תנועת אומ"ץ - נ.צ. לדמוקרטיה - מאמרים אקטואליים
 • לפטור את החרדים משירות צבאי ולחלץ אותם מאחיזת הרבנים
  מאת: שמואל שנהר, עו"ד - 25/01/2012

  אלופים במילואים הוציאו, בימים אלה, קול קורא לביטול "חוק טל" ולגיוס תלמידי ישיבות לשירות צבאי ואזרחי, בשל חוסר השוויון המשווע ובשל ההבחנה בין דם לדם, ראשי המשק מודאגים כבר שנים מכך שלמעלה מ -  60% מן הגברים החרדים אינם עובדים, תופעה הגורמת לשתי תוצאות קשות: עוני בקרב משפחות החרדים שאינם עובדים והפסד כלכלי משמעותי ביותר לתוצר הלאומי של ישראל. כולם מודאגים, אך למעשה אינם מציעים דבר לשינוי המצב. המבנה הפוליטי של ישראל אינו מאפשר לגייס את החרדים ותמריצים כלכליים למי שיצא לעבודה לא יובילו ליציאה לעבודה. שתי סיבות לאי היציאה לעבודה: האחת – מערך ההטבות והפטורים מתשלום לאברכים הוא גבה למדי והופך את היציאה לעבודה, ברמה נמוכה, לבלתי כדאית, אף כי אינו פותר את בעיית המצוקה הכלכלית ושניים, וזה העיקר, זו בעיה תרבותית. במשך עשרות שנים נוצרה, בקרב החרדים מה שפרופ' מנחם פרידמן כינה "חברת לומדים", שאין לה אח ורע בקרב יהודים חרדים אחרים בעולם וגם לא היה דומה לה בהיסטוריה היהודית. זוהי חברה שרוב מנין בניה לומד ואינו עובד, מתפרנס מעבודת נשים וממלגות שמעבירה המדינה לישיבות ולא לתלמידים, שהן אלה הקובעות למי ואיך יחלוקו הכספים.
  להמשך קריאת המאמר

  תגובות (1)

 • הרהורים על כותרת הזויה ליום כט' בנובמבר
  קלמן שחם - 29/11/2011

  סוף סוף התבשרנו אמש כי כנסת ישראל העבירה בקריאה שלישית את החוקה לישראל ברוב חסר תקדים של 103 ח"כ תומכים, 6 נמנעים ו-11 מתנגדים.
  לאחר 63 שנים מיום הקמתה, הועברה החוקה אשר תצעיד את מדינתנו למאה ה-21, להיות מופת ודוגמא גם לחלק ממדינות ה-OECD  . חיזוקה של הדמוקרטיה והתייחסות אחרת לאזרחים.
  להל"ן סעיפים מתוך החוקה:
  1. שינוי שיטת הבחירות: העלאת אחוז החסימה ל- 7.5%, על מנת למנוע סחטנות פוליטית מצד מפלגות קטנות וסחטניות.
  חברי הכנסת יבחרו לפי השיטה: 60 ח"כ בבחירות אישיות אזוריות ו-60 ח"כ בבחירות מפלגתיות אזוריות.
  2. שינוי שיטת הממשל: ראש הממשלה יבחר מתוך המפלגה הגדולה ביותר. ע"מ להפילו, יזדקקו לרוב לעומתי  של 67 ח"כ. על מנת לשמור על הפרדת הרשויות (שכנסת ישראל אינה פועלת למענה), לא יוכל ח"כ להיות שר או סגן שר. ממשלת ישראל תמנה 16 שרים ועוד 2 סגני שרים, (אין שום צורך ביותר שרים לניהול יעיל וטוב).  12 מהם לפחות יהיו בעלי ידע וכישורים מתאימים למשרתם ויעברו שימוע של ועדה מטעם הכנסת, יתרתם יהיו מינוי אמון של ראש הממשלה.
  להמשך קריאת המאמר

  תגובות (0)

