הערת אזהרה
המסובכים (1)
19/06/2015

על הקשר בין ח"כ חזן, תנ"צ ברכה, ראש הממשלה לשעבר אולמרט והנשיא הקודם פרס

1. אולמרט המתנה דרוכה
  

חלפו כבר תשעה ירחי לידה מאז שהשופט המחוזי התל אביבי דוד רוזן גזר עונשי מאסר כבדים על נאשמי פרשת הולילנד בגין קבלת ומתן שוחד. על בכיר הנאשמים ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט נגזר להיכלא מאחורי סורג ובריח שש שנים.

השופט קבע שגזר הדין יבוצע בפעל אחרי תקופה קצרה של התארגנות אישית אלא שבית המשפט העליון הפך את החלטתו בעקבות הערעור שהגישו כל המורשעים ובראשם אולמרט.

מאז ממשיך אולמרט את חייו העסקיים והחברתיים כרגיל. הוא מופיע באירועים חגיגיים, סועד במסעדות יוקרה עם אילי הון, מתראיין בכלי התקשורת ומנהל אורח חיים ראוותני.

הסחבת בדיון בערעורו של אולמרט שישמע כנראה בנפרד נובעת בעיקרה מכך שראש צוות השופטים שדן בערעור סלים ג'ובראן כיהן כיו"ר ועד הבחירות לכנסת ה 20 ובמשך כמה שבועות הדיר את רגליו מכס השיפוט.

זאת ועוד: השופטים העליונים החליטו במקביל להמתין לדיון חוזר במשפטו של אולמרט בפרשת טלנסקי שנערך בבית המשפט המחוזי בירושלים בעקבות חשיפת הקלטות של שולה זקן. בעוד שבדיון הראשון זוכה אולמרט בפסק דין מפוקפק הפעם הורע ודין לעשרה חודשים.

כמה שבועות אחרי שהשופט העליון ג'ובראן חזר לכס המשפט ובמקביל הסתיימו באחרונה ההליכים בבית המשפט המחוזי פניתי אל נשיאת בית המשפט העליון השופטת מרים נאור מטעם אומ"ץ וכתבתי לה בין השאר: "נראה לנו שהמועד שחלף מאז הגשת הערעור בתיק הולילנד סביר כדי לפרסם את הכרעת בית המשפט העליון ... אומ"ץ מצטרפת לביקורת הציבורית על הסחבת שקיימת בבית המשפט העליון בנושא הנדון".

בתשובה לכך כתב לי עו"ד רון גולדשטיין עוזר משפטי בכיר לנשיאה: "מכתבך הועבר לעיונה של נשיאת בית המשפט העליון שהסמיכה אותי להשיב לך. התיק בעניין הולינד הינו הליך מורכב. התיק נמצא בעבודה".

השאלה היא כמה זמן תמשך העבודה הזו ואם לא תהיה בינתיים התיישנות.

2.  תנ"ץ ברכה - התחמקות מחקירה  

הגילויים האחרונים של News1 על ראש יחא"ה תנ"ץ אפרים ברכה בעניין מעורבותו לכאורה בשיבוש חקירת משטרה נגד קבלן אשדודי ידוע ובניסיון לסייע לחשוד בביצוע עבירות פליליות לחמוק מלתת את הדין לא הפתיעו את תנועת אומ"ץ שעוקבת מזה זמן בדאגה גוברת והולכת אחר תפקודו הבעייתי של ברכה בתפקידו הרגיש.

אתר "News1" חשף בימים האחרונים פרשה חדשה שקשורה בראש יאח"ה תת ניצב אפרים ברכה המעלה חשד בביצוע מעשים פליליים ומחייבים נקיטת פעולה מיידית.

תנועת אומ"ץ הרימה את הכפפה ופנתה בעת ובעונה אחת אל היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין ואל פרקליט המדינה שי ניצן בדרישה להורות על חקירת הפרשה בהקדם ולהשעות אותו עד לסיום החקירה.

כצפוי לא נענו שני שומרי הסף הנרפים לדרישתנו.

במקביל פניתי אל השופטת בדימוס הילה גרסטל נציבת הביקורת על מערך התביעה בבקשה לבדוק מדוע לא התערבה פרקליטות בבחישה בתיק חקירה שהועבר להכרעתה.

מתוך מעקב אחר פעילותה של גרסטל אין לי ספק שהנציבה לא תיתן את ידה לטיוח.

לפני שנה וחצי ערב מינויו של ברכה לתפקידו פניתי לשר לביטחון פנים לשעבר יצחק אהרונוביץ בבקשה לעכב את המינוי בגלל מידע זה, תת ניצב ברכה התנהל בשנים האחרונות באופן בעייתי ביותר בתפקידיו במשטרה ובין השאר גם לסיכון חייו של מקור משטרתי.

