הערת אזהרה
קרקס אולמרט-זקן (12)
18/10/2013

זכות השתיקה סייעה לשולה זקן במשפטים הקודמים שבהם עמדה לדין פלילי, עד שבא משפט הולילנד שאילץ אותה לפתוח את פיה הגדול ולהפעיל את הקרקס ביחד עם אולמרט. כל הסימנים מעידים על כך שדווקא במשפט זה הקרקס של השניים יקרוס על בעליו 

                                                           ▪  ▪  ▪
הלוליינות הראשונה בקרקס המשפטי בכיכובם של ראש הממשלה לשעבר המגה-מושחת אהוד אולמרט, ומנהלת לשכתו לשעבר העבריינית הסדרתית שולה זקן, שעומדים למשפט פלילי בימים אלה באשמת קבלת שוחד בפרשת הולילנד, קשורה להגנה המשפטית שמקבלת זקן.

במהלך הדיונים המשפטיים שהיו באחרונה נחשף איל ההון היהודי-אמריקני דניאל אברהמס, ידידו הקרוב של אולמרט, כמי שתרם סכומי כסף בהיקף לא ידוע למימון הגנתה של זקן במשפטיה הפליליים. אולמרט לא הכחיש כי טיפל בעניין זה כדי לא להפקיר את שולה, הזנב הצמוד שלו, שהגדירה אותו כ"מפעל חייה".

למי ששכח, אברהמס, פעיל שמאל בינלאומי, נהג לתרום בעבר לישראל רק לצרכי קידום השלום עם הפלשתינים, וזו הסיבה מדוע תרם בעבר לאולמרט כשזה התמודד על ראשות עיריית ירושלים אחרי שחצה את הקווים הפוליטיים והתקרב לעמדות השמאל.

מדי פעם היה מנסה אברהמס לרצות את אולמרט גם במישור הכספי האישי. כך נהג, למשל, כאשר רכש בשעתו את ביתה של משפחת אולמרט ברחוב כ"ט בנובמבר בירושלים תמורת מחיר גבוה ממחיר השוק, והשכיר את הבית לאולמרט לתקופה מסוימת אחרי שהבית עבר לבעלותו במחיר נמוך.

אולי אין זה מקרי שבתקופה שבה כיהן אולמרט בעבר כשר האוצר, הוא ניסה לצרף את אברהמס לרשימת הקונים הזרים של מניות הממשלה בבנק לאומי באמצעות מכרז תפור, אך המהלך לא צלח. אומ"ץ הגישה עתירה נגד היועץ המשפטי לשעבר בגין החלטתו שלא להעמיד לדין פלילי את אולמרט בפרשה זו בעבירה של מרמה והפרת אמונים.

מי שהייתה מעורבת עד צוואר במגעיו של אברהמס עם אולמרט הייתה, איך לא, שולה זקן, מנהלת לשכותיו, שדאגה בו-זמנית לאינטרסים שלו ושל הבוס המסואב שלה. נותרה, אפוא, שאלה שלא ניתן לה עד כה מענה: האם קבלת הסיוע הכספי מאברהמס אינה מהווה עבירה פלילית נוספת של אולמרט וזקן?

אומ"ץ ויתרה על הגשת תלונה בנדון. עשרות תלונות שהגשנו בעבר על מעלליהם המשותפים של אולמרט יחד עם זקן ואחרים לא נחקרו על-ידי המשטרה, שהתעייפה מזמן, למרבה הצער, ממעשי השחיתות שלהם. אנחנו איבדנו את התקווה שהיועץ המשפטי לממשלה הנוכחי, שהפגין עד כה אימפוטנציה בקבלת החלטות, יתעשת ויוכיח גבריות משפטית.

"מצב כלכלי סביר בהחלט" 
בקרקס המשפטי אולמרט-זקן יש גם מעשי ליצנות משולבים בקומבינות שהשניים טוו אותם במשותף כדרכם בחול. צעד מגוחך מעין זה קשור לסניגוריה הציבורית. לפני כשנתיים, בעיצומם של המשפטים הפליליים נגד זקן, היא פנתה אל בית המשפט וביקשה להעמיד לרשותה סניגור ציבורי, מאחר שלטענתה אין ביכולתה לממן מכיסה את הגנתה. פנייה זו נראתה לנו תמוהה, לאור העובדה שזקן חיה אז בראוותנות שכללה, בין השאר, טיסות תכופות לחו"ל במחלקות עסקים, מסעדות יוקרה, תכשיטים יקרים שענדה על עצמה (חלקם חשודים כמתנת שוחד בפרשת הולילנד שהוענקו לה על-ידי עד המדינה המנוח שמואל דכנר) ועוד.

