הערת אזהרה
שרים כעורי נפש (52)
28/11/2009

אז חשבתם שמרידור הוא הסממן נקי הכפיים בממשלת נתניהו? שוב טעיתם! לאחר הסכם שכר הטרחה הלא חוקי עם גאידמק, הוא יזדקק למליץ יושר אולי נאמן, הידוע בנאמנות למושחתים, יהיה זה שיחלצו בעור שיניו מעברתו האתית?

תהליך בחירתו של עורך הדין יהודה וינשטין כיועץ המשפטי לממשלה החדשה במקומו של מני מזוז כפוף לאישור פורמאלי של הממשלה, חשף פעם נוספת את דמותו האמיתית המתחסדת של שר המשפטים פרופ' יעקב נאמן.
אם היו לנו ערב הקמת הממשלה הנוכחית תקוות וישועות שאחרי העידן המפוקפק של שר המשפטים לשעבר פרופ' דניאל פרידמן תהיה לנו עדנה בתפקיד רם דרג זה הן התפוגגו בזו אחר זו.
נאמן לא הצליח להתעלות על עצמו, והוכיח למי שעדיין לא הפנים זאת, שיש לו נטייה לתגרנות של שווקים ולהודעות סותרות של פוליטיקאי מהסוג המצוי.
אנשים תמימים שנישבו ממתק שפתיו מתחילים להתפכח ולהתפקח ולהפנים כי במשרד המשפטים לא נושבות רוחות חדשות אלא מתחילה רוח פרצים חדשה.

בשביל זה יש חברים (מאתרי הסקי)

כך לפני זמן קצר היה כאשר נאמן הפריח בלון ניסוי באמצעות העיתונאי התלת פרצופי בן כספית, משרתם הנאמן של כמה שרים, שדיווח בצעקנות תקשורתית כי אם תוכניתו של שר המשפטים לפיצול המוסד של היועץ המשפטי לממשלה תכשל חלילה, הוא יפרוש מתפקידו.
אחרי שראש הממשלה בנימין נתניהו בדק בשיחה עם נאמן בארבע עיניים את מפלס ההתפטרות המדומה, הוא הודיע כי הוא דוחה בשלב זה את תוכנית הפיצול. נאמן הזדרז להכריז שלא הייתה לו בכלל כוונה להתפטר ומה שפורסם לא היה על דעתו.
לשבחו של נאמן יאמר שהוא לא דיבר על הוצאת דברים מהקשרם אלא על כל ההקשר. מה שלא ברור לי הוא מדוע כספית אינו שומר על כבודו המקצועי ומה הוא מצפה לקבל בתמורה.
דוגמה נוספת שחושפת את דמותו האמיתית של נאמן, הייתה הסתרת העובדה שהוא חסיד ניגודי האינטרסים, כאשר ביקש לבחור בחברו פרופ' ידידיה שטרן לתפקיד היועץ המשפטי לממשלה, והסתיר את מהות הקשר שקיים ביניהם שכלל בילוי משותף באתרי סקי.
רק אחרי שעובדה חמורה זו נחפשה ברבים מצאו שני הפרופסורים תירוץ דחוק להסרת מועמדותו של שטרן ברגע האחרון. עכשיו פתוח מחדש השלג בפניהם לגלוש מחדש בחורף הקרוב בהרי שוויץ ולא להסתפק בגלישה באינטרנט במשרד המשפטים ובאקדמיה.

פרידמנים רק מתחלפים

יש לנו עכשיו שר משפטים שהינו פרידמן במהדורה משוכללת: יותר חכם יותר מתוחכם, יותר ערמומי, ולשם שינוי גם צבוע. הכיפה הסרוגה שלראשו של נאמן, שצריכה לסמל לכאורה מוסריות צרופה, היא לכל היותר כיסוי קרחת.
איך אמר פעם החכם הלא קדמון: "כגודל הציפייה כך גודל האכזבה".