בנוסף לפרסום הנ"ל פורסמו בשבועות האחרונים בכלי התקשורת עובדות שונות על תת ניצב ברכה שמהן עלה כי יש לו בעיות אישיות ומקצועיות בתחום טוהר המידות והיחס האנושי.

תפקיד ראש יאח"ה הינו תפקיד רגיש במיוחד ונראה לנו שיש מקום למנות לתפקיד זה קצין משטרה בכיר שאינו שנוי במחלוקת. השר לביטחון פנים לא נענה לבקשתנו.

וזה עוד לא הכול עדיין: אומ"ץ הגישה בשעתו באמצעות עורך הדין יובל יועז עתירה לבג"ץ נגד פרקליט המדינה, היועץ המשפטי לממשלה ומנהל מח"ש בדרישה להורות להם לפתוח בחקירה פלילית כנגד ראש יאח"ה, תת-ניצב אפרים ברכה, בפרשת הרב פינטו.

בעתירה נטען, בין השאר, כי כתב האישום שהוגש נגד הרב פינטו, במסגרת הסדר טיעון שנחתם עמו, מגלה חשדות לקבלת טובות הנאה, שוחד, מרמה והפרת אמונים מצידו של תנ"צ ברכה וזאת לאורך שנים. עוד נטען, כי גם העדויות והראיות מחקירתו של פינטו, שנחשפו בשבועות האחרונים בתקשורת, מחזקות את החשדות המתעוררים כנגד פינטו. על-רקע כל זאת, החלטתם של פרקליט המדינה והיועמ"ש שלא לפתוח בחקירה כנגד ברכה היא בלתי סבירה באופן קיצוני.

עסקת הטיעון בין הפרקליטות לבין הרב פינטו נחתמה כדי שמערכת אכיפת החוק תוכל להשתמש בעדויות ובמסמכים שהעבירו הרב פינטו ואנשיו למח"ש, במסגרת החקירה המתנהלת נגד ניצב (בדימוס) מנשה ארביב, לשעבר מפקד להב 433, החשוד בקבלת טובות הנאה מפינטו. ואולם בד-בבד, מתעלמים הפרקליטות והיועמ"ש מדבריו של הרב פינטו, שלפיהם העניק טובות הנאה גם לתנ"צ ברכה, לאורך שנים, זמן רב לפני שדיווחו מפקדיו על הצעת השוחד הראשונה כביכול שקיבל מצד פינטו.

עוד נטען בעתירה כי ניהול חקירת פרשת השוחד נגד הרב פינטו ביאח"ה, היחידה שעליה מופקד תנ"צ ברכה – היעד למתן השוחד כביכול, מגלמת כשל מובנה בניהול החקירה. למעשה מדובר בכשל כפול: הן באי-העברת העניין לידיה האמונות של מח"ש, שהיא גוף החקירה האמון על חקירת חשדות כנגד אנשי משטרת ישראל, במקרה שיתברר שב"טנגו השוחד" רוקדים שניים גם במקרה זה – נותן השוחד ומקבל השוחד; והן בהפקדת החקירה בדבר חשדות למתן שוחד לקצין משטרה בידי יחידה שאותו קצין עצמו מופקד עליה".

העתירה נדחתה ע"י שופטי בג"ץ. תת-ניצב ברכה ממשיך לפקד על יאח"ה.

והמשכיל בעת הזו לא ישתוק.

3. חבר הכנסת חזן - ליצנות אלימה

ערב הבחירות לכנסת ה-20 פנו כמה גורמים אל אומ"ץ וניסו לעניין אותנו בצעיר אלמוני בשם אורן חזן המועמד במקום ה-30 ברשימת הליכוד וטענו שהוא לא רק ליצן אלא אדם בעייתי בעל רקורד שלילי ואם יבחר לכנסת צפויות ממנו צרות צרורות.

מאחר שהמיקום שלו לא נראה ריאלי לא הרחבנו את היריעה ואין ספק ששגינו בכך אחרי שבכל יום כמעט נחשפת פרשה אישית חדשה שבה הוא מעורב.

בכל מקרה אחרי שחזן נבחר לכנסת הוא הפך לאחד הלקוחות הכבדים של אומ"ץ ואנו מלווים על כל צעד ושעל את מעלליו החוזרים ונשנים.

עקבנו בדאגה אחר מבצע הסחיטה שעשה חזן לראש הממשלה שעומד בראש קואליציה צרה.

חבר הכנסת התימהוני נבחר כסגן יו"ר הכנסת וכחבר בחמש ועדות כנסת לרבות ועדת החוץ והביטחון אחרי שנחשף שחזן היה בעבר בעליו של קזינו בבולגריה שבו סופקו נשים ללקוחת וכנראה שלא נמנע גם מלעשן סמים הזדרזנו להגיש נגדו תלונה לוועדת האתיקה החדשה של הכנסת כדי שתקבע את עמדתה.

