הערת אזהרה
מחלה ושמה בריאות (53)
19/12/2009

כשליצמן מכניס לשיקולים שאמורים להיות רפואיים גרידא שיקולים הלכתיים ומגזריים, וכשלביבי לא אכפת, הבריאות שלנו בקרשים. 
 
הייתה לי השבוע חוויה מצמררת כאשר השתתפתי מטעם תנועת אומ"ץ בכנס חירום שארגנה השבוע ההסתדרות הרפואית בהשתתפות נציגי ארגונים המטפלים בחולים, איגודים מקצועיים רפואיים וגופים חברתיים כדי למחות על החלטתו של סגן שר הבריאות חבר הכנסת יעקב ליצמן לקצץ עשרות מיליוני שקלים מ"סל הבריאות" הממלכתי ולהעבירם לטיפולי שיניים לילדים שמהם ייהנו בעיקר ילדים במגזר החרדי.
בזה אחד זה נשאו את דבריהם המזעזעים חולים במחלות ממאירות חשוכות מרפא שתרופות יקרות עשויות להאריך את חייהם אבל התרופות הללו אינן נכללות ב"סל הבריאות" והם נאלצו למכור את רכושם ולשעבד את נכסיהם של בני משפחותיהם בניסיונות נואשים להישרד.
למשתתפים בכנס קשה היה להיות אדישים למשמע דברים אלה. שפת הגוף של חברת הכנסת יולי תמיר קצוצת השיער שלקתה לפני כשנה במחלת הסרטן ונחלצה עתה למאבק נגד ליצמן הסגיר אותה.
שני חבריה למאבק הפרלמנטארי חברי הכנסת ד"ר רחל אדטו וחיים אורון שנכחו לצידה בכנס ודיברו בקול ענות חלושה שהמאבק הרפואי נראה להם אבוד בגלל המציאות הפוליטית העגומה שנכפתה עלינו.
מתברר שבממשלה הזו בעל הזקן הוא בעל המאה של כספי הציבור המיועדים למימון בריאותו והוא גם המחליט כמה ולאן יוזרמו הכספים. ההחלטה להזרים סכום כסף ניכר מכספי "סל הבריאות' למטרה אחרת נתקבלה בחיפזון באישון לילה בהצבעה טלפונית.
כניעתם ושתיקתם של כבשי הממשלה למהלך האחרון של סגן שר הבריאות ליצמן שנעשתה מטעמים קואליציוניים וכדי שלא להרגיז את ראש עדר הכבשים ראש הממשלה בנימין נתניהו המשמש כשר בריאות על מסייעת לליצמן לעשות ככל העולה על רוחו בתחום הבריאות.
כבשים כידוע כשרים למהדרין למאכל אדם. תמיד יוכל ליצמן החרדי לכבס או לבשל כבש שר זה או אחר. וכבשים אחרים לא יפעו את פיותיהם.  
אבל לא רק שרי הממשלה שותקים.
היה זה חבר הנהלת הארגון לזכויות החולה שמוליק בן יעקב שהבהיר למשתתפי הכנס את פשר שתיקתם של חברי ועדת "סל הבריאות": יו"ר הועדה פרופ' רפי באייר מנהל בית החולים רמב"ם מקבל משכורת ממשרד הבריאות. רוב חברי הועדה קשורים למשרדי הבריאות והאוצר ותלויים בהם ולכן אף אחד מהם לא רוצה להסתבך עם ליצמן.

תפוח אדמה לוהט

סוד גלוי הוא שבעת הקמת הממשלה הנוכחית שהינה הגדולה בכמותה מכל הממשלות שקדמו לה אף אחד מהמועמדים להיות שרים לא היה מוכן לקבל לידיו את תיק הבריאות למרות שתקציבו של משרד זה עולה לאין ארוך על תקציביהם של המשרדים האחרים.
כמה שרים מעדיפים לכהן כשרים ללא תיק המבזבזים כספי ציבור למימון משרדי דמה ומשרדי כאילו וכביכול ובלבד שלא לשאת על גבם את בריאות הציבור הנחשבת משום מה לחטוטרת.
בסופו של דבר הצליח ראש הממשלה לשכנע את חבר הכנסת ליצמן נציג אגודת ישראל לכהן כסגן שר הבריאות עם סמכויות רחבות (הרבנים הפוסקים של היהדות החרדית שוללים חברות מלאה בממשלה) אבל בפועל מבחינת החוק נתניהו מכהן כשר בריאות ומחוייב לחתום על חלק ממסמכי המשרד.
העובדה שליצמן גילה עצמאות וכוחנות מופרזים כאשר שימש יו"ר ועדת הכספים של הכנסת שבאו לידי ביטוי בהזדמנות מסויימת בעיכוב אישור תקציב המדינה עד להסדרת הזרמת כספים לישיבות לא הטרידה את מנוחתו של נתניהו .