 • מכתב גלוי מאבו מאזן לבנימין נתניהו
  שמואל שנהר, עו"ד - 15/11/2011

  וזה המכתב הגלוי שאבו מאזן צריך לכתוב לביבי נתניהו

  ביבי היקר,
  הקשבתי רב קשב לנאומך בעצרת הכללית של האו"מ. אף כי יצאתי מבנין האו"מ, מיד לאחר נאומי שלי, לא החמצתי את נאומך. שמעתיו ברדיו. זה היה נאום מצוין ובאנגלית משובחת, אבל כפי שכבר הבחנת הוא לא שכנע איש. אפילו חברי המשלחות, שישבו באולם לא מחאו לו כפיים והקהל העצום שישב ביציע האורחים, בשעה שאני דיברתי, עזב מיד לאחר דברי. רק חברי המשלחת הישראלית יצאו ידי חובתם ומחאו כפיים.
  שאלת את עצמך למה זה קרה ? ובכן אומר לך – לא שכנעת איש שאין אנו ראויים למדינה משלנו. כולם יודעים שאנחנו העם היחיד הנמצא תחת כיבוש ואיש אינו מוכן לזה יותר. אין פירוש הדבר, אני חייב להודות, שהמדינות, שנציגיהם ישבו באולם המליאה, שוללות את קיום ישראל או שאין הם חרדים לביטחונה. הם פשוט לא מבינים מדוע לא ניתן לתת לפלשתינים, אחרי כל כך הרבה שנים, עצמאות מדינית, לצד מדינת ישראל. הדי. אן. איי. של כל מנהיגי העולם, ובעיקר של הנשיא אובמה, אינו סובל יותר כיבוש ולא ישלים עם זה לאורך זמן.
  להמשך קריאת המאמר

  תגובות (0)

 • דמוקרטיה במצור
  מאת אריה אבנרי - 15/11/2011

  יש סימנים מדאיגים לכך תנועת המחאה ההמונית שהצליחה לחבר את אזרחי המדינה לשותפות גורל שהרעידה את אמות הסיפים של החיים הפוליטיים מתחילה לעלות על שרטון, למרבה הצער.
  למרבה האירוניה ההרמוניה ששררה בקרב המוני המפגינים ברחבי המדינה אינה מנת חלקם של מחוללי המהפכה החברתית שהתפלגו ברוח אופיו המסורתי של העם היהודי שוחר הריב והמדנים כאשר כל קבוצה מושכת את עגלת המחאה לכיוון אחר ותוקעים אותה. הגרוע מכל היא השימוש במעשי אלימות בתגובה לפינוי המאהלים.
  התוצאה הבלתי נמנעת: תנועת המחאה החלה לאבד בהדרגה את אהדתם של חוגים רחבים במדינה שאימצו אותה והפכו להיות חלק ממנה.
  להמשך קריאת המאמר

  תגובות (4)

 • האלו נבחרינו ?!
  מאת: קלמן שחם - 15/11/2011

  סוף סוף העניקו צעירי מדינת ישראל שיעור בדמוקרטיה אקטיבית ותרבותית לחברי הכנסת ולממשלות ישראל לדורותיהם ( לפחות לגבי ה-20 שנים האחרונות).
  וכמו שמחאת העם היא אמיתית, מרגשת, מרחיבה את הלב ומרוממת את הרוח, כך התנהלותה של כנסת ישראל אשר נעלה את שעריה יצאה לפגרה ממושכת בזמן שהעם מוחה על עוולות השלטון , נראית היום בשיא עליבותה, בשפל חסר תקדים, כעכברים אשר נטשו את הספינה וברחו.
  להמשך קריאת המאמר

  תגובות (3)

 • מהי מדינת רווחה
  מאת עו"ד שמואל שנהר - 15/11/2011

  מחאת האוהלים מניפה שני דגלים ושתי סיסמאות. האחת – "העם רוצה צדק חברתי" והשניה – "מדינת רווחה". הסיסמה הראשונה היא כללית ומטושטשת למדי. מי לא רוצה צדק חברתי?  היא שקולה, כדברי האמריקאים, לאימהות ולעוגת תפוחים. כולם בעד ועל כן אין לה כל משמעות.
  להמשך קריאת המאמר

  תגובות (1)

 
נ.צ. לדמוקרטיה
מאמרים אקטואליים
מושגים בדמוקרטיה
ארכיון מאמרים
שלח לחבר הדפס מפת אתר
English שאלות קישורים
office@ometz.org.il פקס 03-5600469 טלפון 03-5605588 דרך בגין 44, תל-אביב, מיקוד 6618360
אפשר להפיץ דף זה באמצעות דואר אלקטרוני, לשמור במחשב האישי, להוריד משרת אינטרנט ולהציגו בפני קהל. כל זאת מבלי לשנות או לפגוע במבנה הדף. על דף זה חלים חוקי זכויות יוצרים. אין לערוך אותו ו/או לעשות בו כל שימוש שלא למטרות שלשמן נועד.
עורכת האתר: מיכל אדר, דוברת תנועת אומ"ץ.
© כל הזכויות שמורות לתנועת אומ"ץ.