הערת אזהרה
המאבטח של הממשלה (55)
15/02/2013

מכתב פומבי אל ח"כ אביגדור ליברמן: אני יודע היטב שיש לך ותק של מאבטח מיומן עוד מהעבר הרחוק שלך כאשר היית סטודנט בירושלים ושימשת לפרנסתך שומר-ברים גברתן. את מי שלא היה נראה לך סילקת מדלת הכניסה. כך אתה נוהג עתה לגבי הממשלה החדשה שאתה נחשב אחד משני בעליה באחוזים שווים עם נתניהו
 
איווט הנכבד שלום,

בראשית מכתבי אליך אני מבקש לברך אותך על בחירתך השבוע לתפקיד יו"ר ועדת החוץ והביטחון של הכנסת. תפקיד זה נחשב לאחת מעמדות הכוח וההשפעה החזקות במערכת השלטונית. אין לי ספק כמעט שתצליח לעשות בתפקיד זה גן-ילדים לחברי הכנסת החדשים, בית-ספר לחברי הכנסת הוותיקים ו"ישיבה" לחברי הכנסת החרדים.

במציאות הישראלית העגומה, שבה החוק הפך מזמן לצחוק, אין למרבה הצער בעיה חוקית שתמנע ממך למלא תפקיד פרלמנטארי מכובד זה, למרות שבמקביל תיאלץ לבלות שעות רבות בבית המשפט המחוזי בירושלים כנאשם בביצוע עבירות פליליות בתקופה שבה כיהנת כשר החוץ.

תקדים הנגבי 
בעצם יש כבר תקדים לכך שנאשם שמשפטו היה תלוי ועומד שימש בתפקיד יו"ר ועדת החוץ והביטחון. הכוונה היא כמובן לחבר הכנסת צחי הנגבי שעמד בעבר לדין פלילי בעת ובעונה אחת עם כהונתו כיו"ר הוועדה. הנגבי הורשע ללא קלון, נבחר מחדש לכנסת ובממשלה החדשה הוא צפוי להתמנות כשר.

גם אתה מאמין שבמקרה הגרוע תורשע בעבירה ללא קלון, ויוטלו עליך עבודות שירות כמרצה ליחסי חוץ במוסדות לדיור מוגן. אחר-כך תוכל לחזור לתפקידך הקודם כשר החוץ.

שומר הסף 
אם יתמזל מזלך ותזוכה, תיערך לכבודך מן הסתם מסיבה מפוארת בנוכחות כמה מחבריך האוליגרכים המפוקפקים שצמודים אליך לאורך כל השנים. הבולט בהם, מיכאל צ'רנוי, בעל קופת שרצים עמוסה לעייפה, נכח במוצאי הבחירות הקודמות באולם השמחות של "ישראל ביתנו" לחגיגת ניצחון. בבחירות האחרונות הוא לא בא משום מה - ואפשר לנחש את הסיבה לכך.

התחזית המוקדמת שלך שהרשימה המשותפת "הליכוד-ביתנו" תזכה ב-40 מנדטים לפחות לא התממשה. משהו השתבש כנראה בחושים הפוליטיים החדים שלך, ואני מציע לך לטפל בנושא זה בדחיפות כדי שהמצב לא יוחמר.

אבל אתה התעשתת מהר וכיום אתה משמש שומר הסף של הממשלה החדשה המצויה בשלבי הקמה. מי שלא נראה בעיניך, לא ייכנס לחדר הממשלה, גם אם ביבי יעשה שביעיות באוויר. לא יעזור לו, גם אם ראש הממשלה המיועד יהיה מליץ-יושר שלו וירצה אותו בממשלתו. הווטו שלך הינו בכל משקל סגולי כבד.

ארוחת-ביניים 
חבר הכנסת "יהיר" לפיד עדיין לא יודע עם מי יש לו עסק פוליטי אם הוא ממשיך להתרברב ולנהוג כראש ממשלה אלטרנטיבי. אתה יכול לאכול אותו בארוחת-ביניים קלה. לעומתו, ציפי לבני שמכירה אותך היטב מגלה צייתנות ושומרת על פרופיל נמוך של מהלך ראשון בתקווה שתזכור לה את חסד נעוריה הפוליטיים בתקופת כהונתו הראשונה של נתניהו כראש הממשלה.

אני יודע היטב שיש לך ותק של מאבטח מיומן עוד מהעבר הרחוק שלך כאשר היית סטודנט בירושלים ושימשת לפרנסתך שומר-ברים גברתן. את מי שלא היה נראה לך סילקת מדלת הכניסה. קשה היה להערים עליך ולעבור אותך בשלום בלי להסתכן בריסוק עצמות. כך אתה נוהג עתה לגבי הממשלה החדשה שאתה נחשב אחד משני בעליה באחוזים שווים עם נתניהו.

