הערת אזהרה
סוף גנב לכליאה (47)
05/09/2009

העבירות הפליליות המיוחסות לאולמרט בפרשות בגינן הוגש נגדו כתב אישום אומנם חמורות, אך חסרה העבירה החמורה של קבלת שוחד, שלא הייתה מותירה ספקות והייתה מונעת מפרקליטיו של אולמרט ומחסידיו השוטים לחפש "חורים" בכתב האישום.
  
כתב האישום שהוגש לפני זמן קצר נגד ראש הממשלה לשעבר, המגה מושחת אהוד אולמרט, בשלוש פרשות שחיתות (מרכז ההשקעות, ראשונטורס וטלנסקי) שבהן היה מעורב הינו, לטעמי, צמחוני מדי ורחוק מלשקף את היקף העבירות שביצע האיש בעל הרמה המוסרית המסואבת שתרם רבות להשחתת המדינה.
העבירות הפליליות המיוחסות לאולמרט בפרשות הללו – קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, מרמה והפרת אמונים, רישום כוזב במסמכי תאגיד והעלמת הכנסות במרמה - הן אומנם חמורות, אך לטעמי חסרה העבירה החמורה של קבלת שוחד שלא הייתה מותירה ספקות והייתה מונעת מפרקליטיו של אולמרט ומחסידיו השוטים לחפש "חורים" בכתב האישום.
לצורך איתור ה"חורים" הללו גייס שופרו התקשורתי של אולמרט, 'ידיעות אחרונות', שנהנה לאורך השנים, בתיווכו של אולמרט, מעטיני השלטון את שר המשפטים ההזוי לשעבר פרופ' דניאל פרידמן, שתקף בגיליון יום שישי האחרון את מזוז בגין הגשת כתב האישום במאמר חריף תחת הכותרת: "כשהתביעה ננעלת על מטרה". כתב הלשכה של אולמרט, בן כספית, שעדיין מחויב לו מסיבות שלא טעונות בדיקה, נפגש עם אחד מפרקליטיו כדי לדווח במעריב על קוטרם של ה"חורים" בכתב האישום.
אילו היה היועץ המשפטי מאשים את אולמרט גם בקבלת שוחד, היה סותם את פיותיהם של המשטינים חמגוייסים ואת אלה משתיני הקירות המזדמנים. בכל אחת משלוש פרשות השחיתות הללו קיבל אולמרט שוחד בדרך זו או אחרת, ועד כה לא ברור לי מדוע החליט היועץ המשפטי לממשלה מני מזוז להעניק לאולמרט פטור מסעיף אישום מכריע זה. לתנועת אומ"ץ יש טענה כבדת משקל למזוז בנושא השוחד, שמבוססת על אחד מסעיפי כתב האישום שהוגש נגד אולמרט. בשעתו הגשנו ליועץ המשפטי לממשלה תלונה ממוסמכת על כך שאולמרט קיבל עטים נובעים יקרים כשוחד מאיש עסקים תמורת הטבות שאולמרט העניק לו כאשר היה מופקד על מינהל מקרקעי ישראל, גוף ממשלתי שהיה מאז ומתמיד מקור למעשי שחיתות בחיבורים של ההון והשלטון. מזוז דחה את בקשתנו להורות על חקירת משטרה בהעדר ראיות תשתית. מסתבר שנושא העטים מעוגן בכתב האישום בהקשר של הגשת דוח כוזב ע"י אולמרט למבקר המדינה על השווי הריאלי של עטי השוחד שברשותו.
עבירת השוחד הייתה עוגת חוקו של העבריין הסדרתי אולמרט מאז שמילא תפקידים אופרטיביים של ראש עיריית ירושלים ושר במשרדי הבריאות, תקשורת ותמ"ת, שאיפשרו לו להעניק הטבות שונות, לתפור מכרזים ולבצע עבירות מגוונות, גלויות וסמויות. אולמרט הנהנתן מצא כמה דרכים בדוקות לקבל את השוחד. את ה"כסף הקטן", שהסתכם בכמה אלפי דולרים, הוא קיבל לרוב בצורת עטים נובעים יקרים. את הכסף הגדול שהסתכם במאות אלפי דולרים נטל אולמרט הערמומי באמצעות הלוואות כספיות שהוא ביקש וקיבל בכסף זר במזומן מבלי שטרח לתת כתמורה מסמך כלשהו או המחאה דחויה.
את כספי ההלוואות לא טרח אולמרט להחזיר, בידיעה מראש שהוא מכוסה מפני חשיפה פומבית או חקירה משטרתית. ואמנם, נותני ההלוואות היו לרוב אנשי עסקים שנהנו משירותיו הממלכתיים של אולמרט בניגוד לכללי המנהל התקין ולעיתים גם בניגוד לחוק. הרמיזות שלהם לאולמרט לא הועילו והם נאלצים להבליג עד היום מחשש שיפלילו את עצמם.
הייתה עוד דרך יעילה - רכישת ציורים של רעייתו עליזה במחירים מופקעים הרבה מעל לשווין האמיתי. דמעות התנינה ששפכה בשעתו רעייתו עליזה בשעה שקבלה על ההתנפלות על בעלה בעל הרקב המוסרי שפעל ללא מצפון, הצחיקו אותי. אגב, בשעתו פניתי אל מנהל רשות המיסים לשעבר ג'קי מצא (שהסתבך בינתיים בפלילים) בבקשה לקבל נתונים על גופים ואישים שרכשו את ציוריה של עליזה. המטרה הייתה להשוות את מחיר הרכישה לעומת השווי הריאלי בשוק האמנותי אך הסודיות הקבועה בחוק אסרה עליו לעשות זאת.