שפעת לא כשרה
 
למרבה הצער מעניק ראש הממשל גיבוי מוחלט ואוטומטי לכל מהלכיו של סגן שר הבריאות חסר המעצורים. הלוקה במחלת ניגוד האינטרסים.
ורק בנושא אחד היה בין השניים עימות.
היה זה כאשר ליצמן סירב להיכנע ללחץ הציבורי בעקבות ההיסטריה סביב מגיפת שפעת החזירים וסירב להזמין כמויות גדולות של זריקות חיסון מחו"ל אולי בגלל סלידתו מהחזירים המשמשים סמל תועבה לפגיעה בערכי הקודש .
מי יודע אילו היו קוראים למגיפה שפעת התרנגולות אולי היה ליצמן מתרצה שהרי מדובר בבעלי כנף המשמשים לצרכי כפרות בערב יום הכיפורים.
נתניהו הלוקה מזה שנים במחלת ההיסטריה הזדרז לנגוס מתקציב המדינה סכום עתק לצרכי ממון הזמנת מיליוני זריקות חיסון נגד המגיפה העולמית למורת רוחו של ליצמן שחשש אולי שהציבור החרדי יסרב לקבל חיסון חזירי.
בימים האחרונים החל מבצע החיסון הלאומי נגד השפעת והתברר שהחזירים הולידו עכברים. חרף מסע ההסברה הנרחב שיעור המתחסנים הינו מזערי והציבור מגלה אדישות החזירים הולידו עכברים לא כשרים רחמנא לצלן.

יזעזע את המערכת?

לשבחו הזמני של סגן הבריאות יאמר שאחרי כניסתו לתפקידו הבטיח לזעזע את המערכת ואמר כי הוא מחזיק באמתחתו שורה של תכניות במטרה להביא לשיפור משמעותי בשירות הרפואי שמקבלים אזרחי המדינה ולהקטין את הבירוקרטיה הנוראה שקיימת בבתי החולים ובקופות החולים.
התכניות על הנייר של ליצמן כוללות עבודת רופאים מומחים במוסדות הרפואיים בכל שעות היממה (במקום רק מתמחים בלילות ובסופי השבוע), הורדה משמעותית במחירי התרופות ובתשלומים שהמבוטחים משלמים לקופות החולים, שינויים יסודיים בהפעלת השר"פ שירותי רפואה פרטיים הפועלים ליד בתי החולים, והגברת מנגנוני הפיקוח והבקרה ועוד כהנה ולא כהנה.
כדי להפגין כלפי חוץ שהגיע "בעל בית חדש" למשרד הבריאות החל ליצמן לערוך ביקורי פתע ליליים בכמה מוסדות רפואיים כשהוא לבוש חלוק לבן. משום מה סירב לכסות את ראשו במצנפת ירוקה של מנתחים. אפילו החולים לא התרגשו לפגוש את ליצמן.
עד כה לא פרע ליצמן אף אחד משטריו הרפואיים שהוא פיזר. אשרי המאמין בין קהל  המאמינים שיאמין שסגן שר הבריאות יפרע את השטרות גם אם ליצמן יגלה יכולת ארגונית וביצועית שעדיין לא אובחנה אצלו בבדיקות שיקוף חיצוניות שנעשות בחודשים האחרונים.
יש לכך סיבה פרוזאית ליצמן עדיין לא הפנים את העובדה שהוא חי בתוך קן צרעות לא כשרות בצמרת משרד הבריאות שבמקודם או במאוחר ינווטו אותו כראות עיניהם.
השלוחה החברתית של תנועת אומ"ץ שבראשה עומדת חברת הכנסת לשעבר אראלה גולן  שיזמה בתקופת כהונתה כמה הצעות חוק בנושאים רפואיים שחלקן מסוגו של חוק ההשתלות החלו להבשיל באיחור, לא התרשמה ממהלכי הראווה של השר והחליטה להחזיק את השור הלא כשר בקרניו.
אומ"ץ הפנתה את תשומת ליבו של ליצמן לכך שעליו לשים את הדגש בכמה נושאים רפואיים קריטיים כמו רפואה שוויונית , מצוקת האשפוז, הרפורמה התקועה במערך בריאות הנפש, מערכות היחסים העכורות שקיימות בין קופות החולים לבתי החולים, פעילות בלתי תקינה של חברות התרופות ועוד.