המביא והמוציא 
לפני שהיועץ המשפטי לממשלה הכריע בעניינך, סיכמת עם נתניהו שעד שיסתיימו ההליכים המשפטיים יופקד תיק החוץ בידיו על אפם ועל חמתם של אלה שמצפים לאייש את משרד החוץ במקומך בממשלה החדשה. הם יכולים בשלב זה רק לחלום על נסיעות תכופות לחו"ל ועל פגישות עם שועי-עולם. הם לא מבינים עדיין כנראה שיש צוות מו"מ מטעם "ישראל ביתנו" שיושב בכפר המכבייה, ויש איש אחד שמתגורר ביישוב נוקדים בשם ליברמן, ואתה מכיר אותו היטב. אתה הוא המביא והמוציא והחוסם בכל הקשור לממשלה החדשה.

אני יודע שביבי לא יעז להפר את ההסכם איתך משום שהוא פוחד ממך ומכיר היטב את היכולות הבלתי נדלית שלך. אפילו שרה נתניהו, שידה בכל, לא מעזה להתקרב אליך או לתת לביבי חלילה פקודות להמרות את פיך. מגבלות הכוח שלה נעצרות אצלך. נתניהו מבין היטב שאתה יכול לפרק את "הליכוד-ביתנו" ללא קושי תוך שעה קלה ולסייע להקים ממשלה חילופית שבה ייטלו חלק גם אישים פוליטיים שפסלו אותך בעבר, אך למען כיסא בממשלה מצומצמת בת 30 שרים הם יסכימו להתפשר.
 
עבירה על החוק? 
תנועת אומ"ץ לא הייתה שבעת-רצון מההסכם הקואליציוני הסודי והפרטי שכפית על ראש הממשלה. בראשית השבוע פניתי מטעמה אל היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין בנוסח הבא:
"שר החוץ לשעבר חבר הכנסת אביגדור ליברמן הכריז בימים האחרונים בכלי התקשורת שסיכם עם ראש הממשלה בנימין נתניהו שבממשלה החדשה שהוא אמור להרכיב לא ימונה שר חוץ והתיק יוחזק בידי ראש הממשלה עד לסיום ההליכים המשפטיים נגדו בתקווה שלאחר מכן הוא יקבל את התיק לידיו.

הודעה זו מצביעה על עבירה לכאורה על החוק המחייב להציג בפני הכנסת כל הסכם קואליציוני.

אנו מבקשים את התערבותך המיידית לביטול ההסכם הנדון ולנקוט בצעדים המתבקשים כדי שהחוק יכובד ע"י ראש הממשלה בנימין נתניהו וחבר הכנסת ליברמן".
היועץ המשפטי לא הזדרז להשיב על מכתבי ואני לא תמה על כך. סימני ההיכר של תפקודו הם האיטיות, העצלנות וההססנות. אלה דפוסי הפעולה שלו ומסיבה זו נחלצו כמה אישי ציבור מושחתים מהעמדה לדין.

אומ"ץ נ' וינשטיין 
איווט, אני רוצה לעדכן אותך: אומ"ץ לא מתכוונת להעניק הנחות ליועץ המשפטי שמתפקד על תקן של סניגור פרטי למרות שתפקידו הוא התובע הכללי של המדינה. אחד מחברי הצוות המשפטי של התנועה שוקד בימים אלה על הכנת עתירה נגד היועץ המשפטי לממשלה, בגין החלטתו השנויה במחלוקת של וינשטיין לסגור את התיק המרכזי נגדך שתוחקר בארץ ובארצות אחרות. בג"צ נוהג אומנם להתערב לעיתים רחוקות מאוד בהכרעותיו של היועץ המשפטי לממשלה, אך ההחלטה בעניינך זועקת במופרכותה לשמי החוק.

חבל שדווקא בימים האחרונים, ערב פתיחת משפטך בתיק הקטן הקשור לכוונתך לתגמל את שגריר ישראל לשעבר בבלארוס שהראה לך חומר חקירה חסוי הנוגע לך, הפגנת זחיחות ועודף של ביטחון עצמי לגבי חפותך.

פישלר נ' ליברמן 
רציתי לרענן את זיכרונך ולומר לך, שאם אתה שוגה לגבי גזר-הדין במשפטך ובכל זאת יוטל עליך קלון ותיאלץ לפרוש מהכנסת, מצפה לך קובלנה פלילית נוספת על עבירת לשון הרע שהגיש נגדך בשעתו עו"ד פנחס (פיני) פישלר. הדיון בקובלנה מושהה בשל חסינותך כחבר כנסת. הרקע להגשת התביעה קשור לקדנציה הראשונה של נתניהו כראש הממשלה בשלהי שנות התשעים, כאשר אתה כיהנת כמנכ"ל משרד ראש הממשלה והוא כמנהל הלשכה.