אומ"ץ לא הייתה יכולה לעמוד מנגד. פנינו אז אל ד"ר יואב ספיר, סניגור ארצי משפטי, בנוסח הבא: "תנועת אומ"ץ מטפלת בשנים האחרונות בהתנהלותה העבריינית של מנהלת לשכת ראש הממשלה לשעבר שולה זקן.

"המידע שנצבר באומ"ץ הועבר לרשויות אכיפת החוק וחלקו שימש בסיס להגשת כתבי אישום נגדה.

"במקביל עקבנו אחר רמת חייה הגבוהה של זקן והתרשמנו שהמצב הכלכלי של משפחתה סביר בהחלט.

"באחרונה פורסם שזקן שחררה את פרקליטה בנימוק שאין ביכולתה להמשיך לממן את שכר טירחתו ובדעתה לפנות לקבלת סיוע מהסנגוריה הציבורית.

"הודעה זו עוררה אצלנו הרמת גבות נוכח המידע הנ"ל.

"הפתעתנו גברה כאשר התברר שבמקביל לפנייתה לסנגוריה הציבורית היא ערכה מסיבת פאר משפחתית יקרה בהשתתפות כאלף אורחים דבר המעיד על כך שהיא אינה בחזקת נזקקת.

"לאור האמור לעיל אנו מבקשים לדעת האם עונה זקן על הקריטריונים של האזרחים הזכאים לסיוע משפטי של הסנגוריה הציבורית".

בתשובה לכך כתב לנו הסניגור הציבורי הראשי, בין היתר: "הסנגוריה הציבורית לא מינתה לזקן סנגור מיד ובמשך כמה שבועות הייתה בקשר עם גב' זקן על-מנת לאפשר לה למצות את ניסיונותיה להעסיק סנגור באופן פרטי. רק לאחר שכל ניסיונותיה לשכור עורך דין פרטי לא צלחו הודיעה הסנגוריה הציבורית לבית המשפט ובית המשפט קבע שיש למנות לה סנגור לאלתר".

רומן דמיוני עם דכנר 
פרט מאלף נוסף המאפיין את זקן: בשעתו היא פנתה אל המוסד לביטוח לאומי בדרישה להעניק לה אחוזי נכות קבועים, מאחר שלטענתה היא נפלה ונחבלה, וזו תאונת עבודה לכל דבר. אחרי שאומ"ץ פנתה אל המוסד לביטוח לאומי בבקשה לבדוק את נסיבות המקרה, משכה זקן במפתיע את תביעתה, אולי מחשש שהבדיקה תחשוף קומבינה נוספת שלה. דומה שכל מילה נוספת מיותרת.

מותו של עד המדינה שמואל דכנר בעיצומו של משפט הולילנד המתוקשר, איפשר לצמד המסואב לשלוף מדי פעם שפנים חדשים בקרקס שלהם מגזע מעורב של שקר ודמיון. כך נולד נושא הרומן שהתנהל בשעתו, כביכול, בין דכנר לבין זקן, וזאת במטרה להכשיר ולהלבין את כספי השוחד שהיא קיבלה ממנו ולנסות להרחיק את אולמרט שנהנה מהם במישרין ובעקיפין.

דכנר המנוח לא היה טלית שכולה תכלת. טליתו של דכנר הייתה מוכתמת בכתמים שונים שנוצרו על-ידי עבירות פליליות ובשל תכונות שליליות מגוונות, בהן אי-אמירת אמת. אבל משום-מה נטיתי בשעתו להאמין לעדותו של דכנר בשלבים המוקדמים של משפט הולילנד, שבמהלכה הכחיש מכל וכל את הסיפור כאילו היו לו קשרים אינטימיים עם זקן. דכנר טען שהייתה לו היכרות בלבד עם זקן, שנולדה במהלך מגעיו הפליליים עם אולמרט. זקן עצמה אמרה בעדותה במשטרה, שיחסיה עם דכנר שהיה מבוגר ממנה בעשרים שנה היו של אבא ובת. זה לא המקרה של "גילוי עריות".