אווירת סוף תפקיד

הגשת כתב האישום העלתה את קרנו של מזוז, שהוצג בימים האחרונים כמי שהתעשת והתגבר על הפחדים שהיו לו בשנות כהונתו הראשונות. לפתע התברר שמזוז א' ההססן פינה את מקומו למזוז ב' הנחרץ. קרוב לודאי שאומץ הלב של מזוז קשור לסיום תקופת כהונתו בחודש ינואר הקרוב ויש סימנים לכך שהוא מבקש לברוח מהתפקיד מהר ככל שיוכל. מזוז דחה באחרונה בקשה שהפנה אליו שר המשפטים המתחסד יעקב נאמן להאריך את תקופת כהונתו בחצי שנה נוספת כדי להשלים את הטיפול בכמה תיקים של אישים בכירים, ביניהם תיקו של שר החוץ אביגדור ליברמן.
בשנים הראשונות לכהונתו גילה מזוז רפיסות מול ראשי השלטון וחשש להגיש כתבי אישום נגד ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון, בפרשה המושחתת של האי היווני שזעקה לשמיים, לכוכבים ולירח. ייתכן שמזוז נבהל מספין מתוחכם של מקורבי שרון, שהזהירו כי קטיעת כהונתו בגלל הגשת כתב אישום נגדו עלולה לגרום לתוהו ובוהו פוליטי ולנזקים מדיניים וביטחוניים.
גם אולמרט, שכיהן בתפקיד ממלא-מקום ראש הממשלה ולאחר מכן ירש את מקומו של שרון כראש ממשלה (בפועל) ונבחר כראש הממשלה, נהנה לאורך השנים מפחדיו של מזוז. כך היה בפרשת האי היווני שבה היה מעורב אולמרט הרבה מעל הצוואר וקרוב יותר לפדחתו, אך מזוז נמנע מלהגיש נגדו כתב אישום פלילי כפי שנהג לגבי פרשות שחיתות נוספות שיפורטו בהמשך.
בלי שביקשתי את רשותכם, אני מבקש להתלות באילן משפטי גבוה - פרופ' עמנואל גרוס - ולצטט את דבריו על מזוז כפי שפורסמו ע"י יובל יועז בגלובס: "בתחילת הדרך מזוז לא הפגין שיקול דעת נכון כאדם המופקד על המערכת של התביעה, וההססנות שלו הובילה להחלטה שגויה בעניין האי היווני. אבל השנים עשו את שלהן וההחלטות האחרונות שנתקבלו מלמדות על התמורה שהתחוללה במזוז, שהראה כי הוא מבין טוב יותר את המצופה מהיועץ המשפטי של הממשלה גם כשמדובר בשועי הארץ. בעניין אולמרט הוא הפגין את האומץ הראוי".