מאחר שבאותו שלב הוועדה עדיין לא החלה לפעול הכדור עבר לידיו של יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין שהחליט להשעות זמנית את חזן מניהול ישיבות הכנסת.

אומ"ץ לא הסתפקה בכך וביקשה מאדלשטיין להשעות את חזן מחברותו מועדת החוץ והביטחון בגלל רגישות הנושאים שהוועדה מטפלת בהם והחשש שאורן ייסחט.

אדלשטין השיב לנו שאין לו סמכות לכך והיפנה אותנו אל ראש הממשלה כאל מי שמינה את חזן כחבר בוועדת החוץ והביטחון.
פניתי אל נתניהו אבל הוא משהה בשלב זה את החלטתו. בכל מה שנוגע לחזן ביבי שותק כנראה מחשש לגורלה של הקואליציה.

בכל מקרה שמחתי לשמוע שחזן הדיר את עצמו מישיבתה האחרונה של ועדת החוץ והביטחון.

מן הסתם היעדרותו הייתה קשורה לפרשה חדשה שנקשרה אליו.

כמה עובדות במועדון לילה ישראלי שחזן ניהל בעבר טענו בראיון מוקלט בערוץ 10 שהוא הטריד אותן מינית אבל הן חששו להתלונן נגדו במשטרה מחשש שיפוטרו מעבודתן.

4. הנשיא לשעבר פרס - התנהלות עלובה  

השבוע הייתה לי הזדמנות להיפגש עם נשיא המדינה ראובן ריבלין במסגרת מפגש היכרות עם פורום עידן חדש בראשותו של מבקר המדינה לשעבר השופט בדימוס מיכה לינדנשראוס שמייצג תנועות ועמותות שפועלות נגד השחיתות ולמען חיסול עוולות חברתיות.

את הקמת ארגון הגג יזמה לפני כשנה תנועת אומ"ץ אחרי שהגענו למסקנה שעשוי להיות משקל סגולי לפעילות משותפת בכמה נושאים שעומדים על סדר היום הציבורי כמו ההון שממשיך לחדור לשלטון ביתר שאת.

במסגרת הסקירה הקצרה שנתתי בעת המעמד הבעתי את הוקרתי לנשיא הנוכחי שהביע תמיכה מפורשת באג'נדה של הגוף החדש וזאת בניגוד לקודמו הנשיא לשעבר שמעון פרס שחמק בשיטתיות להתקרב לנושא השחיתות מסיבות שלא היה קשה לנחשן.

ריבלין לא היה מוכן לשמוע אף מילת ביקורת על מה שאירע במשכן נשיאי ישראל לפניו בעיקר לא על בזבוז שיטתי של כספי ציבור כפי שנחשף באחרונה בדוח מבקר המדינה.

אגב, פרס, שנהנה בעבר מפופולרית רבה בעת כהונתו כנשיא, הצליח לשחור את דמותו במו ידיו אחרי שנחשף מחדש לא רק כעסקן פוליטי אלא כמי שמוכן לשמש איש שיווק של בנק הפועלים בכנס לקוחות של הבנק בחו”ל.

בסיום המפגש הגשתי לריבלין את ספרי החדש: "אומץ לב" (25 שנות מאבק בשחיתות השלטונית) והדגשתי במפורש ש"אומץ לב" אינו ספר מסחרי וההכנסות ממכירת הספר מיועדות לתנועת אומ"ץ.

הופתעתי לטובה שלפני היציאה עצר אותי אחד מאנשי בית הנשיא וערך כנדרש רישום על קבלת מתנה.

המנהל התקין חזר באיחור רב למשכן נשיאי ישראל.

לדף קודם  /  לראש הדף
 
חברים כותבים
הספדים לאריה אבנרי
מאמרים
דוח שבועי - מאת אריה אבנרי
ספרים
שלח לחבר הדפס מפת אתר
English שאלות קישורים
office@ometz.org.il פקס 03-5600469 טלפון 03-5605588 דרך בגין 44, תל-אביב, מיקוד 6618360
אפשר להפיץ דף זה באמצעות דואר אלקטרוני, לשמור במחשב האישי, להוריד משרת אינטרנט ולהציגו בפני קהל. כל זאת מבלי לשנות או לפגוע במבנה הדף. על דף זה חלים חוקי זכויות יוצרים. אין לערוך אותו ו/או לעשות בו כל שימוש שלא למטרות שלשמן נועד.
עורכת האתר: מיכל אדר, דוברת תנועת אומ"ץ.
© כל הזכויות שמורות לתנועת אומ"ץ.