במהלך המשפט, אחרי שנדחקה אל הקיר, טענה שהיו ביניהם יחסים אינטימיים מוגבלים של לטיפות בעיקר. הערה זו הקפיצה את השופט דוד רוזן, שמגלה פעילות רבה במשפט ומודע היטב לתרגילים המסריחים של אולמרט וזקן, והביע תמיהה על כך שדכנר היה מוכן להעניק לה כספים בהיקף גדול, תכשיטים יקרים ומתנות תמורת "ליטופים".

לא היה זה מקרי שלמחרת לא הגיעה זקן להמשך החקירה בבית המשפט והגיעה לבית החולים הדסה לבדיקות אחרי שחשה ברע לטענתה. ספק אם הסניגור הציבורי של זקן, אחד הצופים המופתעים בקרקס, האמין שיש לה בעיות בריאות. גם הוא התחיל להבין שמה שזקן מסכמת איתו מראש במשרדו אינו בהכרח מה שהיא תגיד בבית המשפט.

ערב קודם נאלצה כנראה זקן להסביר לבעלה ולילדיה מדוע עליה להמציא "רומן" שלא היה ולא נברא בניסיון לחלץ את עצמה ואת אולמרט מהכלא באשמת קבלת שוחד. בני משפחתה של זקן מבולבלים ללא ספק אחרי שכבוד משפחתם נרמס בפומבי.

אגב, לא שכחנו שזמן קצר לפני פטירתו של דכנר, זקן עמדה לחתום על עסקת טיעון לגבי כתב האישום שהוגש נגדה בפרשת הולילנד והייתה מודה בקבלת שוחד ומסגירה את אולמרט. היא חזרה בה, ברגע האחרון, בגלל לחץ שהפעיל עליה אולמרט ששלט בה כבר שנים רבות מאז שהחלה לעבוד בגיל 16 במשרד הפרקליטים שלו בירושלים ופיתחה כלפיו הערצה עיוורת ונאמנות ללא סייג.

אחרי שדכנר נפטר החליטו שולה זקן ויקיריה לטפח מחדש את נושא ה"רומן" הדמיוני. ספק אם הסניגור הציבורי שלה מאמין שאמנם כך היו פני הדברים הרומנטיים.

פרשת רשות המיסים 
מסתבר שעד כה שיחק המזל לזקן והיא נחלצה בזול יחסית מכתבי האישום שהוגשו נגדה, בפרשות טלנסקי, ראשונטורס, האזנות סתר ורשות המיסים. עכשיו היא מצפה שהמזל יחזור אליה גם בכתב האישום של הולילנד. כדי לסייע למזל, נולד ה"רומן".

כדי ללמוד על דרכי התנהלותה של העבריינית הסדרתית זקן, כדאי להרחיב את הדיבור על פרשת רשות המיסים שאירעה בתקופה שבה היה אולמרט שר האוצר וביצע עבירות פליליות למכביר. בין השאר, ניסה אולמרט למכור את מניותיה של הממשלה בבנק לאומי לשני אילי הון זרים, ועשה זאת לא לשם שמיים אלא למען הכיס.

פרשת השחיתות במערכת המיסים אירעה בתקופה שבה כיהן אולמרט כשר האוצר והיה מופקד על הצינור הראשי של ההון החודר לשלטון, שהוא היה אחד מאדריכליו הראשיים.

מנהל רשות המיסים לשעבר, ג'קי מצא, שהסתבך בפלילים אחרי שנשבה בידי "כנופייה" בת שלושה אנשים ששלטה במערכת המיסים - שולה זקן, אחיה יורם קארשי ורו"ח קובי בן-גור - אמר לי בשעתו שידה של זקן הייתה בכל, הרבה מעבר למה שיוחס לה. בין השאר עלה בידה של זקן להביא לסגירת תיקים של עברייני מס וייתכן שלא תמיד עשתה זאת לשם שמיים, אלא כדי להקל בשיעורי המס של נישומים שונים ולדחוף למינויים של אנשי שלומה ולמינויים של מקורבים פוליטיים לבוס שלה אולמרט.

קשה לי להאמין שזקן עשתה פעולות לא חוקיות נוספות במשרד האוצר על תקן של אספנית מצוות. אני נוטה יותר להתייחס אליה כאל אספנית ממון, למרות שהיא נהגה מאז ומתמיד להציג עצמה כבעלת אמצעים כספיים מוגבלים.