הדרך רחוקה מלהסתיים

תנועת אומ"ץ, שנאבקת בחצי תריסר שנות קיומה מאבק חסר פשרות בשחיתות השלטונית, לא יכולה לעמוד מנגד כצופה מן הצד בויכוח הציבורי והמשפטי המתלהט סביב מוצקותו של כתב האישום הפלילי הראשון שהוגש נגד ראש ממשלה מאז הקמת המדינה. יש לנו עניין שהיועץ המשפטי לממשלה יזרז את הטיפול בתיק חקירה נוסף נגד אולמרט, בפרשת המינויים הפוליטיים, ובמקביל, יורה על פתיחת חקירות או השלמתן. במכתב משותף ששיגרתי לפני כמה ימים אל מזוז ואל פרקליט המדינה משה לדור בתוקף תפקידי כיו"ר הנהלת אומ"ץ, נאמר: "תנועת אומ"ץ מברכת אתכם על החלטתכם להגיש כתבי אישום נגד ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט בגין שורה של עבירות חמורות שבוצעו בשלוש פרשות שבהן נחקר אולמרט, בהן מרכז ההשקעות במשרד התמ"ת, מעטפות הכסף המזומן בפרשת טלנסקי ומעשי ההונאה שנעשו באמצעות משרד התיירות 'ראשונטורס'.
"אומ"ץ פונה אליכם בבקשה לזרז את קבלת ההחלטות בפרשות שחיתות נוספות שבהן נחקר אולמרט ע"י המשטרה ועדיין לא נתקבלה החלטה לגביהן. המדובר הוא, בין היתר, בנושא המינויים הפוליטיים. כידוע לכם, תנועת אומ"ץ משמשת בשנים האחרונות ראש החץ במערכה הציבורית לביעור השחיתות השלטונית, ובמסגרת זו הגישה לרשויות אכיפת החוק שורה של תלונות ממוסמכות נגד ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט. אחת התלונות הללו נגעה בפרשת העטים שאולמרט קיבל, לכאורה, כשוחד מאנשי עסקים שהוא טיפל בעניינם. לצערנו, קיבלנו בשעתו הודעה מהיועץ המשפטי לממשלה שאין מקום להגיש נגד אולמרט כתב אישום בנושא זה, אך הופתענו שפרשת העטים עלתה מחדש על סדר היום, אך רק בעניין הדיווח הכוזב על שוויים של העטים, שהוגש למבקר המדינה.
"בהקשר לכך, צר לנו שפרשות שחיתות נוספות שאליהן נקשר שמו של אולמרט, שהועברו על ידינו בשנים האחרונות לרשויות אכיפת החוק, נדחו על הסף ע"י היועץ המשפטי לממשלה. תנועת אומ"ץ הגישה תלונות נוספות נגד אולמרט, המצביעות לכאורה על מעשי מרמה והונאה ולצערנו, טרם נתקבלה הכרעה לגביהן. אנו מצפים לכך שהיועץ המשפטי ידון בהן לפני שיפרוש מתפקידו ויקבל הכרעה לגביהן. אומ"ץ ממתינה עתה להכרעת הבג"צ בעתירה שהגישה בנושא הטיית המכרז של מכירת בל"ל ביוזמת אולמרט ולעתירה נוספת שהגיש העיתונאי יואב יצחק בפרשת שוחד לכאורה ברכישת ביתו החדש ברחוב כרמיה".
בתגובה למכתב הייתה אלי פנייה מלשכתו של מזוז בבקשה להעביר אליה את רשימת התלונות הפתוחות. הרשימה המתפרסמת להלן כוללת תריסר פרשות שחיתות מבית המדרש לעבריינות מתקדמת של אולמרט. חלקן הוגשו ישירות לבחינת היועץ המשפטי לממשלה, חלקן האחר הוגשו ישירות כתלונות למשטרה ויתרן פורסמו בספרי 'זעקי ארץ מושחתת' שהועבר לידיעתו של ראש אגף החקירות והמודיעין לשעבר במטה הארצי של המשטרה, ניצב יוחנן דנינו.

