הערת אזהרה
למי נאמן נאמן? (49)
24/10/2009

מיהו אולמרט עבור נאמן? ראשה לשעבר של הממשלה שבה הוא מכהן כשר משפטים, לקוח לשעבר, איש סוד, חבר או שכן? או שמא, כולם יחדיו? מעולם לא היו העניינים מנוגדים כל כך.  
 
אזרחי המדינה שרויים בימים האחרונים במתח רב ושואלים את עצמם בחרדה גוברת והולכת האם יממש שר המשפטים פרופ' יעקב נאמן את איומו להתפטר במידה שלא תמומש תוכניתו לפצל את מוסד היועץ המשפטי לממשלה.
נאמן בעל הפנים המקרינות תמימות ומסתירות ערמומיות לא איים במפורש בקולו הצרוד אלא העדיף לרמוז זאת לסביבתו הקרובה שדיווחה על כך למקורביו ואלה הדליפו את האיום לשר תקשורתי בעל וותק ללא זכויות.
פרשת היועץ המשפטי יוצרת בימים אלה מיגרנה לראש הממשלה נתניהו המבקש להפגין בתקופת כהונתו השנייה בתפקיד זה מתינות ושיקול דעת ולהוכיח שהוא לא פזיז ולא לחיץ.
ביבי לא רוצה להיזכר בטראומה שאירעה ב 1997 בתקופת כהונתו הראשונה כראש הממשלה כאשר שר המשפטים דאז, צחי הנגבי, העומד בימים אלה לדין פלילי, רקח "תבשיל" מסריח יחד עם השר המורשע בפלילים לשעבר אריה דרעי, ועם איש העסקים דוד אפל, אשר התמחה בהשחתת אישים פוליטיים.
השלושה הצליחו לשכנע את נתניהו להסכים למינויו של עורך הדין האפור רוני בר-און לתפקיד היועץ המשפטי לממשלה במטרה שישרת אותם ויסגור תיקים של אישים פוליטיים סורחים.
אחד הלקוחות הפוטנציאליים, אהוד אולמרט המגה מושחת, חברם הטוב של כל המעורבים, שימש אז כראש עירית ירושלים ותמך במינוי בסתר מאחורי הקלעים, בלי שנחשף כמי שהחזיק בידיו את השרץ.
ערב המינוי בר-און ביקר בלשכתו של אולמרט כדי לקבל את ברכתו שהפכה להיות לאחר מכן לקללה, כאשר בר-און נאלץ להתפטר יממה בלבד אחרי שהחל לכהן בתפקיד.

אפיזודה בחייו של בר-און

בר-און התייחס משום מה לפרשה חמורה זו של ניסיון השתלטות עוינת על התביעה הכללית במדינה כאל אפיזודה בחייו.
אחרי שבר-און הצטנן תקופה מסוימת, הוא השתלב בחיים הפוליטיים המסואבים ונתגלה כאדם חם מזג וחסר מעצורים לעת סכנה, ובעל פה גדול ששירת כמה אדונים על תקן של בולדוג.
כפרס על כך קיבל כמה תפקידים פרלמנטרים בכירים וברבות הימים ירש אפילו את מקומו של אברהם הירשזון בתפקיד שר האוצר. למרבה האירוניה והחוצפה כיהן בר-און גם כחבר בוועדה לבחירת שופטים, ונעלב על שהודח מהוועדה הנוכחית.

"מוסד בעל עוצמה"