לעומת זאת הצליח אולמרט לחמוק מכתב אישום נוסף בפרשת רשות המיסים, שהייתה בשורה התחתונה ניסיון נואל של אולמרט להשתלט על רשות המיסים בעזרתם של שולה זקן, אחיה יורם קארשי ואיש העסקים קובי בן-גור, שניצלו את תמימותו של הממונה על הרשות לשעבר ג'קי מצא, שהסתבך בגללם, נדון למאסר וקטע קריירה מזהירה.

רק שופט שלא היה מעודכן כנראה בחלקה המשמעותי הפלילי של זקן בפרשה המסואבת של מערכת המיסים, יכול היה לקבוע שזקן הייתה, כביכול, "רק מזכירה", ולכן גזר עליה רק עבודות שירות.

זקן שאבה חוצפה מגזר הדין המגוחך והכריזה קבל עם ותקשורת: "אם זה הפרצוף של המדינה, אני מתביישת בה". למען האמת, לא הבנתי לאיזה פרצוף בדיוק התכוונה זקן, שהייתה שותפה פעילה למעלליו הפליליים של הבוס האישי שלה, אהוד אולמרט, שהשחית את מרבית החלקות הטובות במדינה.

העונש שלו הייתה ראויה זקן בגין מעשי העבריינות הבלתי נלאים שלה במערכת המיסים, בסעיפים של מרמה והפרת אמונים, היה חייב להיות, לעניות הדעה ולעשירות המידע, מאסר של כמה שנים.

מושחתת בזכות עצמה 
כאשר התמנה אולמרט כראש הממשלה, הוא התעקש, לא במקרה, למנות את אברהם הירשזון, שותפו לדברי עבירות במשך שנים, לתפקיד שר האוצר. זקן הייתה מעבירה מסרים סמויים בין השניים ודאגה שהירשזון יבצע לא רק את המדיניות הכלכלית שאולמרט הכתיב אלא גם את השירותים המלוכלכים שלו.

ידה של זקן הייתה בכל והיא משכה בכל החוטים, הגלויים והסמויים. זקן ידעה היטב כיצד עובד הראש הקרימינלי של אולמרט וכיצד יש לסייע לו בעיגול פינות, בהסתרת קבלת כספי שוחד ובעיקר בטשטוש עקבות. זקן קבעה מי יפגוש את שר האוצר ויתוגמל על ידו אחרי שיסדיר את ענייני המתן בסתר לעשירים ומי יישאר בלי תאוותו בידו. כך היא נהגה גם בלשכות האחרות שבהן התנהלו מערכות סמויות של אולמרט עם אילי הון מקומיים וזרים שאיפשרו לו להתעשר במהלך שירותו הציבורי.

זקן צברה ניסיון וקשרים במסגרת תפקידיה כמנהלת לשכותיו של אולמרט כחבר כנסת, ראש עיריית ירושלים, שר בכמה משרדים, ובתפקידו האחרון כראש הממשלה.

התייחסותה המתמשכת כלפי אולמרט הייתה שילוב קטלני מבחינת שלטון החוק, של הערכה, הערצה, אהבה וסגידה. זקן פיתחה באולמרט תלות מוחלטת. אולמרט המניפולטור, הקומבינטור, הערמומי והתחמן, ידע היטב כיצד לשלוט בזקן בנוכחות קרובה ובשלט רחוק. זו הייתה למעשה הסיבה העיקרית לכך שהיא מעולם לא הסגירה אותו ולא הייתה מוכנה להעיד נגדו, גם כאשר הפסיקה לנהל את לשכתו בפעילות העסקית הנוכחית שלו, שבמסגרתה הוא מנצל היטב את הקשרים שרקם במהלך שירותו הציבורי.

זקן ידעה את סודותיו הכמוסים ביותר של אולמרט, לרבות חשבונות הבנק האישיים שלו. היא הכירה את הדרכים הנפתלות שבאמצעותן התעשר באורח בלתי חוקי הן מהקופה הציבורית והן מכיסיהם של אילי הון, והייתה מעורה בתמורות שהוא העניק. זקן החזיקה ברשותה רשימה מעודכנת של אילי הון שהעניקו הלוואות כספיות נדיבות לאולמרט, והוא לא טרח להחזיר אותן לעולם.

זקן השתלבה היטב בפרשות השחיתות של אולמרט, שלא כולן נחשפו עד היום, והפכה למושחתת בזכות עצמה. בכמה תחומים התלמידה עלתה על המורה שלה. זקן חיקתה את אורחות-חייו של אולמרט והפכה לנהנתנית בזכות עצמה. לא פעם טסה במחלקה ראשונה. היא הרבתה להתחכך עם חבריו המיליונרים של אולמרט ויצאה נשכרת מכך. בהדרגה הפכה זקן ידוענית בזכות עצמה והקיפה עצמה ברבים ורעים מקהילת המי ומי ומדוע ולמה ובעיקר איך הם צברו את כספם.