כך תסרס את המערכת המשפטית בשלושה שלבים

העובדות לאשורן מלמדות שנאמן נע בתפקידו בשני קווים מקבילים שלעולם לא יפגשו אבל הם מובילים לאותה המטרה שהיא סירוסה של המערכת המשפטית.
בציר הראשון מבקש נאמן לנקום במערכת המשפטית שפגעה בכבודו והותירה אצלו חשבון פתוח שעדיין לא נפרע.
לפני למעלה מתריסר שנים בתקופת כהונתו הקודמת כשר המשפטים נאלץ נאמן להתפטר מתפקידו, לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה דאז, מיכאל בן יאיר, הגיש נגדו כתב אישום פלילי בגין הגשת תצהיר כוזב לבית המשפט ומתן עדות שקר במשטרה.
מאז שנאמן זוכה הוא חי בתחושה שגורמים בכירים במשרד המשפטים, שבשמם לא נקב, תפרו לו תיק. במקום לחשוף את הגורמים הללו ברבים ולנקום בהם, כמקובל במחוזות מכובדים, העדיף נאמן לחזור פעם שנייה למשרד המשפטים ולהמתין לשעת כושר שמגיעה כנראה מוקדם יותר מכפי שניתן היה לצפות.
המהלך של הפיצול הינו ללא ספק חלק ממסע העונשין שלו המצוי עתה רק בראשיתו.
על אופיו המתחסד של נאמן ניתן היה ללמוד מכך שלמרות שבשבועות האחרונים עסק בנושא הפיצול באינטנסיביות רבה וצוטט בהקשר לכך בימים האחרונים בתקשורת כמי ששוחח בנושא זה, לדבריו, עם עשרות משפטנים, טרח להודיע לאומ"ץ בכתב שהוא לא עוסק, כביכול, בנושא זה.

אמור לי אם אתה תומך בפיצול ואומר לך אם אתה מושחת

הציר השני שבו נע נאמן הינו הרצון המוסתר להגן על המערכת הפוליטית המושחתת. הפיצול עשוי להיות השלב הראשון של מערכת ההגנה ההיקפית נגד אישים פוליטיים מושחתים. בארסנל של נאמן יש אמצעי עזר נוספים.
השחיתות השלטונית לא הטרידה מעולם את מנוחתו של נאמן שחמק מלהתייחס אליה כאל סכנה קיומית למדינה.
מעולם לא שמענו מפיו של נאמן הצהרה כלשהי נגד השחיתות הציבורית המפלצתית ולמה שיעשה זאת אם ראש הממשלה המגה מושחת אהוד אולמרט הינו חברו הקרוב ולקוחו לשעבר, ואם שר החוץ אביגדור ליברמן החשוד הפלילי הסדרתי, היה לקוחו בעברו ודחף למינויו לתפקיד שר המשפטים.
נאמן התחייב אומנם בפני אומ"ץ שירחיק עצמו מכל עיסוק בעניינם של השניים אבל תוך פרק זמן קצר התברר כי ההבטחה הינה חסרת כיסוי ולא נפרעה על ידו.

נאמן, אבל לאולמרט ולליברמן ולא לציבור

לפני זמן מה השתלח נאמן ביועץ המשפטי לממשלה מני מזוז בעקבות דברים שאמר בגנותו של ליברמן. מן הסתם אולמרט מצפה שנאמן יסיע לו להיחלץ בדרך זו או אחרת מהבוץ הפלילי שבו הוא שקוע.
נאמן היה אחד מרוקחי הקואליציה החדשה של נתניהו ולא טרח להכניס סעיף שבו מתחייבת הממשלה החדשה להיאבק בשחיתות השלטונית.

גם וינשטין נאמן ללקוחות העבר שלו

בחירתו הצפויה של עורך הדין יהודה וינשטין, אחד מפרקליטיו של אולמרט, לתפקיד היועץ המשפטי לממשלה, תמנע מוינשטין לעסוק בענייני אולמרט שיעברו לידיו שלך פרקליט המדינה משה לדור, שכבר הכריע שלא להגיש נגד אולמרט כתב אישום בפרשת הטיית המכרז של בנק לאומי.
אומ"ץ החליטה להעמיד את הכרעתו של לדור למבחן הבג"צ והגישה עתירה שתידון למרבה הצער וההפתעה רק בחודש אפריל הקרוב למרות שבית המשפט העליון פועל כיום בתקן מלא.
כל הסימנים מעידים על כך שפרקליטיו החדשים לא יטענו לקיפוח, מה גם שהוחלט בינתיים שלא להגיש כתב אישום נגד שותפו וחברו לשעבר עורך הדין אורי מסר.
בראיון שהיה לי השבוע בגלי צה"ל אמרתי למראיין אורי וילנסקי שאומ"ץ מברכת אומנם את בחירתו של וינשטין בגלל יושרו ומקצועיותו, אך יש לנו חששות שנושא הפיצול לא ירד מעל הפרק.