תנועת אומ"ץ פנתה בסוף השובע שעבר אל נתניהו בדרישה שלא יעמוד מן הצד מול הסוגיה החריפה של שאלת פיצול מוסד היועץ המשפטי לממשלה ויכריע בזכות השארת המתכונת הנוכחית, ובמקביל ימנה ועדה ציבורית שתבחן את הסוגיה ותמליץ לממשלה בשאלת נושא הפיצול.
היועצת המשפטית להנהלת אומ"ץ, עו"ד גליה גבעולי, הבהירה לנתניהו, בין היתר, כי העובדה שבחודשים האחרונים ניתנו גזרי דין כנגד השרים לשעבר אברהם הירשזון ושלמה בניזרי שנשפטו לתקופות מאסר, ובימים אלו אמור היועץ המשפטי להכריע בקרוב באם להגיש כתב אישום נגד שר החוץ אביגדור ליברמן, מוכיחה שמוסד היועץ המשפטי לממשלה במתכונתו הנוכחית פעל כראוי וכנדרש, והוכיח שהינו מוסד בעל עוצמה, אשר פועל באורח עצמאי ללא תלות באישים פוליטיים מסוגו של שר המשפטים יעקב נאמן.
לפני כחודש פנתה אומ"ץ אל שר המשפטים בבקשה שישקול מחדש את עמדתו בסוגיה קשה זו, לאור העובדה שמרבית שופטי בית המשפט העליון והיועצים המשפטיים לשעבר הביעו את התנגדותם לפיצול בנימוק שיחליש את מוסד היועץ המשפטי ויגביר את התלות הפוליטית.
ולרגעים השלינו את עצמנו שנאמן ילך על קצות אצבעותיו בעיסוקו בעניין עתיד מוסד היועץ המשפטי לממשלה בשל רגישות אישית מחויבת מציאות.

תגרנות של שווקים

בתקופת כהונתו הקודמת כשר המשפטים נאלץ נאמן להתפטר מתפקידו, לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה דאז, מיכאל בן יאיר, הגיש נגדו כתב אישום פלילי בגין הגשת תצהיר כוזב לבית המשפט ומתן עדות שקר במשטרה.
מאז שנאמן זוכה הוא חי בתחושה שגורמים בכירים במשרד המשפטים, שבשמם לא נקב, תפרו לו תיק. במקום לחשוף את הגורמים הללו ברבים ולנקום בהם, כמקובל במחוזות מכובדים, העדיף נאמן לחזור פעם שנייה למשרד המשפטים, לחדש את שעורי הגמרא, ובכך לזכות את עצמו בטיהור רטרואקטיבי.
אבל נאמן לא הצליח להתעלות על עצמו, והוכיח למי שעדיין לא הפנים זאת, שיש לו נטייה לתגרנות של שווקים. אפילו אנשים תמימים שנישבו ממתק שפתיו התפכחו והתפקחו.
על אופיו המתחסד של נאמן ניתן היה ללמוד מכך שלמרות שבשבועות האחרונים עסק בנושא הפיצול באינטנסיביות רבה וצוטט בהקשר לכך בימים האחרונים בתקשורת כמי ששוחח בנושא זה עם עשרות משפטנים, טרח להודיע לאומ"ץ שהוא לא עוסק, כביכול בנושא זה.

מיטת סדום

נאמן היה מועמד של פשרה שליברמן כפה על נתניהו תוך שהוא עומד על כך שנאמן יספר על חשבון מכסת השרים של הליכוד, ותוך שנתניהו אינו מסרב. גם ביבי היה בעבר בעת הסתבכות עם החוק לקוח של נאמן, שכיהן לפני תריסר שנים תקופה קצרה כשר משפטים בממשלתו הראשונה.
הודות לקרבתו הרבה של נאמן אל נתניהו הוא נתמנה על ידו ערב הקדמת הממשלה כחבר הצוות לניהול המו"מ הקואליציוני . לא מן הנמנע שכבר אז העריך שפרידמן יאלץ לפנות את מקומו וכך תיסלל בפניו הדרך להחזיר לעצמו את כבודו שאבד בין כותלי משרד המשפטים.
זאת ועוד: ערב הצטרפותו לממשלה הנוכחית ביזמת לקוחו לשעבר שר החוץ אביגדור ליברמן, התקשר אלי נאמן ואמר לי כי לא ילך בדרכו של קודמו בתפקיד פרופ' דניאל פרידמן, שנהג כפיל בחנות החרסינה המשפטית, אלא יבצע רפורמות במתינות ובהסכמה הדדית.
מעולם לא התפעלתי מנועם הליכותיו המלאכותי ומדברי החלקלקות של נאמן שומר המסורת, שהיה ונשאר פרקליט ממולח תאב ממון, שלא תמיד פיו וליבו היו מתואמים ביניהם.