החוק לא היה מעולם נר לרגליה של זקן ואילו ידיה בחשו בכל פרשה פלילית שבה היה מעורב אולמרט. למעשה החזיקה זקן לאורך השנים את אולמרט במקום רגיש ביותר, ונראה היה שאולמרט חשש שהפה הגדול שלה עלול להמיט עליו שואה פלילית. ביטוי מוחשי לכך ניתן כאשר המשטרה חשפה שזקן קיימה האזנות סתר קבועות לשיחות שניהל אולמרט כאשר כיהן כראש הממשלה. על כך תעמוד זקן לדין במשפט אחר. כאשר נודע לאולמרט על ההאזנות הלא-חוקיות הללו, שנעשו מסיבות שידועות למתי-מספר, היה מופתע ביותר. מאוחר יותר חזר בו אולמרט וטען שהן נעשו, כביכול, בידיעתו. אני מוכן לשים את נפשי בכפי ולהעלות חשד שזקן ביצעה לאולמרט האזנות ומעקבים שונים גם בחלק מתפקידיו הציבוריים האחרים. אם אולמרט ידע, הוא שתק.
 
הקרקס עומד לקרוס 
כאשר נחקרו אולמרט וזקן בפרשות טלנסקי וראשונטורס, נאסר עליהם להיפגש על-מנת שלא יתאמו חלילה עדויות ביניהם, אבל הם מצאו דרכי תקשורת לצרכי תיאומים. אז נולד גם הקרקס המשפטי אולמרט-זקן שפועל עתה במלוא עוצמתו.

במרוצת השנים שבהן היה לי הכבוד המפוקפק לעסוק בפרשות השחיתות של אהוד אולמרט, נשאלתי לא אחת, מדוע התייצבה זקן באורח טוטאלי לימינו של אולמרט, הייתה מוכנה להסתכן בתשלום מחיר אישי כבד, וסירבה לכל הצעה לשמש עדת מדינה נגדו ולחלץ את עצמה מהבוץ הטובעני?

יש לכך כמה סיבות שלא את כולן ניתן לגלות במסגרת זו. סיבה אחת בכל זאת ניתן לחשוף: זמן קצר לפני שנפטר אביה של זקן, בא אליו אולמרט בשעה ששכב על ערש דווי וביקש את ברכתו בנוכחות בתו. האב השביע באותו מעמד את בתו שלעולם לא תזיק לאולמרט ולא תעיד נגדו גם לא אם יפגע בה כפי שעשה במשפט הולילנד. זקן מילאה את מצוות אביה עד כה, שלא היה מודע לכך כנראה שבתו מעורבת בפלילים. ברגע של משבר עמדה להעיד נגדו ונבלמה ברגע האחרון.

זכות השתיקה סייעה לזקן במשפטים הקודמים שבהם עמדה לדין פלילי עד כה, עד שבא משפט הולילנד שאילץ אותה לפתוח את פיה הגדול ולהפעיל את הקרקס ביחד עם אולמרט. כל הסימנים מעידים על כך שדווקא במשפט זה הקרקס של אולמרט וזקן יקרוס על בעליו - ובא לציון ההולילנד ללא מרכאות גועל-נפש.

לדף קודם  /  לראש הדף
 
חברים כותבים
הספדים לאריה אבנרי
מאמרים
דוח שבועי - מאת אריה אבנרי
ספרים
שלח לחבר הדפס מפת אתר
English שאלות קישורים
office@ometz.org.il פקס 03-5600469 טלפון 03-5605588 דרך בגין 44, תל-אביב, מיקוד 6618360
אפשר להפיץ דף זה באמצעות דואר אלקטרוני, לשמור במחשב האישי, להוריד משרת אינטרנט ולהציגו בפני קהל. כל זאת מבלי לשנות או לפגוע במבנה הדף. על דף זה חלים חוקי זכויות יוצרים. אין לערוך אותו ו/או לעשות בו כל שימוש שלא למטרות שלשמן נועד.
עורכת האתר: מיכל אדר, דוברת תנועת אומ"ץ.
© כל הזכויות שמורות לתנועת אומ"ץ.