הערת אזהרה
שבס מפר האמונים הסדרתי (26)
08/06/2012

שמעון שבס, שנכנס לשירות הציבורי והממלכתי כעוזרו הלא נאמן של רה"מ יצחק רבין, הוא מאדריכלי החיבור בין ההון הזר והמקומי לשלטון בישראל  הכל על ידו המזוהמת של שבס שרחצה את ידו המלוכלכת של חיים רמון  על המחויבות כלפי החבר אריה דרעי  על הפעילות העסקית לצד איל ההון מרטין שלאף ועוד
 
הידיעה שמנכ"ל משרד ראש הממשלה לשעבר שמעון שבס, המתגורר כיום בלונדון, עומד בראש קבוצת אנשי עסקים שמבקשת לרכוש את קבוצת הכדורגל "הפועל" תל אביב, התקבלה אצלי ברגשות לא מעורבים. כבר לפני שנים, כאשר חשפתי לראשונה את מעלליו הנסתרים בידיעות אחרונות, למדתי לדעת שמאחורי החיוך המלאכותי שלו מסתתר אדם כוחני, חסר-מעצורים שהפך את השירות הציבורי קרדום לביצוע חפירות עמוקות ומניבות.

תקופה מסוימת היסס העיתון מלפרסם את דרכי התנהלותו הנלוזה של שבס, אם משום שאמו של שבס הייתה אחותה של אמו של עמירם ניר המנוח, בעלה הראשון של ג'ודי ניר מוזס שלום, ואם בגלל לחצים שהופעלו על-ידי לשכת ראש הממשלה דאז יצחק רבין. בסופו של דבר פורסמו הגילויים המרעישים בידיעות אחרונות רק אחרי שהמו"ל של הארץ, עמוס שוקן, פנה אלי וביקש לפרסם את העובדות המאלפות בהארץ.

מליץ היושר יוסי גינוסר 
שבס נכנס לשירות הציבורי והממלכתי כעוזרו הלא נאמן של יצחק רבין, על תקן של קיבוצניק תפרן מהגולן, ניצל היטב את תפקידיו רמי-הדרג מאחורי גבו של הבוס, ופרש בסופו של דבר כאדם אמיד. לאורך כל תקופת השירות הוא נחשד בביצוע עבירות.

יש בידיי רשימה של עשרות אישי ציבור, חלקם ידועים, שביצעו עבירות פליליות לפעמים לעין השמש, חמקו מהרשעות פליליות ומכסים עצמם מאז בצעיפים של היעדר ראיות, חוסר הוכחות ואלם בלי קרב של עדים.

מעולם לא עמדתי דום מול מתק-שפתיו ולא נפלתי שבי אחרי החיוך המלאכותי שלו. כך היה גם כאשר שבס יילל מול פני האומה בכלי התקשורת על כך שמערכת המשפט רדפה אותו כביכול וגרמה להרשעתו בעבירה פלילית של הפרת אמונים. רודפים אותו בגלל הרשעתו הפלילית. הקוזק הגוזל שפך אז בפומבי כמות גדולה של דמעות תנין שהוא רכש כנראה בסופר-פארם במסגרת מבצע חודשי.

כמה מליצי אי-יושר של שבס פנו אלי אז בבקשה "לרדת" משבס. אחד מהם היה יוסי גינוסר המנוח, שהפליג בשבחו של שבס. אותה שעה לא ידעתי עדיין שלגינוסר ולשבס היה עניין משותף בקזינו שהקים איל ההון היהודי-אוסטרי מרטין שלאף, בשיתוף אידיאולוגי, כביכול, ועסקי בפועל עם יו"ר הרשות הפלשתינית יאסר ערפאת. ניתן לקבוע באורח חד-משמעי, ללא כל זכות ערעור, ששבס הוא מאדריכלי החיבור בין ההון הזר והמקומי לשלטון בישראל.

החבר הטוב (והמורשע) חיים רמון 
שבס הוא אומנם אוהד ותיק של קבוצת הפועל תל אביב, אבל התואר של נדיב-ידוע אינו מתאים לו. מטבעו הוא נהג מאז ומתמיד להתגלח על פניהם של אחרים ולהסתפר על קודקודיהם של חבריו. מן הסתם מסתתר בעסקה זו תרגיל מסריח כאשר האמת תצא לחושך.

לא התפלאתי שההתאחדות לכדורגל טרחה להבהיר במדורי הספורט כי העובדה ששבס הורשע בעבר בביצוע עבירה פלילית, לא תמנע ממנו מלשמש בעלים של קבוצת כדורגל, מאחר שחלה התיישנות על כל העבירות הללו. בסוגריים אציין שמעולם לא הפריע עבר פלילי של איש עסקים מלרכוש קבוצת כדורגל, ולעיתים גם הווה פלילי לא מהווה מכשול.