פרידמניזם בלשכת נאמן

על מידת דבקותו של נאמן בהבטחותיו ניתן היה ללמוד בשבוע שעבר מהעבודה שהוא פיטר את מנכ"ל משרד המשפטים מתפקידו ומינה לתפקיד זה את מנהל לשכתו לשעבר של השר פרידמן.
לשכתו של פרידמן הייתה אמונה על ההשתלחות בשופטי בית המשפט העליון ונדבקה ברוח הקרבית של השר.
קרוב לודאי שע"י כך נדלק אור אדום ובמקודם יותר מאשר במאוחר יחל מאבק בין שר המשפטים נאמן לבין נשיאת בית המשפט העליון. לדעתי ביניש צריכה להיות מודאגת מאחר שלא קראה היטב את המפה החדשה.
אחד מצעדיו הראשונים של נאמן כשר המשפטים שהפתיע אפילו את מקורביו הייתה החלטתו להיפגש לשיחת הפשרה עם ביניש, ומאוחר יותר עם שופטי בית המשפט העליון, אשר באוזניהם השמיע צפירות הרגעה.
היו כמה משפטנים תמימים שחששו שנאמן חצה את הקווים, התמסר לנשיאת בית המשפט העליון, ויחל בקרוב לרקוד לפי החליל שלה, כפי שרקדו בעבר כמה שרי משפטים למנגינת החליל של הנשיא לשעבר פרופ' אהרן ברק.
מאוחר יותר התברר כי נאמן ביקש לזכות בשקט תעשייתי לתקופה מסוימת ולמעשה הרדים את השופטים שהתעוררו רק כאשר עקבו אחר מהלכיו המפותלים של נאמן בוועדה לבחירת שופטים. הנשיאה ביניש החולשת היום על בית משפט עליון שכל תקניו התמלאו נזכרה רק השבוע להשמיע את קולה נגד הפיצול.

ביניש כקרש ההצלה של אולמרט המגה מושחת

אין לי עניין להגן על ביניש, שכמה ממהלכיה השיפוטיים והתנהלותה הניהולית ושיקולי פסילותיה של מועמדים מסוימים לשיפוט בבית המשפט העליון גרמו לעיתים לא רק להרמת הגבות אלא גם להעלאת מפלס התמיהה ולהתעוררות מאגרי הכעס.
יש בי גם ביקורת נוקבת  על מעורבותה האישית של ביניש בנושאים מסוימים ועל אורחות חיים בעייתיים של כמה שופטים עליונים, אשר לא זכו לטיפול הדרוש.
יש כמה דוגמאות.
עד היום, למשל, אני מתקשה להבין כיצד קרה שעתירה שהוגשה בשעתו לבג"צ בעניין הקמת ועדת חקירה ממלכתית למלחמת לבנון השנייה, ונתקבלה ע"י שלושת שופטי בית המשפט העליון הועברה לאחר מכן עפ"י הנחייתה של הנשיאה לדיון חוזר בהרכב של שבעה שופטים.
לשלושת השופטים שצידדו, כאמור, בהקמת הוועדה נוספו ארבעה שופטים שהתנגדו למרבה ההפתעה כגוש אחד.
כך סללה ביניש לראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט את הדרך למנות ועדה בראשותו של השופט בדימוס אליהו וינוגרד לחקור את מחדליו וכשליו במלחמה. הדוח המעורפל אפשר לאולמרט להתחמק מקבלת אחריות כפי שעשו שר הביטחון לשעבר עמיר פרץ, והרמטכ"ל לשעבר דן חלוץ וכמה מפקדים בכירים בצה"ל.
מן הראוי היה שביניש תקרא את דברי החרטה שהשמיע באחרונה וינוגרד בכלי התקשורת על כך שקיבל על עצמו את ראשות הוועדה.
מתוך מעקב של שנים אחר התנהלותה של ביניש כלפי אולמרט בתפקידיה במערכת המשפטית יש לי תחושה מוצקה שביניש חוששת משום מה מאולמרט ואני לא מצליח להיפרד מתחושה זו.