א. מערכת יחסיהם העסקית של אומרט וחברו הטוב, שר האוצר לשעבר הגנב אברהם הירשזון, שנרקמה, עפ"י החשד, בכספי  הסתדרות העובדים הלאומית (הע"ל) וקופת החולים שלה בתקופה שבה כיהן הירשזון כיו"ר הע"ל. לא בכדי מונה ערב התפטרותו של אולמרט מתפקיד ראש הממשלה אחד מנאמניו עוד מתקופת כהונתו כראש עיריית ירושלים לתפקיד מרכזי בקופת החולים.
ב. הלוואה לא חוקית שנטל בעבר אולמרט מכספי הע"ל לצרכי מימון הבחירות לעיריית ירושלים שלא הוחזרה.
ג. עסקת קרקעות ברמת גן באזור הגול עם כפר אז"ר ובית החולים שיבא שבה טיפל אולמרט בעבר כעורך דין. במרוצת השנים הופשרו הקרקעות לבנייה רוויה, למרות שבמקור תוכננו בתים חד קומתיים. נחשף שלהירשזון יש חלקת קרקע ואילו לגבי בעליה של חברה ואדוזית המחזיקה בכמה חלקות, התעוררו חשדות שונים.
ד. מערכת עסקית סמויה מתמשכת בין עו"ד אולמרט לבין שותפו לשעבר, עורך הדין אורי מסר, שעשוי להיות עד מדינה במשפטו. עפ"י החשד, השניים התחלקו בהכנסות מאחת העסקות, הקשורה בהחלטה של אולמרט ערב פרישתו ממשרד התמ"ת ואחריותו על מינהל מקרקעי ישראל מלהעביר שטחים מנמל חיפה לחברה שייצג עורך הדין מסר .
ה. כספים שהרוויח אולמרט בדרכים עסקיות ועקלקלות הודות לפעילותו הציבורית בקבוצת הכדורגל בית"ר ירושלים. בין השאר כפה אולמרט על האוליגרך גאידמק להשתמש בשירותיו המשפטיים של עורך הדין מסר למרות שהיו לו כבר פרקליטים.
ו. נסיעות של אולמרט בתקופה שהיה שר התקשורת למשחקי כדורגל בחו"ל על חשבונם של אילי הון שזכו לחוזים שמנים ברשות השידור.
ז. חשד לקבלת כספים במזומן מקבוצת יהלומנים ישראלים במלון בניו-יורק.
ח. חשד שאולמרט לא משלם שכר טירחה מקובל לפרקליטיו כנדרש.
ט. פרויקטים שהוקמו בירושלים בתקופת כהותו כראש העיר המעלים חשד לקבלת טובות הנאה.
י . מכירת ציוריה של של עליזה אולמרט לאישים וגופים שנהנו ממנעמי השלטון.
יא.מתן שכר באמצעות דרגה פיקטיבית לעובד משרד התמ"ת לשעבר, סלומון קרובי, שניסה להחשיד בפלילים את יועצו של מבקר המדינה לשעבר, ניצב בדימוס יעקב בורובוסקי.
יב. איתור שמותיהם של נותני הלוואות לאולמרט.

אומ"ץ תעשה הכל כדי שימוצה הדין עם אולמרט, ותנסה לסכל כל ניסיון מצידו של אולמרט לפגוע בגופי אכיפת החוק.
בימים האחרונים היו כאלה שהצביעו על כך שאולמרט הועמד בשעתו לדין פלילי בפרשת חשבוניות המס הכוזבות של הליכוד ויצא זכאי בדין. מאחר שהיה לי הכבוד המפוקפק להיות מעורב בהגשת כתב האישום נגד אולמרט ואף חתמתי על תצהיר לעתירה שהוגשה ע"י עמותת אמיתי שקדמה לאומ"ץ, אני קובע באורח חד-משמעי כי אולמרט הצליח להערים אז על שלטון החוק, בין השאר באמצעות קניית אחד העדים שעדותם הייתה מרשיעה אותו ללא ספק. עד היום אני מצר על כך ששמעתי לעצתו של עורך הדין פרופ' דוד ליבאי ולא הגשתי ערעור על הזיכוי שהיה שנוי במחלוקת.
הפעם נעמוד היטב על המשמר ולא נרדם. שור מועד עבריין לא יוכל להשתנות וימשיך לנגוח ולהתל בשלטון החוק. אנו מודעים גם לכך שנמר פוליטי מושחת לא יכול להשיל מעליו את חברברותיו גם כשהפך לאיש עסקים פרטי שהרוויח בשבועות האחרונים מיליוני שקלים.
אולמרט היה ונשאר חברם האישי של מרבית מאילי ההון במדינה. הוא היה מי שהכניס את ההון לתוך השלטון ועתה מצפה לתגמול. תנועת אומ"ץ הציבה לה כמטרה ללוות מקרוב את מערכת קשריו העסקיים ולנסות לזהות את אילי ההון שישכרו את שירותיו. מן הסתם לא כולם יעשו זאת על בסיס חברי. אולי יהיו כאלה שיחזירו תמורה בעד מתנה שקיבלו מאולמרט בעבר.
אולמרט הצליח לשטות ברבים מדי ולאחז את עיניהם לאורך זמן. לא עוד. הגיע הזמן שייתן את הדין על כל מעלליו.
 


לדף קודם  /  לראש הדף
 
חברים כותבים
הספדים לאריה אבנרי
מאמרים
דוח שבועי - מאת אריה אבנרי
ספרים
שלח לחבר הדפס מפת אתר
English שאלות קישורים
office@ometz.org.il פקס 03-5600469 טלפון 03-5605588 דרך בגין 44, תל-אביב, מיקוד 6618360
אפשר להפיץ דף זה באמצעות דואר אלקטרוני, לשמור במחשב האישי, להוריד משרת אינטרנט ולהציגו בפני קהל. כל זאת מבלי לשנות או לפגוע במבנה הדף. על דף זה חלים חוקי זכויות יוצרים. אין לערוך אותו ו/או לעשות בו כל שימוש שלא למטרות שלשמן נועד.
עורכת האתר: מיכל אדר, דוברת תנועת אומ"ץ.
© כל הזכויות שמורות לתנועת אומ"ץ.