פיצול מזדחל מאחורי גבנו

נאמן ינצל כנראה את העובדה שהיועץ החדש הינו פרקליט פלילי נטו ידחק אותו לעמדת תובע כללי וינסה לדחוף למינוי יועץ משפטי לממשלה בעל ידע במשפט האזרחי ובינתיים ישתלט אישית על תחום זה.
כיניתי זאת בשידור "פיצול זוחל". הלוואי שאתבדה, אבל אצל נאמן הסיכוי הינו מתחת לאפס.

סכינים בגב במקום בבטן

מי שמתנגד לפיצול וממשיך לשמור על קשר הדוק עם המערכת המשפטית הינו השר לענייני מודיעין דן מרידור, שהיה בעבר שר המשפטים, ומתאמץ להזכיר לנו בכל פעם מחדש שהינו נקי כפיים ובר לבב.
אני לא נמנע על אלה שהזדהו עם החרצוף שהודבק בשעתו למרידור בתוכנית הסאטירית "החרצופים" והציגה אותו כפוליטיקאי חלשלוש וכנוע ופגעה בו בדרכו למלא את חלום חייו לכהן כראש הממשלה.
ההיפך הוא הנכון. מרידור הוא סכינאי מיומן שפועל מאחרי הקלעים ותוקע סכינים בגב. לעולם לא בבטן כמו שאמור לנהוג גבר פוליטי.
בניגוד לרבים מאנשי התקשורת אני לא הלכתי שולל מהבייבי פייס של מרידור והבלורית המעוצבת שלו וידעתי שמכרטיס הביקור האישי שלו הושמטו כמה תכונות בסיסיות שמן הראוי לשבצן.
מרידור ניחן בחלק מתכונותיו של נאמן. בדומה לנאמן הוא צבוע, מתחסד, אינטרסנט בעל מתק שפתים. שניהם היו מאז ומתמיד בעלי עקרונות מדומים.

חבר משותף ושמו אולמרט

לנאמן ולמרידור יש חבר משותף ששמו אהוד אולמרט ושניהם מעולם לא הסתייגו ממנו בפומבי ולא הפריעה להם כלל העובדה שהוא אחד מסמלי השחיתות של המדינה.
להיפך: בעבר עשו שניהם מאמצים בלתי נלאים כדי למנוע את העמדתו לדין של אולמרט בפרשת חשבוניות המס והדוחות הכוזבים שהגיש הליכוד למבקר המדינה ולשלטונות המס של הליכוד שהוגשו על דעתו של אולמרט ששימש אז גזבר הליכוד.
בספרי "זעקי ארץ מושחתת", חשפתי כמה עובדות מאלפות. בין השאר התברר ששר המשפטים מרידור שוחח עם בכירים במערכת המיסים מתוך כוונה שירדו מאולמרט ולא ידחפו להגשת כתב אישום.
עוד חשפתי שלידידות הקרובה הקיימת מזה שנים בין מרידור לבין נשיאת בית המשפט העליון דורית ביניש ששירתה אז כפרקליטת המדינה היה כנראה משקל להחלטתה שלא להגיש כתב אישום נגד אולמרט, בדומה לזה שהוגש נגד הגזבר השני של הליכוד מנחם עצמון שביצע את אותן העבירות.
כאשר שאלתי את ביניש על כך אמרה כי אולמרט הינו מתוחכם וקשה לבסס נגדו את הראיות. מרידור הכחיש כל מעורבות בנושא ואני מעולם לא האמנתי לו.
בסופו של דבר הועמד אולמרט לדין בעקבות עתירה שהגישה עמותת אמיתי (גלגולה הקדם של אומ"ץ). הייתה לי הזכות לחתום על תצהיר.
כאן נכנס לתמונה נאמן שבחש מאחורי הקלעים לטובתו של אולמרט ניסה למשוך בלשונו את הגזבר השני עצמון ואף העיד לטובתו של אולמרט במשפט.
אולמרט זוכה בסופו של דבר ע"י השופט המחוזי ד"ר עודד מודריק בנסיבות תמוהות אחרי שקנה עדים ולשני חבריו נאמן ומרידור הייתה סיבה למסיבה.