קשרים תמוהים

גם לנאמן יש יחס מיוחד אל אולמרט ולא רק בשל העובדה שבתו של נאמן ומשפחתו של אולמרט התגוררו באותו בית ברחוב כ"ט בנובמבר בירושלים, עד למינויו של אולמרט כראש הממשלה.
דירתו של אולמרט נמכרה במחיר מופקע מעורר תמיהה לאיל ההון היהודי אמריקני אברהמס שהיה מאוחר יותר אחד המתמודדים על רכישת השליטה בבנק לאומי. עד היום מצרים גורמים מסוימים במשרד מבקר המדינה על כך שהעניקו לאולמרט הנחה גדולה בכך ששחררו אותו מחשד לקבלת שוחד.
איני שוכח לרגע את מערכת יחסיהם המיוחדת של שני החברים אולמרט ונאמן ששימשו לסירוגין פרקליט יועץ סמוי וחבר לעת צרה.
בספרי "זעקי ארץ מושחתת" חשפתי באחרונה את חלקו המיוחד של נאמן שעשה בשעתו מאמצים בלתי נלאים ולעיתים חריגים כדי למנוע את העמדתו של חברו, שכנו ולקוחו אולמרט לדין בגין עבירות שביצע כאשר כיהן כגזבר הליכוד, לרבות שורה של עבירות פליליות בהן הגשת דוחות כוזבים לשלטונות המס, מרמה והפרת אמונים.
התצהיר שחתמתי עליו אז במסגרת עתירה שהגשנו לבג"צ כדי לחייב את העמדתו של אולמרט לדין היה מוצק.
למרבה ההפתעה עלה בסופו של דבר בידי אולמרט לצאת זכאי בפסק דין שהיה שנוי במחלוקת.
אחד העדים במשפט היה נאמן שעשה הכול כדי לסייע לאולמרט, ובין השאר הוא צלצל לגזבר השני של הליכוד מנחם עצמון, שהואשם בעבירות דומות כשזה שהה בניו-יורק ומשך אותו בלשון, כדי שיאמר כי אולמרט לא נטל כביכול חלק בפעילות  הפלילית המשותפת.
עד היום עצמון לא סולח לנאמן והוא ואני יודעים למה.

בשביל זה יש חברים

לא אתפלא אפוא אם נאמן יחלץ בקרוב לסייע בעקיפין גם לאולמרט בעידן שאחרי מזוז; על הפרק עומדת בין השאר השאלה אם להגיש נגד אולמרט כתב אישום גם בנושא המינויים הפוליטיים. אבל תמיד ישנן דרכים שונות ומגוונות בכדי לסייע לחבר מסוגו של אולמרט, בעיקר אם הוא מצוי בצרה גדולה.
כך או אחרת נאמן הפר הבטחה כתובה שנתן לפני זמן קצר לאומ"ץ באמצעות מנהלת לשכתו, שלא יתערב בתפקידו הממלכתי בענייניהם של לקוחותיו לשעבר ששילמו לו שכר טירחה נאה עבור שירותיו המשפטיים או גמלו לו בדרכים אחרות.
מיד אחרי מינויו של נאמן כשר המשפטים פנתה אליו אומ"ץ בדרישה שימדר את עצמו מעיסוק כלשהו בענייניהם של אישים פוליטיים מסובכים בפליליים שהוא יעץ להם כפרקליט או ייצג אותם בדרך זו אחרת .
בהקשר לכך נקבנו בשמו של ליברמן שנועץ עמו בשעתו בנושא החקירה המשטרתית הממושכת, ובשמו של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט שנאמן סייע לו לא אחת להיחלץ מהעבריינות הפלילית שהייתה חלק בלתי נפרד מחייו הציבוריים.
מתברר אפוא שנאמן נוהג כדרכו בכפל לשון. מצד אחד הציע למזוז להאריך את תקופת כהונתו המסתיימת בראשית חודש פברואר בחצי שנה נוספת, בידיעה מראש שמזוז לא ייעתר לו, ומצד שני הוא נטפל אל מזוז ונזף בו, אולי כדי לאותת לו כי הגיעה השעה לעשות סדר במוסד זה.