אחת הסיבות למתח ששרר בינך לבין פישלר נבעה מסירובו של פישלר להיענות לבקשתך הלא חוקית, שהוא יטפל בהכללת מתנות אישיות שרכשה רעיית ראש הממשלה בחו"ל בסעיפי ההוצאות הרגילים של משרד ראש הממשלה. בעקבות זאת העללת על פישלר עלילות וגרמת להדחתו ממשרד ראש הממשלה בלי להניד עפעף. אבל הוא לא שכח ולא סלח והגיש נגדך קובלנה פלילית פרטית.

כל עוד אתה נהנה מחסינות של חבר כנסת, הדיון בקובלנה מעוכב. אם וכאשר תפרוש מהכנסת בכורח הנסיבות, הדיונים בקובלה יופשרו. או-אז תעמוד לפי כל הסימנים במצב בעייתי.

חברים שכאלה... 
אחרי הכל, אני לא מתפלא בכלל שחבריך הטובים הם עבריינים פוליטיים מועדים. הבולט בהם הוא ראש הממשלה לשעבר המגה-מושחת אהוד אולמרט. השני הוא השר לשעבר הרב אריה דרעי שחזר בבחירות האחרונות לצלול בביצה הפוליטית בתום שבע שנות קלון שבהן היה בהקפאה. הם לימדו אותך פרק מאלף: אם אתה רוצה להיות מושחת ברמות גבוהות, עליך להשתלח בפרקליט המדינה ובמבקר המדינה כפי שנהג אולמרט, או למנות יועץ משפטי שיהיה חייב לך כפי שניסה לעשות דרעי.

ואומנם, כאשר הוקמה לפני ארבע שנים הממשלה היוצאת, חברת אל נתניהו והכתרת אותו כראש הממשלה, למרות שקדימה הייתה המפלגה הגדולה. לא הייתה לך בעיה מצפונית. ללא קושי יכולת לחצות את הקווים ולהמליך את ציפי כראש הממשלה, אבל חששת לגנוב את הסוסים, החמורים והגמלים.

הנחלה הפרטית 
התמורה שגבית מנתניהו בהסכם הקמת הממשלה הייתה השתלטות טוטאלית על מערכת אכיפת החוק לכל צרה שתבוא. אל תשלה את עצמך ששכחנו שאתה דאגת שפרקליטך לשעבר, פרופ' יעקב נאמן, יתמנה כשר המשפטים, וכידוע לכולנו הוא גם האיש שקובע במידה רבה מי יהיה היועץ המשפטי לממשלה, על כל המשתמע.

חבר מפלגתך, ניצב בדימוס יצחק אהרונוביץ', כשר לביטחון פנים וכמי שימליץ בהסכמתך על מינויו של המפכ"ל החדש. לא הסתפקת בכך ומינית את אחד הנאמנים עליך, מנכ"ל המשרד לביטחון פנים. וזה עוד לא הכל: חבר הכנסת דוד רותם, הנחשב לאחד המקורבים לך, התמנה כיו"ר ועדת חוקה חוק ומשפט וכנציג בוועדה לבחירת שופטים.

אומ"ץ התריעה בשעתו על הפיכתה של מערכת אכיפת החוק לנחלה פרטית שלך, אך לצערנו לא היו לנו כלים ציבוריים ומשפטיים כדי לסכל את הפקדת ה"חבילה המשפטית" בידיך. אני רוצה להשלות את עצמי ולהאמין, כי בפעם הזו לא תתעקש להטביע את חותמך על המערכת המשפטית המקרטעת. יש גבול לכל תעלול. אם בכל זאת תכפה זאת פעם נוספת על נתניהו, אומ"ץ לא תעמוד מנגד.
 
קינוח לסיום 
ערב הבחירות האחרונות פנתה אומ"ץ אל כל מנהיגי המפלגות בדרישה שיכללו במצע מפלגותיהם סעיף מפורש שיכלול התחייבות למאבק בשחיתות השלטונית.

בתגובה לכך כתב אלינו אחד מעוזריך במשרד החוץ תשובה לאקונית שבה אתה מאשר את קבלת המכתב ולא יסף.

אודה לך אם תאשר גם את קבלת מכתבי הפומבי הזה.

לדף קודם  /  לראש הדף
 
חברים כותבים
הספדים לאריה אבנרי
מאמרים
דוח שבועי - מאת אריה אבנרי
ספרים
שלח לחבר הדפס מפת אתר
English שאלות קישורים
office@ometz.org.il פקס 03-5600469 טלפון 03-5605588 דרך בגין 44, תל-אביב, מיקוד 6618360
אפשר להפיץ דף זה באמצעות דואר אלקטרוני, לשמור במחשב האישי, להוריד משרת אינטרנט ולהציגו בפני קהל. כל זאת מבלי לשנות או לפגוע במבנה הדף. על דף זה חלים חוקי זכויות יוצרים. אין לערוך אותו ו/או לעשות בו כל שימוש שלא למטרות שלשמן נועד.
עורכת האתר: מיכל אדר, דוברת תנועת אומ"ץ.
© כל הזכויות שמורות לתנועת אומ"ץ.