללם ושל יאיר לפיד."


לראש הדף
תזכורת ליו"ר ועדת חוק ומשפט

9/1/2008
עמותת אומ"ץ שבה ופנתה ליו"ר הועדה החוקה חוק ומשפט, ח"כ מנחם בן ששון, בבקשה לברר מה עלה בגורל הצעת תיקון סעיף 12 לפקודת הראיות [נוסח חדש], תשל"א-1971 והאם היא על סדר יום הועדה.

לראש הדף
אומ"ץ מזהירה מפני הכוונה לפגוע במעמדו של פסיכיאטר מחוז הצפון

9/1/2008
עמותת אומ"ץ פנתה לשר הבריאות ולמבקר המדינה והודיע להם כי בכוונתה להיאבק בדרכים ציבוריות ומשפטיות כדי:

 1. למנוע פגיעה במעמדו של פסיכיאטר מחוז הצפון שחשף מחדלים שאירעו בבית החולים לחולי נפש מזרע במלחמת לבנון השנייה

 2. למנוע שובה לתפקיד של מנהלת ביה"ח הנ"ל שהתפטרה לאחרונה על רקע המחדלים.

במכתב שכתב יו"ר הנהלת אומ"ץ אריה אבנרי נאמר, בין היתר:

"הופתענו לקבל מידע שעל פיו נטלת חלק השבוע בישיבה שנערכה בין כותלי בית החולים מזרע בהשתתפותה של ד"ר טל, שבמהלכה פנית אליה בבקשה לחזור בה מהתפטרותה ולהמשיך לכהן בתפקיד מנהלת המוסד, חרף הביקורת החריפה שנמתחה על תפקודה." "ד"ר טל התנתה את שובה לתפקידה בפגיעה במעמדו ובסמכויותיו של הפסיכיאטר המחוזי ד"ר אלי גרינר. . . האיש שחשף את המחדל הגדול שאירע בין כותלי בית החולים בתקופת המלחמה האחרונה, כאשר חרף אזהרתו לא פונו החוסים ורק בנס ניצלו חייהם של מאות מהם בעקבות ירי הקטיושות. ד"ר גרינר התעמת כמה פעמים עם ד"ר טל על רקע תפקודה הלקוי וזו הסיבה שהיא נוטרת לו טינה.." "עמותת אומ"ץ מוחה על הכוונה להחזיר את ד"ר טל לתפקידה ומבקשת להבהיר לך כי היא לא תהסס לפתוח במאבק ציבורי ומשפטי הן כדי לסכל את שובה של ד"ר טל לתפקידה והן למנוע פגיעה מסוג כל שהוא בפסיכיאטר של מחוז הצפון."


לראש הדף
העדר פיקוח צמוד ע"י איש בריאות הציבור ברמת חובב

8/1/2008
בתאריך 18/12/08 פנתה עמותת אומ"ץ ודרשה ממשרד הבריאות כי במועצה התעשייתית רמת חובב יועסק עובד בכיר, בוגר בריאות הציבור עם הסמכה לחומ"ס שיפקח על המפעלים על פי חוק.
בתאריך 10/1/08 התקבלה תשובת משרד הבריאות, כדלקמן:
 • החוק מחייב העסקת בעל תעודה בבריאות הסביבה בכל רשות מקומית שבה יותר מ- 10,000 תושבים.
 • ההעסקה, התקצוב והאכיפה על הרשות המקומית הם בידי משרד הפנים.
 • אנו תומכים בדרישה שבכל רשות מקומית יועסקו מספר מספיק של בעלי מקצוע בתחום בריאות הסביבה.
 • נשמח לפעול במשותף לעיבוי ותגבור כ"א מקצועי אולם האחריות הישירה היא של המועצה ומשרד הפנים.

 • לראש הדף
  הסתיים בהצלחה מחזור ראשון של הפרוייקט החינוכי - משפטים ציבוריים

  8/1/2008

  במסגרת המיזם החדש מבית היוצר של הסניף הצפוני של העמותה ניהלו סטודנטים לעבודה סוציאלית באוניברסיטת חיפה משפטים העוסקים בבעיות חברתיות מרכזיות


  לראש הדף
  יש להקים ועדת איתור לבחירת מנהל של מינהל מקרקעי ישראל (ממ"י)

  2/1/2008
  עמותת אומ"ץ פנתה ליועץ המשפטי לממשלה ולשר הבינוי והשיכון (המשמש כיו"ר מינהל מקרקעי ישראל) בדרישה להקים ועדת איתור לבחירת המנהל החדש של המינהל, במקומו של מר יעקב אפרתי שפרש מתפקידו.

  במכתב שכתב יו"ר הנהלת אומ"ץ אריה אבנרי לעו"ד מני מזוז ולמר זאת בוים נאמר:

   "בעוד זמן קצר עומד להיבחר מנכ"ל חדש למינהל מקרקעי ישראל. המדובר הוא בתפקיד רב אחריות ורגיש במיוחד, לאור העובדה שהמינהל חולש על מרבית קרקעות המדינה ומנווט את נושא הפשרות הקרקעות, מכרזים רבי חשיבות, שינוי יעדים של קרקעות ועוד. נראה לנו שיש צורך למנות בהקדם ועדת איתור שתבחן היטב את המועמדים לתפקיד זה ותבטיח שהבחירה של המועמד הסופי תהיה נקייה משיקולים פוליטיים וחפה מאינטרסים כלכליים ואישיים. בתקופה זו שבה ההון והשלטון לצערנו צמודים ומחוברים יתר על המידה יש צורך שבתפקיד זה יכהן אדם נקי כפיים, שלא יכנע לתכתיבים של אישים פוליטיים, יגלה עצמאות בתפקידו ולא ישרת גורמים בעלי עניין."


   
  יומן פעילות
  שוטף
  שנים קודמות
  2020
  2019
  2018
  2016
  2015
  2014
  2013
  2012
  2011
  2010
  2009
  2008
  ינואר - מאי 2007
  יוני - דצמבר 2007
  2006
  2003-2005
  אומ"ץ התחום החברתי
  אומ"ץ התחום הרפואי
  אומ"ץ תחום השלטון המקומי
  פרוייקט חינוכי
  אומ"ץ תקשורתי
  עתירות
  פסקי דין
  אירועים וכנסים
  השקת הספר "אומץ לב"
  המרכז לחקר השחיתות
  שלח לחבר הדפס מפת אתר
  English שאלות קישורים
  office@ometz.org.il פקס 03-5600469 טלפון 03-5605588 דרך בגין 44, תל-אביב, מיקוד 6618360
  אפשר להפיץ דף זה באמצעות דואר אלקטרוני, לשמור במחשב האישי, להוריד משרת אינטרנט ולהציגו בפני קהל. כל זאת מבלי לשנות או לפגוע במבנה הדף. על דף זה חלים חוקי זכויות יוצרים. אין לערוך אותו ו/או לעשות בו כל שימוש שלא למטרות שלשמן נועד.
  עורכת האתר: מיכל אדר, דוברת תנועת אומ"ץ.
  © כל הזכויות שמורות לתנועת אומ"ץ.