תראו מי שנוזף

הנזיפה של נאמן במזוז נתרחשה בפומבי, בכנס השנתי של לשכת עורכי הדין שנערך בחום הלוהט של אילת, והיוותה מקלחת של רותחין מפיו של שר המשפטים החדש יעקב נאמן, שהטיח במזוז כי "לא ראוי שהוא יתבטא בעניין ליברמן כאשר הנושא מונח על שולחנו, והחקירות כנגד ליברמן נמשכות".
יום קודם לכן אזר מזוז אומץ באיחור רב ואמר לבאי הכנס שבמדינה מתוקנת לא היה מקום למנות את אביגדור ליברמן כשר בממשלה, בהינתן עננת החשדות הפליליים הכבדים אשר מרחפת מעל לראשו.
נאמן קיבל בנושא זה סיוע ארטילרי מפרדימן שרואה בו כנראה יורש ראוי להשתלחויות שלו בעבר במזוז.
במאמר שפרסם בידיעות אחרונות תחת הכותרת "מדינה לא מתוקנת" הוא התייחס, איך לא, לדבריו של מזוז על ליברמן, וכתב בהקשר לכך בין היתר: "תפקידה של ממשלה החפצה למשול הוא להבהיר ליועץ המשפטי שלה כי אין הוא רשאי לנהוג בדרך זו, כי אין הוא רשאי למתוח ביקורת באורח חופשי עליה או על שריה, וכי במידת הצורך יוסקו מסקנות. אולם השאלה היא אם נוכח עצמת היועץ המשפטי תעז הממשלה לנהוג כפי שממשלה צריכה לנהוג".
בהמשך חזר פרידמן על הצעתו לפצל את מוסד היועץ המשפטי לממשלה לשני בעלי תפקיד שאחד מהם יהיה היועץ המשפטי של הממשלה וילווה את פעולותיה, ואילו השני יכהן כתובע הכללי של המדינה.

נאמן מחכה ליועמ"ש שאחרי מזוז

מזוז מתנגד בחריפות לצעד זה המחליש את היועץ המשפטי לממשלה, וכמוהו גם שופטים בכירים מכהנים ובדימוס וכן אנשי אקדמיה למיניהם.
נאמן לא יזיל אפילו דמעות תנין אם מזוז התמים והמאופק לא יספיק להגיש בפרק הזמן שנותר לכהונתו כתב אישום נגד ליברמן הערום, אשר הוא מצדו יעשה הכול כדי לתחמן אותו ולזרות חול בעיניו.
חשיפת מעשי שחיתות פליליים לא עמדה מעולם בראש דאגותיו של נאמן הפרקליט. לצערי יש סימנים ראשונים לכך שכך הוא הדבר גם כיום בתפקידו כשר המשפטים.
למרבה הצער גם נתניהו גילה רפיסות וזחיחות בכל הנוגע למאבק בשחיתות הציבורית כאשר כיהן כראש האופוזיציה ועתה, אחרי שחלומו להיבחר כראש הממשלה התגשם, מגלה נתניהו חולשה ופאסיביות בלתי מוסברת בשמירת המינהל הציבורי התקין וטוהר המידות הממלכתי, כאשר הפקיר בידיו של ליברמן את מערכת החוק.
כאשר הוקמה הקואליציה הנוכחית פנתה אומ"ץ אל ראש הממשלה המיועד נתניהו בבקשה שיכלול סעיף מיוחד שיחייב את הממשלה החדשה ואת המפלגות שאמורות להשתתף בה להיאבק בשחיתות השלטונית המפלצתית שהגיעה לשיאה בתקופתם של ראשי הממשלות אריאל שרון ואהוד אולמרט.
נתניהו התחמק ועקף כדרכו את נושא השחיתות הציבורית, אולי משום שיש לו קופת שרצים שאנחנו עדיין לא יודעים עליה, ואילו שר המשפטים המיועד נאמן, האמור להיות אמון על שמירת שלטון החוק, לא שמע, לא ראה ולא לחץ.
החלשת מוסד היועץ המשפטי לממשלה עלולה לתת גושפנקא להמשך השחיתות השלטונית שלמרבה הצער לא שככה גם בתקופת כהונתה של הממשלה הנוכחית.
 


לדף קודם  /  לראש הדף
 
חברים כותבים
הספדים לאריה אבנרי
מאמרים
דוח שבועי - מאת אריה אבנרי
ספרים
שלח לחבר הדפס מפת אתר
English שאלות קישורים
office@ometz.org.il פקס 03-5600469 טלפון 03-5605588 דרך בגין 44, תל-אביב, מיקוד 6618360
אפשר להפיץ דף זה באמצעות דואר אלקטרוני, לשמור במחשב האישי, להוריד משרת אינטרנט ולהציגו בפני קהל. כל זאת מבלי לשנות או לפגוע במבנה הדף. על דף זה חלים חוקי זכויות יוצרים. אין לערוך אותו ו/או לעשות בו כל שימוש שלא למטרות שלשמן נועד.
עורכת האתר: מיכל אדר, דוברת תנועת אומ"ץ.
© כל הזכויות שמורות לתנועת אומ"ץ.