הכוונות האמיתיות נחשפות

בהדרגה חשף ליצמן את כוונותיו האמיתיות שלשמן הוא בא למשרד הבריאות כמי שכפה עליו השד נתניהו.
במקום לפעול לזירוז הקמתו של בית חולים חדש באשדוד שאמור לשרת אוכלוסיה גדולה ולהרחיב את בית החולים באשקלון המשמש מתקן אסטרטגי העדיף ליצמן לפעול עפ"י הנחייתם של גדולי התורה שחששו מחשיפתם של קברים.
ליצמן לא חשש לצאת חוצץ. במקביל נגד הצעת חוק השתלת האברים מנימוקים הלכתיים. ליצמן לא התרגש  שמאמצי הטרפוד שלו פוגעים בחולים הנאבקים על חייהם . ייקוב דין ההלכה את חיי האדם וזאת למרות שכל המציל נפש אחת מישראל כאילו הציל עולם ומלואו.
לפני זמן קצר נכנס ליצמן לעימות חריף עם יו"ר ההסתדרות הרפואית ד"ר  ליאוניד אידלמן  שהעיד יותר מכל על התנהלותו הלא תקינה של סגן שר הבריאות.
היה זה אחרי שליצמן התקשר ברוב חוצפתו אל מנהל בית החולים לילדים שניידר בפתח תקווה וביקש להאריך את חייה של פעוטה חרדית שנקבע לה מוות מוחי.
ליצמן לא הסתפק בכך והתערב בצורה בוטה בעבודתם ושיקוליהם הרפואיים של רופאי בית החולים ושיגר אליהם מכתב שבו הבהיר להם לתדהמתם כי מוות מוחי אינו מוגדר כמותו של חולה.
בתגובה לכך שיגר יו"ר ההסתדרות הרפואית מכתב חריף אל סגן שר הבריאות  שבו תבע ממנו שלא להתערב בעניינים רפואיים מקצועיים וקבע שציבור הרופאים לא ישלים עם הכנסת אינטרסים שיקולים רפואיים.
ליצמן לא נשאר חייב וטען שמן הראוי שהרבנים יתנו אימון מלא במערכת הבריאות ובשיקולי הרופאים לא פחות ולא יותר.
ליצמן שכח את העתירה שהגישה ההסתדרות הרפואית נגד מינויו כסגן שר הבריאות בנימוק שמן הראוי שבמשרד בעל משקל ציבורי יכהן שר במשרה מלאה.
כך או אחרת היחסים בין משרד הבריאות לבין ההסתדרות הרפואית נותרו עכורים וללא הדברות והנפגעת מכך היא בראש וראשונה אוכלוסיית החולים.