לא נפלתי מהכיסא כאשר שבס רמז שיש לו כוונה למנות לתפקיד יו"ר קבוצת הכדורגל את חברו הטוב, שר המשפטים לשעבר חיים רמון - גם הוא מורשע בפלילים וגם אוהד נלהב של הקבוצה. רמון ושבס הם לא רק חברים טובים, אלא לפעמים נהגו לשלב פעילות ציבורית ובה עסקים גלויים וסמויים. כך היה, למשל, כאשר כיהן חיים רמון בשעתו כיו"ר ההסתדרות החדשה ומכר את נכסי ההסתדרות לפעמים לכל הממעיט במחיר.

בתקופה שבה כיהן רמון כיו"ר ההסתדרות ואחריה, התפרקה ההסתדרות מכמה גופים כלכליים שהיו ברשותה, ביניהם חברת שיכון ובינוי, שכללה את שתי החברות ההסתדרותיות המיתולוגיות סולל-בונה ושיכון עובדים, נמכרה במחיר מגוחך של 300 מיליון שקלים למיליארדר תד אריסון. שוויה הריאלי של החברה אחרי הנפקתה כעבור זמן קצר היה למעלה ממיליארד שקלים. העובדה שאריסון היה אחד התורמים למטה הבחירות של רמון להסתדרות הייתה כמובן מקרית בהחלט.

במקביל חגגו בבית הוועד הפועל של ההסתדרות מתווכים חרוצים שעסקו במכירת נכסי נדל"ן יקרים וגבו עמלות שמנות. עם אלה נמנו ידידיו האישיים של רמון. שבס גילה כישרונות בלתי נדלים במכירת נכסים וצבר ממון רב. היד המלוכלכת של רמון רחצה את היד המזוהמת של שבס ושתיהן לא היו נקיות.

תרגילים פוליטיים עם דרעי 
אגב, שבס מקורב גם לראש עיריית רמת גן צבי בר, שגם הוא בעל קופת שרצים עמוסה, שמצפה בימים אלה לכתב האישום נגדו בגין קבלת שוחד והלבנת הון. קשריהם של שבס ובר לא היו מעולם לשם שמיים אלא למען הכיס, ושבס גזר כמה קופונים בעיר הגנים. מהות הקשרים הסמויים בין השניים נבדקה על-ידי המשטרה בעקבות פנייה של תנועת אומ"ץ. במוקדם או במאוחר ייחשפו פרטים נוספים.

לשבס ולרמון יש חבר טוב משותף, אף הוא בעל עבר פלילי, איך לא - השר לשעבר אריה דרעי, שהיה גם שותף פעיל שלהם לרקיחת תרגילים פוליטיים מסריחים. האם זה היה מקרי שרמון פתח בפני שס בכלל ודרעי בפרט את שערי ההסתדרות כמקור לגלגול כספים? רמון נשא באחריות לכך שמיסיהם של חברי ההסתדרות זרמו לשס לאו-דווקא למטרות המעסיקות ארגוני עובדים.

ומי שלא ניחש עדיין: דרעי דאג קודם לכן לצ'פר את רמון, עורך-דין במקצועו, כאשר בהמלצתו החמה כמה אילי הון מתומכי שס הפכו להיות לקוחות כבדים של רמון, למרות שהוא היה פרקליט מן השורה האחרונה.

"שבס פעל בתום לב" 
משום מה חשב שבס שאפשר לעבוד על כולם כל הזמן. אחת מפרשות השחיתות שחשפתי בשעתו בידיעות אחרונות, הייתה קשורה בעקיפין באוטובוס המנכ"לים ששבס ארגן אז תחת הסיסמה של חיסול הביורוקרטיה וקידום הפרויקטים. מסתבר ששני פרויקטים בולטים, שזורזו בהתערבותו של שבס, היו המרינות בהרצליה ובאשקלון שהוקמו על-ידי איש העסקים מוטי זיסר, שאינו שנוי במחלוקת לגבי רמתו המוסרית הירודה.