מן החברים בממשלה למדבר הפוליטי

קצת חרה לי על שאולמרט שהיה חייב, כאמור, למרידור, לא גמל לו ושכח לצרף אותו לממשלתו.
בניו של שרון הטילו וטו על מרידור בגין דברים שאמר על אביהם ומנעו את כניסתו של מרידוד לממשלה שהקים אביהם, אבל אולמרט מתגלה גם ככפוי רעה.
כך מצא את עצמו מרידור בשנים האחרונות במדבר הפוליטי וחזר לכהן כפרקליט פרטי במשרד הפרקליטים שנושא את שמו של שר המשפטים המנוח חיים צדוק.
כאן נתגלתה תכונה חדשה של מרידור כרודף בצע. התברר שאחד מלקוחותיו היה לא אחר מאשר האוליגרך ארקדי גאידאמק המסובך בפלילים ושוהה עתה ברוסיה.
גיאדאמק אמור לעמוד לדין בישראל בגין עבירות חמורות של הלבנת מיליוני דולרים שהוא ביצע בסניף של בנק הפועלים ברחוב הירקון.
התברר שמרידור פעל לכאורה בניגוד לתקנות לשכת עורכי הדין כאשר בהסכם שכר הטרחה שערך עם לקוחו דרש ממנו מראש סכום של 5 מיליון דולר במידה ויעלה בידו לשכנע את הפרקליטות לחזור בה מכתב האישום שהוגש נגדו.
תקנות לשכת עורכי הדין קובעות במפורש בהקשר לכך: "לא יתנה ולא יקבל עורך דין בעד שירותו במשפט פלילי שכר טירחה התלוי בתוצאות המשפט".
פרשה זו נחשפה לפני כמה חודשים ע"י גיא פלג כתב חדשות ערוץ 2.

הקשר הגורדי בין שר המשפטים לשעבר לבין שר המשפטים הנוכחי

בעקבות זאת הגישה תנועת אומ"ץ לוועדת האתיקה של לשכת עורכי הדין תלונה נגד מרידור שפרש בינתיים ממשרד הפרקליטים ונתמנה כשר בממשלתו של נתניהו, על תקן של מקשר שמאלי ומגן ימני לסירוגין.
בלהיטותו לחזור ולכהן כשר הממשלה שכח מרידור בינתיים את דברי הנאצה שהוא הטיח בשעתו בנתניהו אחרי שזה הדיח אותו מתפקיד שר האוצר בממשלתו הראשונה, אבל אנחנו לא שכחנו.
בשבועות האחרונים נעשו מאמצים בלתי נלאים מאחורי הקלעים להביא לביטול התלונה אך השבוע התבשרנו שוועדת האתיקה החליטה ברוב קולות להעמיד את מרידור לדין משמעתי בבית הדין של הלשכה.
מי יודע אולי יזדקק עתה מרידור לסיוע של נאמן כעד אופי או כמליץ יושר, ותמורת זה יתמוך בפיצול.
הילכו שני שרי משפטים לשעבר יחדיו בלתי אם נועדו?
בישיבות הממשלה הם נועדים לעיתים קרובות.
 


לדף קודם  /  לראש הדף
 
חברים כותבים
הספדים לאריה אבנרי
מאמרים
דוח שבועי - מאת אריה אבנרי
ספרים
שלח לחבר הדפס מפת אתר
English שאלות קישורים
office@ometz.org.il פקס 03-5600469 טלפון 03-5605588 דרך בגין 44, תל-אביב, מיקוד 6618360
אפשר להפיץ דף זה באמצעות דואר אלקטרוני, לשמור במחשב האישי, להוריד משרת אינטרנט ולהציגו בפני קהל. כל זאת מבלי לשנות או לפגוע במבנה הדף. על דף זה חלים חוקי זכויות יוצרים. אין לערוך אותו ו/או לעשות בו כל שימוש שלא למטרות שלשמן נועד.
עורכת האתר: מיכל אדר, דוברת תנועת אומ"ץ.
© כל הזכויות שמורות לתנועת אומ"ץ.