אומ"ץ למען הקטין שאושפז בכפייה

בשבועות האחרונים קיים עימות בין אומ"ץ לבין הנהלת משרד הבריאות נוכח כוונתם של בכירים במשרד ובמערך בריאות הנפש להדיח מתפקידו את הפסיכיאטר של מחוז הצפון ד"ר אלי גרינר.
הקרע בין הנהלת המשרד לבין ד"ר גרינר החל לפני תקופתו של ליצמן אחרי שהפסיכיאטר המחוזי התריע בעיצומה של מלחמת לבנון השנייה על מחדלי הנהלת משרד הבריאות  בפינוי חולי נפש מבית החולים מזרע המצוי במחוז למרות שהמוסד היה בטווח טילי הקטיושה.
לא הייתה זו אזעקת שווא. רק בנס ניצלו חייהם של חוסים אומללים  וחסרי ישע כאשר אחד הטילים נפל במרחק של מטרים ספורים ממבנה שבו שהו עשרות חוסים ואנשי צוות . רק אז בוצע הפינוי. תנועת אומ"ץ התריעה על כך בפני משרד מבקר המדינה שהקדיש לכך דו"ח מיוחד, למרות שד"ר גרינר סומן ע"י הנהלת המשרד ששללה ממנו את זכות הפיקוח על מוסד מזרע הוא לא נרתע מלחשוף מחדלים נוספים של שירותי בריאות הנפש של המשרד ברחבי הארץ בטיפול במוסדות לרבות בעניין בריחתם של חולי נפש מסוכנים.
בשבועות האחרונים פעל ד"ר גרינר בשיתוף עם אומ"ץ למען שחרורו של קטין שאושפז באשפוז כפוי במחלקה הפסיכיאטרית לילדים של בית החולים זיו בצפת. (נושא זה נחקר בימים אלה במשטרה בעקבות תלונה שהגישה האם בתמיכת אומ"ץ).
פעילותו האנושית המבורכת של ד"ר גרינר שהביאה בסופו של דבר לשחרורו של הקטין בפקודת בית המשפט, עוררה זעם בשירותי בריאות הנפש של משרד הבריאות שנהג בפרשה זו בהפקרות ופועל עתה השיתוף עם בית החולים זיו וכמה ורופאים פסיכיאטרים במחוז הצפוני נגד ד"ר גרינר.
אומ"ץ העבירה בשבועות האחרונים חומרים רבים למבקר המדינה בפרשה חמורה זו ואלה נבדקים עתה ע"י צוות מיוחד.
במקביל פנינו אל סגן שר הבריאות בבקשה שיטפל בדחיפות בתפקודם הלקוי של שירותי בריאות הנפש במשרדו בנושא הנקודתי של בית החולים זיו  בצפת. למרבה הצער המגמה המסתמנת היא, כאמור, להפעיל ועדת בדיקה שתדיח את הפסיכיאטר של מחוז הצפון.
בעקבות זאת פנתה השבוע אומ"ץ אל מבקר המדינה בדרישה שיורה למשרד הבריאות לעכב את עבודתה של ועדת הבדיקה של המשרד עד לפרסום  ממצאי בדיקת משרדו.
אומ"ץ מתכוונת להמשיך ולהגן על ד"ר גרינר ולא לאפשר לגורמים אינטרסנטים במשרד הבריאות שפעלו בניגוד לכללי המינהל התקין ולרופאים  פסיכיאטרים פורעי חוק במחוז הצפוני להמשיך להתנכל לו.
באירוע חלוקת אות אומ"ץ לשנת 2009 שנערך בחודש ספטמבר האחרון בהשתתפות מבקר המדינה השופט בדימוס מיכה לינדרשטראוס, זכה ד"ר גרינר לעיטור מופת מיוחד מטעם הנהלת אומ"ץ בגין פעילותו המבורכת במלחמה ואחריה לטובת חולי הנפש חסרי הישע.
ד"ר גרינר זכה בעיטור בזכות ולא בחסד. לא נאפשר לליצמנים למיניהם לפגוע בו.

 

לדף קודם  /  לראש הדף
 
חברים כותבים
הספדים לאריה אבנרי
מאמרים
דוח שבועי - מאת אריה אבנרי
ספרים
שלח לחבר הדפס מפת אתר
English שאלות קישורים
office@ometz.org.il פקס 03-5600469 טלפון 03-5605588 דרך בגין 44, תל-אביב, מיקוד 6618360
אפשר להפיץ דף זה באמצעות דואר אלקטרוני, לשמור במחשב האישי, להוריד משרת אינטרנט ולהציגו בפני קהל. כל זאת מבלי לשנות או לפגוע במבנה הדף. על דף זה חלים חוקי זכויות יוצרים. אין לערוך אותו ו/או לעשות בו כל שימוש שלא למטרות שלשמן נועד.
עורכת האתר: מיכל אדר, דוברת תנועת אומ"ץ.
© כל הזכויות שמורות לתנועת אומ"ץ.