הפרויקטים הוקמו בעזרתם הפעילה של ראש עיריית הרצליה המגה-מושחת, אלי לנדאו, שהגה את הקמתם, וראש עיריית רחובות לשעבר המושחת המתלמד, שוקי פורר, שנגרר אליהם בתוקף תפקידו כמנכ"ל משרד המסחר והתעשיה בתקופת כהונתו של שרון כשר במשרד זה. (שרון היה מחובר היטב אל אלי לנדאו. רק תמימים לא מבינים מדוע מינה שרון את לנדאו כעבור שנים לתפקיד יו"ר חברת החשמל על-מנת שיוכלו לעשות לבתיהם). מי שסייע עוד לקדם את שני הפרויקטים הלא חוקיים האלה שגזלו מתושבי הערים הללו את חופי הרחצה, היה אריה דרעי. שבס גילה התלהבות יתרה לסייע לפרויקטים האלה בדרך שעוררה חשדות כבדים. מאוחר יותר התגורר שבס בדירה בפרויקט סי אנד סאן שבבעלות זיסר, אחרי שפירק את משפחתו הקודמת.

בכל מקרה שבס חש מאז ומתמיד מחויבות כלפי חברו אריה דרעי. זו הייתה אולי אחת הסיבות שהוא פנה בשעתו אל מפכ"ל המשטרה באותה עת, רב-ניצב בדימוס יעקב טרנר, בדרישה שיחליף את ראש צוות החקירה של דרעי ניצב משנה בדימוס מאיר גלבוע, שגילה חריצות יתר ולא נפל לפחים שטמן לו דרעי. "ראש הממשלה רבין לחוץ ולוחץ", אמר שבס לטרנר.

בעקבות אירוע זה הגישה תנועת אמית"י (שקדמה לאומ"ץ) עתירה בדרישה להעמיד את שבס לדין פלילי בגין ניסיון לשבש הליכי חקירה. היה לי הכבוד לחתום על התצהיר. בעקבות הגשת העתירה נזף בי רבין ואמר לי ששבס פעל בתום לב. אני, שכבר ידעתי על כמה ממעלליו של שבס שנעשו ללא ידיעתו של רבין, אמרתי לו: "כנראה שאינך מכיר די הצורך את שבס. אני מקווה שהוא לא יסבך אותך". ואמנם, כעבור זמן נודעו לרבין פרטים על פעילותו המקבילה של שבס והוא הדיח אותו מתפקידו. מסיבות הומאניות נאמר אז ששבס פרש ביוזמתו כדי לסייע לרבין בתחום הפוליטי. (מצער היה לראות כיצד בתו ובנו של רבין הופיעו למשפט הפלילי של שבס כדי להזדהות איתו ולעודדו מבלי שהיה להם מידע כיצד הוא הוליך שולל את אביהם).

פעילות עסקית עם שלאף ה'משמן' 
בשנים האחרונות הפך שבס לאיש עסקים בינלאומי שנכנס ויצא בלשכותיהם של ראשי מדינות ובמשרדיהם של ראשי אופוזיציה במסגרת של יועץ פוליטי בעיקר בענייני בחירות. הוא עבר להתגורר בחו"ל, הפך את ישראל לתחנת מעבר, אך הקפיד להגיח מדי פעם ולאותת שהוא עדיין על המפה ולא שולל אפילו אפשרות לחזור ולהשתלב בחיים הפוליטיים.

גולת הכותרת של פעילותו העסקית של שבס הייתה לצידו של איל ההון מרטין שלאף, שהוא גם מייצג את האינטרסים שלו בארץ. שלאף הצליח "לשמן" במישרין ובעקיפין שורה ארוכה של פוליטיקאים ישראלים מן השורה הראשונה שחברו אליו בדרכים גלויות וסמויות ונהנו מחסדיו הנדיבים. עם רשימה זו נמנים, בין השאר, אריאל שרון ובני משפחתו, אהוד אולמרט, אהוד ברק, אביגדור ליברמן, חיים רמון, אריה דרעי, אלי לנדאו וכמובן ששבס עצמו. עיון קצר ברשימה אומר הכל. על כגון זה נאמר כבר: "כל הנוכלים זורמים אל הים שאינו מתמלא לעולם".

לדף קודם  /  לראש הדף
 
חברים כותבים
הספדים לאריה אבנרי
מאמרים
דוח שבועי - מאת אריה אבנרי
ספרים
שלח לחבר הדפס מפת אתר
English שאלות קישורים
office@ometz.org.il פקס 03-5600469 טלפון 03-5605588 דרך בגין 44, תל-אביב, מיקוד 6618360
אפשר להפיץ דף זה באמצעות דואר אלקטרוני, לשמור במחשב האישי, להוריד משרת אינטרנט ולהציגו בפני קהל. כל זאת מבלי לשנות או לפגוע במבנה הדף. על דף זה חלים חוקי זכויות יוצרים. אין לערוך אותו ו/או לעשות בו כל שימוש שלא למטרות שלשמן נועד.
עורכת האתר: מיכל אדר, דוברת תנועת אומ"ץ.
© כל הזכויות שמורות לתנועת אומ"ץ.