הערת אזהרה
השתיקה הרועמת של פרידמן (5)
28/10/2008

גם אם חלק מהרפורמות המשפטיות שיזם פרידמן הינן חיוניות למען הצדק והיעילות המשפטית, העובדה שהוא פועל כמו פיל מועד במשרד המשפטים סווגו אותן מראש כחלק מאמצעי הלחימה שלו.

לשבחו של שר המשפטים פרופ' דניאל פרידמן דברן בלתי נלאה יאמר, כי בשבועות האחרונים שבהם התנהל מו"מ להקמת ממשלה חדשה הוא החריש.
פרידמן שתק בשעה שמנהיגה של מפלגת העבודה שר הביטחון אהוד ברק, לשעבר הסגן הבכיר ביותר בממשלתה הוירטואלית, התנה את הצטרפות מפלגת העבודה לממשלה שלא קמה תמורת ראשו של שר המשפטים.
למזלו של פרידמן העניקה לו ציפי לבני אורך נשימה. ראשית הודיעה נחרצות כי אולי תסכים לכך שכמה תלתלי ראשו יגזמו אבל הראש יישאר במשרד המשפטים.
פרידמן החשה גם נוכח דרישתו הרפה יותר להחליפו שהוגשה ע"י יו"ר מר"צ, חבר הכנסת חיים אורון (ג'ומס), שותף נוסף בקואליציית הצללים של לבני. גם הפעם הוכיחה ציפי כושר מנהיגות ופוליטיקה נקייה וסירבה בנימוס.
פרידמן מילא את פיו מים וישב השבוע סביב שולחן הממשלה בישיבתה הראשונה של הכנסת ולא החליף כמעט מילה עם השרים שישבו בסמוך לו. אפילו התעלול של הח"כית לשעבר פנינה רוזנבלום שגרם לפרץ גלי צחוק באולם המליאה לא העלה על פיו חיוך.
ספק אם פרופ' פרידמן יתמודד בבחירות הקרובות לכנסת מטעם קדימה. פרידמן לא טרח עד כה להצטרף רשמית לממשלה והיה למעשה נטע זר שקיבל מינוי של שר משפטים ע"י אהוד אולמרט על תקן של מוציא ומביא ותוקף ובולם את המערכת המשפטית. אולמרט האמין גם שיעלה בידו של שר המשפטים החדש לשנות את התחיקה שתבטיח את הקפאת חקירות המשטרה שנחתו עליו בזו אחר זו עד לסיום תקופת כהונתו ב-2010.
פרידמן מבין עתה כי הוא עומד בפני שוקת פוליטית שבורה. פטרונו אולמרט רב המושחתים עוזב בקרוב בבושת פנים את כס ראש הממשלה ובן בריתו, המשנה לראש הממשלה חיים רמון, האיש שנושא על גבו אות קלון של הטרדה מינית לא מתכוון להציג את מועמדותו לכנסת הבאה.
אבל טועה מי שסבור שפגיעותיו הרעות הסתיימו. שנואת נפשו, נשיאת בית המשפט העליון דורית ביניש, סבורה אומנם שממשלת מעבר מוגבלת בסמכויותיה ומשום כך התנגדה באחרונה שהוועדה לבחירת שופטים תמשיך את עבודתה אבל לפרידמן יש אג'נדה משלו.
שובו של אולמרט למרכז הבמה הפוליטית עד שתוקם ממשלה חדשה יאפשר לפרידמן להמשיך במסע הצלב שהוא מנהל נגד המערכת המשפטית בברכתם של אולמרט ושל רמון.
גם אם חלק מהרפורמות המשפטיות שיזם פרידמן הינן חיוניות למען הצדק והיעילות המשפטית, העובדה שהוא פועל כמו פיל מועד במשרד המשפטים סווגו אותן מראש כחלק מאמצעי הלחימה שלו.
קרוב לודאי שבתוך זמן קצר יתחדשו קרבות הרחוב בין פרידמן וסייעניו לבין ביניש ותומכיה שעלולים להתפשט לגזרות משפטיות נוספות.
הציר המרכזי תהיה השאלה המשפטית לגבי סמכויותיה של ממשלת המעבר. אין לי ספק ששר המשפטים ייתן לכך פרשנות משלו שתהיה שונה אפילו מזו של פרשנים משפטים בלתי תלויים.
יש רק תקווה אחת באופק הקרוב והיא שהיועץ המשפטי לממשלה יחליט להגיש כתב אישום משולב נגד אולמרט בתקופת כהונתה של ממשלת המעבר.
אם אולמרט לא יקיים את התחייבותו לפרוש מיד מתפקידו יחייבו הבג"צ לצאת לנבצרות מיידית. במקרה זה לא יעזור לפרופסור למשפטים דניאל פרידמן פלפול משפטי שבממשלת מעבר אין התפטרויות. יקוב הדין את פרידמן.

לדף קודם  /  לראש הדף
 
חברים כותבים
הספדים לאריה אבנרי
מאמרים
דוח שבועי - מאת אריה אבנרי
ספרים
שלח לחבר הדפס מפת אתר
English שאלות קישורים
office@ometz.org.il פקס 03-5600469 טלפון 03-5605588 דרך בגין 44, תל-אביב, מיקוד 6618360
אפשר להפיץ דף זה באמצעות דואר אלקטרוני, לשמור במחשב האישי, להוריד משרת אינטרנט ולהציגו בפני קהל. כל זאת מבלי לשנות או לפגוע במבנה הדף. על דף זה חלים חוקי זכויות יוצרים. אין לערוך אותו ו/או לעשות בו כל שימוש שלא למטרות שלשמן נועד.
עורכת האתר: מיכל אדר, דוברת תנועת אומ"ץ.
© כל הזכויות שמורות לתנועת אומ"ץ.